Wiadomości

  • 5 października 2022
  • wyświetleń: 1017

Jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne?

Materiał partnera:

Wielu początkujących kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że podawana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu maksymalna moc silnika netto (kW) wcale nie jest równa liczbie koni mechanicznych. Na szczęście, chociaż informacja o liczbie koni nie znajduje się w dowodzie, to można ją łatwo obliczyć.

Linkhouse


  • Moc silnika podana w dowodzie rejestracyjnym
  • Przeliczniki kW na konie mechaniczne
  • Jak sprawdzić, czy auto dużo pali?


Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak najprościej poznać liczbę koni mechanicznych (KM) dysponując jedynie maksymalną mocą silnika wyrażoną w kilowatach. Nie musisz jednak tego obliczać samodzielnie, bo można sobie ułatwić zadanie i skorzystać z internetowego narzędzia, jakim jest przelicznik kw na km.


Moc silnika podana w dowodzie rejestracyjnymNa początek warto jeszcze raz przypomnieć, że wbrew popularnej opinii informacja o koniach mechanicznych nie jest podana w dowodzie rejestracyjnym. Chcąc zatem poznać rzeczywistą moc silników w KM, należy ją obliczyć. Przelicz kilowaty na konie mechaniczne w następujący sposób: 1 kW (wartość właściwą dla posiadanego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym) należy przemnożyć przez 1,36. Tym samym samochód, który ma 68 kW, dysponuje ponad 92 KM.

Jeżeli chcesz potwierdzić swoje obliczenia, możesz wykorzystać do tego typu przeliczniki kw na konie mechaniczne. Ten internetowy przelicznik kw na km wymaga jedynie podania wartości z pola P. 2 z dowodu rejestracyjnego.

Przeliczniki kW na konie mechaniczneInternetowy kalkulator mocy działa również w drugą stronę, więc liczbę koni mechanicznych można wykorzystać przy określaniu mocy silnika wyrażonej w kilowatach. Należy jedynie pamiętać, aby przy takich obliczeniach zmienić jednostkę z kW na KM. Jak widać, przelicznik mocy pozwala łatwo przeliczyć kW oraz KM.

Jak sprawdzić, czy auto dużo pali?Dla wielu kierowców ważniejsze niż to, ile dokładnie koni mechanicznych ma ich auto, jest niskie spalanie. Warto więc sprawdzić aktualne raporty spalania i porównać swoje obserwacje z podanymi w nich wartościami. Takie raporty można znaleźć między innymi na stronie publikującej tego typu informacje.

Jeśli w grę wchodzi Fiat Panda spalanie mininalne to około 6.9 l/100km.

W przypadku wątpliwości związanych z tym, czy auto nie pali więcej, niż powinno, raporty spalania dostarczą niezbędnych informacji. Jeżeli więc okaże się, że np w Volvo XC60 spalanie jest za wysokie, warto udać się do pobliskiego serwisu i zapytać, co może być z tym związane. Bardzo często przyczyną problemu jest niewłaściwy styl jazdy, ale czasami może chodzić o coś poważniejszego (nieodpowiednie ciśnienie w oponach lub uszkodzenie jakiejś części).