pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 12 lipca 2006
  • wyświetleń: 18017

Stuttgart zdobyty!

W niedziele 10 lipca zakończyła się wspaniała przygoda z „mundialem” (i nie tylko) dla 10 osobowej ekipy, która reprezentowała powiat pszczyński na Światowym Festiwalu Młodych - UNESCO, które odbywały się w Stuttgarcie od 2 do 10 lipca pod hasłem „FuBball verbindet”.

Stuttgart zdobyty! · fot. M. Bienioszek


Nasza wizyta obfitowała w wiele atrakcji o jakie zadbali organizatorzy całej imprezy czyli UNESCO oraz IFA (Instytut Stosunków Międzynarodowych w Stuttgarcie). Oprócz atrakcji uczestnicy festiwalu wzięli udział w warsztatach zajęciowych oraz w turnieju piłki nożnej drużyn mieszanych, na który z niecierpliwością czekali wszyscy spragnieni futbolowych emocji.

Nasza drużyna w składzie Joanna Mazur, Olimpia Myszor, Anna Cofała, Jacek Biedrzycki, Mateusz Jędrysik, Arkadiusz Dyrda, Błażej Gad oraz Maciej Majewski - zajęła I miejsce ogrywając w finale bardzo dobra ekipę z Czeskiej Republiki (miasto Chrudim).

Za zwycięstwo w turnieju otrzymaliśmy pamiątkowy puchar z rąk pracowników instytutu IFA. Jednak nie zwycięstwo w turnieju było sprawą najważniejszą a integracja uczestników festiwalu, który przybyli z Rumunii (3 grupy z różnych regionów: Satu Mare, Targu Mures, Brasov), Węgier (Budapeszt), Czech (Chrudim) i Polski (Pszczyna oraz Piła). Dzięki temu nasza młodzież nawiązała nowe kontakty z uczestnikami festiwalu, co miejmy nadzieję w znaczny sposób wpłynie na ich rozwój i chęć poznawania europejskich kultur.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować Starostwu Powiatowemu w Pszczynie za dołożenie wszelkich starań do tego aby nasza wizyta w Stuttgarcie była możliwa oraz Panu Norbertowi Machalitzy Przewodniczacemu Oddziału Tychy z siedzibą w Pszczynie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj.Śląskiego - Deutscher Freundschaftskreis in Schlesien za koordynacje projektu od momentu pierwszych rozgrywek w Raciborzu aż do Sttutgardu.

Poniżej bardziej szczegółowy plan naszego pobytu w Stuttgarcie.

Sobota 1 lipca:
Wyjazd z Pszczyny (dworzec PKS) na trasę Żory, Rybnik, Zawadzkie, Strzelce Opolskie, Oława, Wrocław, Zgorzelec, Norymberga, Ansbach, Heilbronn i Stuttgart.

Niedziela 2 lipca:
Przyjazd w godzinach porannych do Stuttgartu, zakwaterowanie w jugendcampie w dzielnicy Feuerbach Sportpark, wieczorem zapoznanie grup i omówienie planu zajęć na cały tydzień.

Poniedziałek 3 lipca:
Wizyta w Porsche Arena Stuttgart (obok Stuttgart Daimler Stadion) gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu UNESCO przez władze tej organizacji oraz władze Stuttgartu.
W tej części udział wzięły grupy z wszystkich zaproszonych 74 państw. wizyta w muzeum mercedesa (Mercedes Benz Museum) oraz rozegranie towarzyskich meczy w piłce nożnej z ekipami Rumunii i Czech na terenie jugendcampu.

Wtorek 4 lipca:
Dzień sportu dla wszystkich uczestników festiwalu, ośrodek sportu w Waldau.
Nasza ekipa wzięła udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej oraz rozegrała mecz z ekipą z Nepalu. W godzinach wieczornych zjawiliśmy się na Schlossplatzu, gdzie oglądaliśmy mecz I półfinału Niemcy – Włochy.

Środa 5 lipca:
workshop, całodniowe zajęcia w podgrupach(radiowej, filmowej, moderacyjnej i teatralnej) oraz oglądanie meczu drugiego półfinału Francja – Portugalia (na Schlossplatzu)

Czwartek 6 lipca:
Workshop, dokończenie projektów oraz ich prezentacja. Kolejne towarzyskie mecze w piłce nożnej na terenie jugendcampu.

Piątek 7 lipca:
Udział w całodniowym festynie dla wszystkich uczestników festiwalu na terenie Hohenpark Killesberg oraz rozegranie kolejnych towarzyskich meczy w piłce nożnej na terenie jugendcampu.

Sobota 8 lipca:
Przejaz do FunCampu w Stuttgarcie, na którego terenie został rozegrany turniej piłki nożnej drużyn mieszanych. Poniżej wyniki spotkań naszej drużyny:

Pszczyna – Satu Mare (Rumunia) 6:1
bramki: Ania Cofała, Jacek Biedrzycki 3 i Maciek Majewski 2
Pszczyna – Ifa (Niemcy) 12:2
bramki: Jacek Biedrzycki 6, Maciek Majewski 2, Mateusz Jędrysik 2, Błażej Gad i Arek Dyrda po 1
Pszczyna – Budapeszt (Węgry) 6:0
Bramki: Błażej Gad 4, Arek Dyrda i Maciek Majewski po1

Półfinał:
Pszczyna – Brasov (Rumunia) 2:1
Mateusz Jędryski i Maciek Majewski.

Finał:
Pszczyna – Czechy (Chrudim) 2:2 (k.2:0)
Mateusz Jędrysik i Arek Dyrda, w karnych Błażej Gad i Maciek Majewski.

Klasyfikacja końcowa:
1. Pszczyna
2. Chrudim
3. Brasov
4. Budapeszt

Wieczorem już po raz ostatni zawitaliśmy na Schlossplatzu aby obejrzeć mecz o IIIm w mistrzostwach świata pomiędzy Niemcami a Portugalią. Warto dodać, że atmosfera panująca w Stuttgarcie po zwycięstwie Niemców nad Portugalią była niesamowita. Ponad 30 tysięcy osób świętowało ten sukces do późnych godzin nocnych bawiąc się na ulicach i w pubach. Nam również udzieliła się ta atmosfera i razem z wielotysięcznym tłumem oczekiwaliśmy pod hotelem, w którym zatrzymała się reprezentacja Niemiec na ich przybycie. Owacją i śpiewom nie było końca. Warto było zobaczyć to z bliska.

Niedziela 9 lipca:
Pakowanie, pożegnanie z mieszkańcami jugendcampu oraz wyjazd ze Stuttgartu o g.17.05.
Szczęśliwy powrót do Pszczyny w godzinach przed południowych w poniedziałek.

Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Bramskiej, która razem z grupą pojechała do Stuttgartu w charakterze tłumacza języka niemieckiego. Na jej pomoc mogliśmy liczyć w każdej sytuacji bez względu na porę dnia. Biegła znajomość języka okazała się niezbędna dla sprawnej komunikacji z organizatorami festiwalu w wielu ważnych sprawach.

Pani Aniu dziękujemy raz jeszcze !!!

W czasie tych kilku dni spędzonych w Stuttgarcie towarzyszyła nam ekipa polskiej telewizji Katowice. Materiał z części festiwalu (workshop oraz turniej piłki nożnej) ukarzą się na antenie programu regionalnego telewizji Katowice w poniedziałek 17 lipca o g.19.15, przynajmniej tak zapewniał nas jeden z operatorów ekipy.

M. Bienioszek – opiekun grupy

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.