pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2022
  • 31 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 25022

Okupują szkolne boisko. Zachowują się agresywnie, piją alkohol

Boisko szkolne przy ul. Księżycowej w godzinach popołudniowych czy w weekendy powinno być przeznaczone dla dzieci i młodzieży z osiedla. Tymczasem mieszkańcy obawiają się wulgarnych nastolatków, którzy tam przebywają, piją alkohol, zostawiają bałagan i niszczą infrastrukturę. Do szczególnie niepokojącego zdarzenia doszło 5 sierpnia późnym wieczorem. Problem poruszyli radni Arkadiusz Gardiasz i Marek Szklorz podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 25 sierpnia.

Reklama

Butelki i puszki po alkoholu w szkolnych śmietnikach - os. Kolonia Jasna - 2021 rok · fot. Arkadiusz Gardiasz, Marek Szklorz


Radni sygnalizowali już sprawę w ubiegłym roku. Tego lata sytuacja powtórzyła się. Jak wskazał Arkadiusz Gardiasz, problem intensyfikuje się właśnie w okresie wakacyjnym.

- Praktycznie codziennie na terenie szkoły podstawowej nr 6 w Pszczynie gromadzi się kilkadziesiąt osób z rożnych rejonów miasta, m.in. z osiedla Piastów. Zjeżdżają się samochodami, rowerami i regularnie spożywają alkohol, palą papierosy, zostawiają bałagan - mówił.

Radni przypuszczają, że na boisku nie tylko pity jest alkohol - może dochodzić do spożywania innych używek, także narkotyków czy handlu nimi. Jak podkreślili, sprawa była wielokrotnie zgłaszana na straż miejską i policję, ale - według nich - nie widać poprawy.

Butelki i puszki po alkoholu w szkolnych śmietnikach - os. Kolonia Jasna- 08.2022 · fot. Arkadiusz Gardiasz, Marek Szklorz


Samorządowcy relacjonują, że do szczególnie niepokojącego zdarzenia doszło w dniu 5 sierpnia późnym wieczorem. O godz. 22:45 około 16 zamaskowanych osób weszło na teren boiska.

- W czasie incydentu, po raz pierwszy odkąd mieszkam na osiedlu, byłem przerażony. Kilkanaście zamaskowanych osób wbiega na teren szkoły, nie wiadomo w jakim celu, po chwili się wycofuje. Mieszkańcy byli w szoku - relacjonował Marek Szklorz podczas sesji.

- Podjechali samochodami pod szkołę i wbiegli na jej teren. Osoby te kierowały groźby karalne wobec funkcjonariuszy publicznych. W tym przypadku zachowanie policji oceniam bardzo negatywnie, ponieważ patrol przyjechał, kiedy było już po wszystkim, mundurowi poświecili latarkami i odjechali. Później przekazałem funkcjonariuszom numery rejestracyjne samochodów. Do tej pory żadnej informacji zwrotnej ze strony policji nie uzyskałem - opisał sytuację A. Gardiasz.

- Podczas jednej z kontroli, funkcjonariusze mieli stwierdzić, że nie jest spożywany alkohol. Drugiego dnia rano na miejscu leżało kilkadziesiąt butelek, m.in. po wódce - relacjonował A. Gardiasz. - jeżeli około północy przebywa grupa nastolatków na terenie placówki i policja z tym nic nie robi, to negatywnie oceniam pracę policji - dodał.

Incydent na szkolnym boisku - os. Kolonia Jasna - 05.08.2022 · fot. Arkadiusz Gardiasz, Marek Szklorz


- Na terenie szkoły podstawowej nie może dochodzić do takich sytuacji. Takie zachowanie znam z meczów piłkarskich, ale nie powinny mieć miejsca na spokojnym osiedlu - stwierdził M. Szklorz.

- Miałem dziesiątki telefonów od rodziców. Nie chcą popołudniami i w niedziele wysyłać na boisko swoich dzieci. Proszę o przyjrzenie się sprawie i o interwencje w odpowiednich służbach. Może rozwiązaniem byłby monitoring i oświetlenie tego miejsca. Nie możemy tego tak zostawić. Oby nie doszło do jakiejś tragedii - dodał radny.

- Jest gotowa dokumentacja projektowa oświetlenia miejsca, gdzie gromadzą się te osoby (boisko). Prosiłbym też o założenie monitoringu, aby zjawisko definitywnie wyeliminować. W momencie, kiedy z budżetu obywatelskiego oświetliliśmy teren placu zabaw i parkingu, w tym rejonie te osoby się nie spotykają i problemu nie ma. Przeniosły się w inne zaciemnione miejsce, nieobjęte monitoringiem. Tam personel zatrudniony w szkole codziennie zbiera kilka worków śmieci i butelek po alkoholu. Prosiłbym o konkretne działania - powiedział radny Gardiasz.

Burmistrz zaproponował, by zorganizować w tej sprawie spotkanie z komendantem pszczyńskiej policji.

- W straży miejskiej mamy już tylko 10 funkcjonariuszy, którzy także obsługują monitoring, więc liczebność patroli jest ograniczona. Dlatego tego typu zadania powinny leżeć po stronie komendy policji. Myślę, że potrzebna jest rozmowa z komendantem i przekazanie wytycznych dzielnicowemu - powiedział Dariusz Skrobol.

Wcześniej radni zgłosili też problem "grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją" oraz "spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych" przy ul. Księżycowej, oznaczając miejsce na Krajowej Mapie Zagrożeń.

ystępowanie grup młodzieży zagrożonych demoralizacją
Radni zgłosili problem za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń · fot. pless.pl

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.