Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 206

Stara podłoga - cyklinować czy zamienić?

Materiał partnera:

Bez względu na to, czy posiadamy własne mieszkanie, w którym cieszymy się drewnianą podłogą, czy kupiliśmy lokum z rynku wtórnego i tam podziwiamy stary pakiety, po pewnym czasie drewniana podłoga będzie wymagała od nas renowacji. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się, czy cyklinowanie podłogi jeszcze jest opłacalne.

Stara podłoga - cyklinować czy zamienić?


Bez względu na to, czy posiadamy własne mieszkanie, w którym cieszymy się drewnianą podłogą, czy kupiliśmy lokum z rynku wtórnego i tam podziwiamy stary pakiety, po pewnym czasie drewniana podłoga będzie wymagała od nas renowacji. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się, czy cyklinowanie podłogi jeszcze jest opłacalne. Często pod uwagę bierzemy po prostu fakt, że może lepiej zainwestować w nową posadzkę. W dalszej części zastanowimy się nad tym, jakie rozwiązanie okaże się lepszym wyborem. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego wiele osób wybiera cyklinowanie podłogi?Zniszczona drewniana posadzka niewątpliwie nie może nam się podobać. W takiej sytuacji stoimy przed dylematem, jak należy postąpić i co powinniśmy właściwie zrobić. Niewątpliwie warto rozważyć zabieg innowacyjny, o ile stan podłogi na to pozwala. Popularne cyklinowanie parkietu wielu osobom kojarzy się z ogromnym bałaganem, ciągnącym się remontem i sporą ilością pyłu, powstającego w wyniku szlifowania powierzchni warstwy posadzki. Oczywiście tego typu renowacja może odbywać się przy pomocy fachowców, co niewątpliwie usprawni cały proces i dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów, ale zabieg możemy wykonać także samodzielnie. Z naszej strony będziemy zachęcać was do tego, by zdecydować się na renowację drewnianej posadzki. Pamiętajmy, że drewno jest materiałem ponadczasowym, który pasuje do każdej aranżacji wnętrz. Jeżeli z kolei chcielibyśmy zdecydować się na demontaż naszej podłogi i ułożenie nowej, również drewnianej, koszty z pewnością okażą się znacznie większe niż w przypadku jej odnowienia.

Jak przebiega cyklinowanie podłogi?Ten proces renowacyjny w dzisiejszych czasach odbywa się przy użyciu cykliniarek bezpyłowych, co znacznie ogranicza pojawienie się pyłu i kurzu w trakcie pracy. Polega on zeszlifowaniu wierzchniej warstwy uszkodzonej drewnianej podłogi. Jeżeli całość procesu zostanie przeprowadzona prawidłowo, w jego wyniku będziemy mogli cieszyć się świeżą i doskonale prezentującą się podłogą. By cyklinowanie mogło się w ogóle odbyć, potrzebna nam będzie konkretna maszyna, czyli wspomniana cykliniarka. Najpierw w tym celu stosujemy papiery o wysokiej gradacji, by później już użyć innego papieru ściernego w celu wyrównania naszej drewnianej powierzchni. I tutaj należy wspomnieć również o tym, że cyklinowanie dotyczy tylko i wyłącznie drewnianych powierzchni. Należy również mieć świadomość tego, że w przypadku mocno wyeksploatowanej posadzki, zniszczonych klepek, różnych ubytków w naszej podłodze, cyklinowanie należy powtórzyć kilkukrotnie. Pamiętajmy, że wraz z użytkowaniem i codzienną eksploatacją podłogi, drewno zmienić swój kolor, a lakier po prostu będzie się wycierał. Dlatego należy mieć to na uwadze i odpowiednio wcześnie zareagować, aby nie uszkodzić niezabezpieczonej warstwy drewna. Kiedy dokładnie zeszlifujemy już wierzchnią warstwę, uzupełnimy ewentualne ubytki, zadbamy o to, by nasza podłoga była idealnie gładka, możemy przystąpić do ich zabezpieczenia. W tym celu możemy ją pomalować na wybrany kolor, zabezpieczyć olejem, ale zdecydowanie najczęściej wybieramy po prostu lakier.

Na początku wspomnieliśmy również o tym, że cyklinowanie podłogi jest możliwa do wykonania samodzielnego, ale należy mieć na uwadze fakt, że nie właściwie wykonane prezes może znacznie pogorszyć stan naszej powierzchni, co będzie skutkowało wgłębieniami, zarysowaniami itd. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców niż wykonywanie prób na własną rękę.

PodsumowanieMimo tego, że cyklinowanie zdaje się być procesem czasochłonnym i wymagającym odpowiedniego przygotowania, z naszej strony zachęcamy do jego wykonywania. Oczywiście będziemy zmuszeni ponieść tutaj odpowiednie koszty związane z renowacją drewnianej posadzki, ale będą one znacznie niższe niż w sytuacji, gdy chcielibyśmy wymienić drewno na nowe.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na to, by renowację podłogi wykonać samodzielnie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników podczas naszej pracy. Niewątpliwie cykliniarka powinna być równomiernie przesuwana po podłodze i każde miejsce należy szlifować tyle samo razy. Przed rozpoczęciem pracy podłoga powinna zostać odpowiednio wyczyszczona, a także bezwzględnie musimy zwrócić uwagę na gradację wybranego papieru ściernego.