Wiadomości
- 29 września 2022
- wyświetleń: 7835
Czy tej zimy w pszczyńskich szkołach będzie chłodniej?
Mamy jesień. Wiele się mówi o oszczędnościach samorządów w zbliżającym się sezonie grzewczym. Zapytaliśmy w dwóch pszczyńskich urzędach, które zarządzają publicznymi placówkami oświatowymi, czy w nadchodzącym sezonie grzewczym planują oszczędności. Czy w pszczyńskich szkołach i przedszkolach będzie chłodniej? A może wdrożone zostały inne rozwiązania?
Gmina Pszczyna zarządza na swoim terenie jedną szkołą średnią - III Liceum Ogólnokształcącym na osiedlu Piastów, szkołami podstawowymi, przedszkolami publicznymi i żłobkiem miejskim.
Jak podkreśla rzecznik ratusza, dyrektorzy placówek od zawsze w sposób gospodarny zarządzają przedszkolami i szkołami, dbając, aby dzieci i młodzież miały zapewnione komfortowe warunki podczas zajęć i nauki.
- Równocześnie te standardy dotyczą również odpowiedniej temperatury, co zresztą szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. Oczywiście sytuacja wymaga poszukiwania dodatkowych rozwiązań umożliwiających znalezienie oszczędności. Nie zamierzamy jednak szukać ich w taki sposób, by wpływały na komfort dzieci i młodzieży. Rodzice, powierzając nam swoje pociechy, mogą być spokojni, że zadbamy, aby w salach lekcyjnych było ciepło - zapewnia Oskar Piecuch - Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Jak wskazuje przedstawiciel urzędu, aktualnie w gminnych placówkach oświatowych prowadzony jest audyt, który pozwoli wskazać te obszary, w których oszczędności są możliwe. Dotyczy to jednak między innymi wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne czy uszczelnienia okien.
- Ponadto pracownicy Urzędu Miejskiego oraz placówek oświatowych na bieżąco śledzą wszystkie informacje, komunikaty i wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki i będą się na nich opierać, podejmując przyszłe decyzje - dodaje.
Powiat Pszczyński sprawuje natomiast pieczę nad trzema szkołami średnimi: I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Powiatowymi Zespołami Szkół nr 1 i 2 - "Samochodówką" i "Rolniczokiem", a także Zespołem Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie. Czy uczniowie i pracownicy tych placówek będą musieli nadchodzącej zimy ubierać się cieplej? Jakie inne rozwiązania dla oszczędności zostaną wdrożone?
Jak wyjaśnia Marcela Grzywacz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Pszczynie, Zarząd Powiatu wspólnie z kierownikami jednostek wypracowuje rozwiązania, które pozwalają na racjonalne korzystanie z energii. W klasach będzie utrzymywana temperatura, która pozwoli na normalne prowadzenie zajęć.
- Miejsca pracy i klasy muszą być doświetlone, co wynika z przepisów BHP, jednak chcemy żeby pracownicy i uczniowie jeszcze bardziej zwracali uwagę na działania proekologiczne, np. gaszenie świateł na korytarzach i w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, oszczędzanie wody i mycie rąk ciepłą, nie gorącą wodą. W naszych największych jednostkach planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić audyt zużycia wody i zamontować perlatory, które pomogą oszczędzić jej zużycie, co przełoży się także na niższe rachunki za gaz oraz za odprowadzane ścieki - zapowiada M. Grzywacz.
I dodaje, że ceny energii elektrycznej są ustalone do końca 2023 r. Powiat Pszczyński dzięki grupie zakupowej kupuje energię taniej niż działoby się to w przypadku indywidualnego przetargu.
Ze względu na trwającą termomodernizację wyłączony z użytkowania jest basen PZS nr 2 w Pszczynie.
- W przypadku takich inwestycji stawiamy na odnawialne źródła energii - na budynku basenu zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, która w połączeniu z dociepleniem ścian pozwoli realnie obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej. Wszystkie nasze budynki szkolne mają wymienione źródła ciepła, niemal wszystkie budynki są po termomodernizacji - wskazuje rzeczniczka.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.