Wiadomości
- 14 października 2022
- wyświetleń: 1821
Jak znaleźć pierwszą pracę i stworzyć atrakcyjne CV?
Materiał partnera:
Myślisz o swojej pierwszej pracy? A może masz już doświadczenie zawodowe, ale dopiero teraz szukasz zajęcia, które da ci prawdziwą radość i pozwoli na rozwój? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać, by nie szukać długo i mieć okazję sprawdzić się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych.
CV to podstawa!
Wydaje ci się, że każdy pracodawca otrzymuje na skrzynkę mailową profesjonalnie przygotowane, atrakcyjne CV? Niestety, wiele osób nie ma pojęcia, jak stworzyć przejrzysty projekt. Nie wynika to z braku kompetencji, po prostu nie każdy zna odpowiednie narzędzia. Dlatego stwórz CV, wykorzystując w tym celu specjalny kreator CVmaker. Cała operacja zajmie nie więcej niż piętnaście minut, a efekt będzie na najwyższym poziomie. Przyda się profesjonalne, wyraźne zdjęcie, które pokaże cię w jak najlepszym świetle. Pracując z kreatorem, wypełnisz odpowiednie pola, a system pozwoli wybrać ci jeden z kilkudziesięciu układów graficznych, a następnie pobrać gotowe CV.
Pamiętaj, że poprawny, ciekawy i atrakcyjny wizualnie życiorys zawodowy może zwiększyć twoją szansę na pracę nawet o 65%. Dlaczego? Na tej podstawie przyszły pracodawca już na wstępie oceni, czy potrafisz stworzyć taki dokument, zaprezentować siebie i zgromadzić niezbędne dane. Tak naprawdę CV to twoje dobre, pierwsze wrażenie!
Starannie wybierz oferty pracy
Masowe wysyłanie CV na przypadkowe stanowiska nie ma sensu. Być może otrzymasz gdzieś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, ale po co marnować czas swój i pracowników firmy? Zastanów się, gdzie chcesz pracować i aplikuj na ogłoszenia, które pokrywają się z twoimi kompetencjami, zapewniają możliwość późniejszego rozwoju i są obiecujące.
Przygotuj się do rozmowy
Rekrutacje rządzą się swoimi prawami. Śmiało możesz przewidzieć wiele pytań, które zostaną ci postawione podczas pierwszej rozmowy. Postaraj się przygotować na nie odpowiedź:
- Dlaczego chcesz u nas pracować?
- Co zmieniłbyś/zmieniłabyś w naszej firmie?
- Jakich oczekujesz zarobków?
- Jaką preferujesz formę zatrudnienia? (umowa o pracę, czy własna działalność gospodarcza?)
- Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
- W jaki sposób sprzedałbyś/sprzedałabyś nasz produkt?
To tylko kilka przykładów. Przejrzyj dostępne w sieci materiały, które podpowiedzą ci, jak sprawdzić się w trakcie rekrutacji. Obecnie wielu specjalistów z obszaru HR chętnie dzieli się swoją wiedzą, na przykład na YouTube, lub w trakcie płatnych lub bezpłatnych webinarów.
Przed rozmową kwalifikacyjną postaraj się sprawdzić wszelkie dostępne na temat firmy informacje: przejrzyj stronę internetową i social media. W trakcie spotkania ta wiedza bardzo ci się przyda i jednocześnie będzie wyraźnym sygnałem, że podchodzisz do sprawy poważnie.
Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy mediach społecznościowych. To, co udostępniasz i jak pokazujesz siebie ma znaczenie! Dlatego uporządkuj wszystkie te obszary, a jeżeli coś jest prywatne - zmień ustawienia widoczności.
W dzień rozmowy kwalifikacyjnej
Nie spóźnij się! Jeżeli rekrutacja odbywa się online, również nie zapomnij o dress-codzie, ubierz się elegancko, a im wyższe stanowisko, tym większe będzie miało to znaczenie. Zadbaj, by znajdować się w spokojnym otoczeniu i móc skupić się na rozmowie.
Jeśli znajdujesz się w siedzibie firmy, staraj się poczuć swobodnie, nie zapomnij o uśmiechu i okazaniu pewności siebie.
Jak znaleźć pierwszą pracę?
Pierwsze doświadczenia zawodowe są ważne. Pieniądze mają znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, czego będzie można się nauczyć. Dlatego stawiaj na rozwój, poszukaj stanowiska, które będzie stawiało wyzwania. Powodzenia!