Wiadomości

  • 3 października 2022
  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 10237

Będzie zimno i ciemno? Gdzie poszukamy oszczędności?

Czy i jakie działania, w związku z wysokimi kosztami energii, planują wdrożyć pszczyńskie samorządy? Urzędnicy uspokajają, że planowane rozwiązania nie będą generować uciążliwości dla mieszkańców.

Oświetlenie, lampy
Oświetlenie LED-owe w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


W ostatnim czasie w artykule Czy tej zimy w pszczyńskich szkołach będzie chłodniej? podejmowaliśmy temat ewentualnych oszczędności w placówkach oświatowych. Przedstawiciele starostwa powiatowego i ratusza podkreślali, że nauka będzie odbywała się w optymalnej temperaturze. Co jednak z ogrzewaniem m.in. urzędów czy oświetleniem ulic? Czy w najbliższych miesiącach będą ograniczenia?

Oszczędności na terenie gminy PszczynaRzecznik ratusza, odpowiadając na nasze zapytania w kwestii oszczędności wyjaśnia, że Gmina Pszczyna podejmuje kroki, które pozwolą skutecznie zmniejszyć zużycie energii. Są to zarówno działania długofalowe, jak i doraźne.

Wśród tych pierwszych wyróżnia cykliczną wymianę oświetlenia ulicznego. Od lat stare, wyeksploatowane lampy, będące własnością gminy, wymieniane są na dużo bardziej oszczędne i bardziej ekologiczne oświetlenie LED. We wrześniu zakończył się kolejny etap tych inwestycji. W czasie niespełna trzech miesięcy wymienionych zostało aż 966 lamp. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 130 tysięcy złotych rocznie, czyli 6% wydatków z budżetu gminy na energię.

Dwie latarnie z oprawami typu LED przy przejściu w Piasku - 01.2022
Latarnie z oprawami typu LED przy przejściu dla pieszych w Piasku - 01.2022 · fot. UM Pszczyna


- Od wielu lat gmina Pszczyna prowadzi również termomodernizację placówek oświatowych i budynków w zasobie komunalnym. Docelowo takie działania pozwalają na duże oszczędności. Obecnie trwa przetarg na prace związane z modernizacją dachów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na osiedlu Stara Wieś w Pszczynie - informuje Oskar Piecuch, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

- Warto wspomnieć, że cena energii, którą kupuje gmina Pszczyna, jest również niższa, bo do zakupu przystępuje wraz z innymi samorządami w postaci grupy zakupowej. Obecna umowa obowiązuje do końca 2023 roku i do tego czasu ceny pozostaną niezmienne - wyjaśnia.

- Oczywiście obecna sytuacja na rynku energetycznym wymaga również podjęcia skutecznych działań czasowych, które zmniejszą zużycie energii. Poszukujemy takich rozwiązań, które umożliwią znalezienie oszczędności w kolejnych miesiącach - dodaje O. Piecuch.

Iluminacje pszczyńskiej starówki na czas Świątecznego Weekendu Zakupów - 18.12.2020 r.
Iluminacje świąteczne zostaną w tym roku ograniczone do minimum · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W tym celu podjęta została decyzja o ograniczeniu świątecznej iluminacji do minimum. W tym roku nie będą montowane ozdoby, które jeszcze w minionym sezonie mogliśmy podziwiać wzdłuż ulic, na placach i na rondach. Jedyną oświetloną bożonarodzeniową dekoracją będzie choinka.

Jak informuje rzecznik, w sezonie zimowym nie będzie również plenerowego lodowiska. To również pozwoli zmniejszyć wydatki.

- Oszczędności to w tym przypadku tylko jedna z dwóch przesłanek. Druga to niepokojąca sytuacja związana z brakiem surowców. Przed sezonem grzewczym mamy prawo mieć obawy, że po wielu latach, gdy krok po kroku jakość powietrza w naszej gminie się poprawiała, kolejne miesiące przyniosą więcej dni smogowych - wyjaśnia Oskar Piecuch.

Otwarcie lodowiska na pszczyńskim rynku - 04.12.2019 r.
Lodowisko na pszczyńskim rynku w poprzednich sezonach · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


- Odpowiadając natomiast na pytanie o ogrzewanie ratusza, ale także innych obiektów urzędu, należy pamiętać, że warunki pracy, w tym minimalną temperaturę w miejscu pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Chcę też zauważyć, że bez względu na sytuację pracownicy urzędu od zawsze odpowiedzialnie podchodzą do korzystania z energii elektrycznej i wody, niemniej zostali poproszeni również o racjonalne korzystanie z mediów - dodaje rzecznik.

Jakie oszczędności na terenie powiatu?- Od dawna wdrażamy działania, które pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej, cieplnej i ograniczamy inne wydatki bieżące. Zrealizowaliśmy szereg inwestycji, dzięki którym możemy mówić o długofalowych oszczędnościach - zaznacza Marcela Grzywacz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

- We wszystkich naszych budynkach wymieniliśmy źródła ciepła, niemal wszystkie obiekty przeszły termomodernizację, w budynkach starostwa wymieniliśmy oświetlenie w pomieszczeniach na ledowe. Na kilku naszych budynkach zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. Zawsze na tego typu inwestycje pozyskujemy środki zewnętrzne, dzięki czemu nie generują one dużych wydatków dla budżetu powiatu - wylicza rzeczniczka.

Podobnie jak w przypadku ratusza, energię elektryczną i gaz na potrzeby urzędu i jednostek od wielu lat powiat kupuje w ramach grupy zakupowej, dzięki czemu ceny są niższe niż byłoby to w przypadku indywidualnego przetargu.

- Umowa na dostarczanie energii obowiązuje jeszcze na przyszły rok i jeżeli nic w tej kwestii się nie zmieni, w 2023 r. nie powinien nas dotknąć wzrost cen ponad te już ustalone. Z kolei w przypadku gazu dostawca wypowiedział umowę i póki co nie ma zainteresowanych do przystąpienia do przetargu, dlatego już teraz odczuwamy wzrost kosztów za ten surowiec - wyjaśnia M. Grzywacz.

Budynek szkolnego basenu przechodzi termomodernizację - 08.2022
Termomodernizacja budynku szkolnego basenu przy Rolniczoku · fot. powiat


Ze względu na trwającą termomodernizację wyłączony z użytkowania jest basen PZS nr 2 w Pszczynie. Na budynku basenu zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, która w połączeniu z dociepleniem ścian pozwoli realnie obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej. Inwestycja realizowana jest dzięki środkom unijnym.

Jak się dowiadujemy, w obliczu drastycznie rosnących kosztów energii i ogrzewania konieczne jest podejmowanie kolejnych działań, by jeszcze racjonalnie je obniżyć. Mowa tu m.in. o ograniczeniu do niezbędnego minimum zużycia energii i ciepła w weekendy i po godzinach pracy oraz utrzymywaniu nieznacznie niższej temperatury w trakcie godzin otwarcia urzędu, ale pozwalającej na zgodną z przepisami pracę.

- Wyłączyliśmy zewnętrzne podświetlenie bryły budynku starostwa. W najbliższym czasie przeprowadzimy audyt zużycia wody w urzędzie oraz w naszych największych jednostkach. Planujemy też montaż perlatorów, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia wody - wskazuje rzecznik starostwa.

bombka, starostwo powiatowe
Dekoracja bożonarodzeniowa przed budynkiem starostwa w 2021 roku · fot. pless.pl


Co natomiast ze świątecznymi ozdobami?

- W ubiegłym roku koszty świątecznych iluminacji ograniczyły się do jednej ozdoby przed budynkiem starostwa. W tym roku rezygnujemy z tego wydatku - mówi M. Grzywacz.

- Monitorujemy bieżące wydatki i wszędzie tam, gdzie można je ograniczać, robimy to. Działania, które podejmujemy i będziemy podejmować, nie będą generować uciążliwości dla mieszkańców - zapewnia.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.