pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2022
  • 18 października 2022
  • wyświetleń: 8000

Duży ruch, dzieci idą tędy do szkoły. Przywrócono próg zwalniający

Nasz czytelnik, pan Wojciech we wrześniu zaapelował w sprawie ul. Słowackiego na osiedlu Daszyńskiego w Pszczynie. Ulica ta jest alternatywną drogą prowadzącą do krajowej jedynki. Ruch jest spory i generuje niebezpieczeństwo dla pieszych, zwłaszcza dzieci szkolnych. Teraz pszczyński ratusz odniósł się do sprawy. Po naszej interwencji przywrócono próg zwalniający.

Reklama

Niebezpiecznie na ul. Słowackiego. Duży ruch, dzieci idą tędy do szkoły - 09.0222 · fot. Czytelnik Wojciech


- Piszę do państwa w sprawie pieszych, głównie dzieci na ulicy Słowackiego w Pszczynie. Przez drogę przechodzi dziennie kilkadziesięcioro dzieci, kierujących się do Szkoły Podstawowej nr 4, jak i z powrotem. Brak chodnika oraz bardzo szybko poruszające się pojazdy, powodują potencjalne zagrożenie wypadkowe - może dojść do potrącenia pieszego, w tym dziecka - wskazał pan Wojciech.

- Kiedy przechodziłem tą ulicą przed godziną 8.00 rano, przejechało w ciągu 10 minut kilkadziesiąt samochodów - poinformował.

I dodaje, że samochody parkujące wzdłuż ulicy Słowackiego w okolicach numeru 59 w znacznym stopniu ograniczają widoczność kierujących, jak i pieszych, w tym dzieci podążających do szkoły.

Mieszkaniec zaproponował, by odcinek miedzy numerami 63 a 59 skontrolował patrol policji lub straży miejskiej. - To potwierdzi moje obawy - komentuje.

Jak zauważa, bardzo dużym zagrożeniem są szybko poruszające się pojazdy zjeżdżające z DK-1, w tym komunikacja miejska (autobusy) oraz samochody wyjeżdżające z osiedla i ul. Męczenników Oświęcimskich.

- Droga w tym miejscu jest bardzo wąska - dodaje.

Mieszkaniec wskazuje także, że w okolicznych domach zamieszkuje sporo dzieci, które chodzą do osiedlowej szkoły.

- Proszę o pilne zainteresowanie się tematem, bo może dojść do tragedii - apeluje pan Wojciech.

Urząd Miejski w Pszczynie: planowana jest kontynuacja budowy chodnika- Jeszcze kilka lat temu część osiedla Daszyńskiego położona na wschód od drogi krajowej nr 1 była pozbawiona chodników za wyjątkiem ulicy Męczenników Oświęcimskich. W 2019 roku zakończono budowę chodnika wzdłuż ulicy Konopnickiej na odcinku od ulicy Męczenników Oświęcimskich do ulicy Krasińskiego, tym samym zapewniając bezpieczną komunikację do Szkoły Podstawowej nr 4 oraz kościoła. W kolejnych latach wybudowano chodnik wzdłuż ulicy Słowackiego na odcinku od ulicy Męczenników Oświęcimskich do ulicy Wyspiańskiego. Planowane są działania polegające na kontynuacji budowy chodnika wzdłuż ulicy Słowackiego - wyjaśnia rzecznik Urzędu Miejskiego w Pszczynie, Oskar Piecuch.

Przedstawiciel ratusza podkreśla jednocześnie, że te miejsca, tj. ulice Konopnickiej i Słowackiego, były wskazywane przez mieszkańców, jak i również zarząd osiedla, zaangażowany w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, jako wymagające podjęcia budowy chodnika w pierwszej kolejności.

Wspomina też, że w 2019 roku na prośbę mieszkańców, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, we wskazanych podczas zebrań osiedlowych miejscach zamontowano szykany i progi zwalniające. Wprowadzono także ograniczenie prędkości do 30 km/h. Projekt zmiany organizacji ruchu przygotowano na podstawie wniosków mieszkańców.

Pan Wojciech zauważył jednak, że próg jakiś czas temu faktycznie znajdował się we wskazanym miejscu, lecz po położeniu nowej nawierzchni asfaltu w ubiegłym roku, został zlikwidowany.

Po publikacji tej uwagi, w dniu 20 października próg zwalniający został przywrócony.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.