Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 3433

Ze szkolnej kuchni wychodzi dziennie 800 posiłków. Przeszła remont

Kuchnia w szkole podstawowej na osiedlu Pawłowice to prawdziwy kombinat. W ostatnich miesiącach przeprowadzono jej remont, dostarczono też nowoczesne wyposażenie. Dziennie przygotowanych jest tutaj około 800 obiadów! Takiej liczby nie powstydziłaby się duży hotel czy restauracja.

Kuchnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Pawłowicach -10.2022 · fot. UG Pawłowice


Nie oznacza to jednak, że obiady trafiają tylko do brzuchów głodnych uczniów z "dwójki". Kuchnia przygotowuje posiłki również dla innych szkół i przedszkoli, które nie mają możliwości gotowania obiadów u siebie (ZSP Krzyżowice, SP Warszowice, SP 1, ZSO). Posiłki dowożone są do tych placówek w specjalnych termosach.

Taka ilość jedzenia wymaga nie tylko profesjonalnych kucharek, ale i odpowiedniego sprzętu usprawniającego pracę w kuchni.

Prowadzony przez gminę remont kuchni rozpoczął się w czerwcu. Był spowodowany nie tylko koniecznością zakupienia nowych urządzeń, ale przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa i odnowienia przestrzeni zaplecza kuchennego i stołówki. W ramach zadania pomalowano ściany i wymieniono posadzki. W kuchni - na bezpieczną, antypoślizgową, w stołówce - na łatwą do utrzymania w czystości wykładzinę.

Wychodzące na wschód okna kuchenne zaopatrzono w rolety zewnętrzne pełniące również funkcję ochrony przeciwsłonecznej. Wykonano również drobne zmiany w ustawieniu ścianek działowych, dzięki czemu usprawniono ciąg komunikacyjny do dostarczania i magazynowania żywności. Jednak najbardziej imponującą częścią wyremontowanej kuchni są nowe urządzenia.

Stal, szkło i elektronika - tak w skrócie można by określić sprzęty do przygotowywania posiłków. Dwa nowoczesne piece konwekcyjne pozwalają smażyć równocześnie na kilku poziomach bez potrzeby obracania dania. Po zakończonej pracy wystarczy je odpowiednio zaprogramować i piec staje się zmywarką, która sama myje swoje wnętrze.

Imponującym urządzeniem jest też patelnia gastronomiczna z elektronicznym panelem sterowania. To w zasadzie urządzenie wielofunkcyjne, w którym można smażyć bez tłuszczu, dusić mięso, ugotować ziemniaki i kompot (urządzenie ma własny dopływ wody). Wszystko dzieje się bardzo szybko. Czas potrzebny na przygotowanie określonej porcji dań liczy się teraz w minutach.

Są też dwie duże naleśnikarki, szczelnie zamykany i schładzany pojemnik na odpadki, urządzenie przypominające prysznic, które pozwala szybko i skutecznie spłukać podłogę w całej kuchni, nowe termosy i wiele innych.

Nowoczesne urządzenia pozwalają nie tylko zdrowo i efektywnie gotować, ale również odciążają kręgosłupy i ręce pań przygotowujących obiady, dzięki czemu zatrudnione kucharki mogą przede wszystkim myśleć o tym, żeby było smacznie. Kuchnia i stołówka są klimatyzowane, dlatego komfort przygotowywania i spożywania posiłków, szczególnie podczas upalnych dni, będzie większy.

Prace remontowe i instalacyjne trwały jeszcze we wrześniu, ale od października kuchnia pracuje pełną parą i obsługuje wszystkie placówki. Koszt remontu i modernizacji wraz z zakupem nowych urządzeń wyniósł 1,9 mln zł. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "SKID" Sp. z o.o. z Pawłowic.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Pukowca w Pawłowicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Pukowca w Pawłowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Pukowca w Pawłowicach" podaj