Reklama

Wiadomości

  • 3 października 2022
  • 7 listopada 2022
  • wyświetleń: 12492

[ZDJĘCIA] Pszczyńskie Spotkania z Przygodą za nami

W ostatni weekend października odbyła się kolejna edycja Pszczyńskich Spotkań z Przygodą. Na scenie PCKul mogliśmy zobaczyć niezwykłe zdjęcia i filmy oraz wysłuchać fantastycznych opowieści o podróżach w wykonaniu Piotra Maciejuka, Bogdana Zwolińskiego, Jarosława Botora oraz duetu "Zakochani w świecie".

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą 2022 - 29-30.10.2022 · fot. MORiS Pszczyna


Program:Sobota, 29 października

  • 17.00 - Bogdan Zwoliński,
  • 18.45 - Piotr Maciejuk
  • 19.30 - Joanna Grzymkowska-Podolak i Jarosław Podolak
.

Niedziela, 30 października

  • 17.00 - pokaz filmu "Infinite Storm"
  • 19.00 - Jarosław Botor.


O podróżnikachBogdan ZwolińskiBogdan Zwoliński to przewodnik beskidzki, instruktor kajakarstwa i survivalu, od 50 lat członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, organizator i kierownik wypraw w góry Afryki. Podczas Pszczyńskich Spotkań z Przygodą opowie nam o wyprawie na Pustynię Danakilską.

Bogdan Zwoliński i jego podróże · fot. archiwum prywatne


Pustynia Danakilska leży na obszarze północnej Etiopii oraz częściowo na terenie Erytrei i Dżibuti, w tzw. Rogu Afryki. To najgorętsze zamieszkane przez człowieka miejsce na Ziemi i jednocześnie jeden z najmniej gościnnych obszarów na świecie. Temperatura sięga tu czasami 67 stopni Celsjusza, a roczna amplituda wynosi blisko 35 stopni. Opady deszczu nie przekraczają 2 cm rocznie i trudno tu cień. Pustyni Danakilskiej nie można odwiedzić na własną rękę, dozwolona jest tu jedynie zorganizowana turystyka, z wojskową obstawą i lokalnym przewodnikiem.

Joanna Grzymkowska-Podolak i Jarosław Podolak - "Zakochani w świecie"Joanna Grzymkowska-Podolak to dziennikarka, podróżniczka, autorka książek podróżniczych: "Zakochani w świecie. Maroko", "Zakochani w świecie. Indie", "Zakochani w świecie. Malezja", "Zakochani w świecie. Kambodża" - w przygotowaniu.

Pracę w mediach zaczynała od dziennikarstwa informacyjnego w TVP Olsztyn. Tam poznała operatora obrazu, obecnie męża - Jarosława Podolaka. Jako reporterka współtworzyła codzienną redakcję Dzień dobry TVN. Przez trzy lata wielokrotnie nagradzana dziennikarka i wydawczyni Pytania na Śniadanie. Jako realizatorka współpracowała przy największych projektach life stylowych. Ze stałej pracy w telewizji zrezygnowała na rzecz własnych projektów podróżniczych.

Podolakowie - Zakochani w świecie · fot. archiwum prywatne


Jarosław Podolak to magister sztuki, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Operator obrazu z wieloletnim stażem - od form newsowych, przez publicystyczne do filmowych. Autor zdjęć do filmów prezentowanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Autor zdjęć do podróżniczych książek Asi.

Oboje są autorami prelekcji i spotkań w kraju i za granicą, prelegentami na największych festiwalach podróżniczych i autorami telewizyjnego cyklu autorskich filmów podróżniczych" Zakochani w świecie. Indie". Miłośnicy świata i ludzi. W 2019 roku rozpoczęli roczną podróż po Azji, w której zostali do drugiej połowy 2020, by z perspektywy podróżnika obserwować covidową rzeczywistość tamtej części świata.

Piotr MaciejukPiotr Maciejuk - artysta rękodzielnik, tworzący od ponad 20 lat wyłącznie pojedyncze egzemplarze mebli i form użytkowych. Jest również wielkim miłośnikiem Syberii, tamtejszej przyrody i narodów etnicznych zamieszkujących ten ocean przestrzeni. W swoich dziesięciu, głównie samotnych, wyprawach okrążył ponad dwa razy Ziemię, poruszając się tylko po tych obszarach.

Piotr Maciejuk · fot. archiwum prywatne


Przepłynął około 3 tysiące kilometrów gigantyczną rzeką Leną, 1,5 tysiąca kilometrów Jenisejem, odwiedził Jakucję, Kamczatkę, północną Mongolię, Chakasję ,Tuwę, Płw. Jamalski, południowy Ural, trzy razy przepłynął serce Ziemi - Bajkał. Jego strona internetowa: http://www.maciejowe.pl.

Seans filmu Infinite Storm"Infinite Storm", pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej, to zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę w inspirowanym prawdziwą historią thrillerze zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts ("Niemożliwe", "Birdman", "Mulholland Drive"), w idealnych proporcjach łącząc kruchość z niezłomnością.

Infinite Storm


"Infinite Storm" z fantastycznymi zdjęciami Michała Englerta, to kolejny wspólny projekt tego reżysersko-operatorskiego duetu, mającego na koncie m.in. "Śniegu już nigdy nie będzie" i "Ciało". Ich najnowszy film, eksplorujący sytuację kryzysu, ale i relacje człowieka z naturą, porównywany bywa do takich opowieści o odwadze i nadziei, jak "Zjawa" czy "Grawitacja".

Jarosław BotorZ zawodu ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratownik GOPR, a także instruktor ratownictwa górskiego. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Reprezentant Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu oraz członek projektu Polski Himalaizm Zimowy. Uczestnik Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 z 2018 roku. Współwłaściciel zabrzańskiej Agencji More Than Explore, zajmującej się m.in. outdoorem i sportami przestrzennymi.

W swojej karierze alpinisty wspiął się, między innymi, na Alpamayo, Ama Dablam, Artensoraju, 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Denali (Mount McKinley), Mount Blanc, Monte Rosa, Matterhorn, Dente del Gignte, Elbrus, Chimborazo, Cotopaxi. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2 z Piotrem Tomalą, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim, która ostatecznie nie zdobyła szczytu.

Jarosław Botor
Jarosław Botor · fot. Materiały prasowe


27 stycznia 2018 roku był kierownikiem zespołu, w ramach działalności którego, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Piotrem Tomalą, przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Akcja ta została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol, którą udało się sprowadzić do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera (dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe).

Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo uczestników, m.in. Nagrodą Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Odznaczony za swoje dokonania, w 2019 roku - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (Francja).

ar, mp / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.