Reklama

Wiadomości

  • 3 października 2022
  • wyświetleń: 3379

[ZDJĘCIA] Jubileusz 100-lecia Kółka Rolniczego w Studzionce

Od mszy św. w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Studzionce rozpoczęły się uroczyste obchody 100-lecia istnienia Kółka Rolniczego. Część oficjalna miała miejsce w Domu Strażaka.

Jubileusz - 100 lat Kółka Rolniczego w Studzionce - 01.10.2022 · fot. Natalia Modrzewska


W 1922 roku w Studzionce działało Kółko Rolnicze liczące 70 członków. Tak liczna organizacja nie mogła powstać w ciągu jednego roku. Rolnicy już wcześniej łączyli się w celu udzielania sobie wzajemnie pomocy. Przykładem może tu być "Kasa Stefczyka" założona 1907 roku. Przyjmując jednak zapis z 1922 r. jako historycznie potwierdzony, Kółko Rolnicze w Studzionce w roku 2012 obchodziło swoje 90-lecie.

Jednym z założycieli i pierwszym prezesem Kółka Rolniczego w Studzionce był Paweł Spyra. Wśród założycieli i pierwszych działaczy z okresu międzywojennego wymienia się również takie nazwiska jak: Waleczek Alojzy, Gąska Józef, Oszek Ludwik, Pieczka Alojzy, Niezgoda Franciszek Przemyk Stefan i Szendera Paweł - czytamy w opracowaniu Józefa Wydry.

Podczas jubileuszowych uroczystości jako pierwszy głos zabrał Piotr Mańka, prezes Kółka Rolniczego, który podsumował najważniejsze wydarzenia z życia organizacji. Zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka na ręce prezesa przekazała pamiątkowy grawerton, a także okolicznościowy list.

"Tak wspaniały jubileusz to okazja do wspomnień, podsumowań i refleksji. Jesteśmy dumni z faktu, że w ciągu wieloletniej działalności udało się ciężką pracą wprowadzić postęp i nowoczesność w gospodarstwach rolnych naszej gminy. Wyrazy uznania kierujemy do wszystkich, którzy od lat angażują się w działalność Kółka Rolniczego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa zaangażowania, wiedzy i wysiłku włożonego w pracę na rzecz rozwoju rolnictwa w naszej gminie" - napisał w liście burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który nie mógł wziąć udziału uroczystościach.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.