Wiadomości

  • 25 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 473

Co zawiera L4 wystawione drogą online? Sprawdzamy!

Materiał partnera:

Jeśli pacjent jest niezdolny do świadczenia obowiązku pracy z przyczyn zdrowotnych, może od lekarza otrzymać zwolnienie L4. Stosunkowo nową opcją jest L4 online, które można otrzymać bez osobistej wizyty w placówce pracy lekarza. Co zawiera L4 wystawione w ten sposób i co konkretnie należy o nim wiedzieć? Sprawdzamy!

Silesia


Elektroniczne L4 - co zawiera?



Zwolnienia papierowe, znane z wcześniejszych lat, zostały w Polsce zastąpione przez elektroniczne L4. Co zawiera taki dokument i co należy o nim wiedzieć? Zwolnienie elektroniczne nie różni się od papierowego, jeśli chodzi o informacje, które się na nim znajdują. Znaleźć można tu zatem informacje o czasie trwania zwolnienia, chorobie, czy też zaleceniach lekarskich (zwolnienie leżące lub chodzące). Podstawowa różnica jest jednak taka, że dokumenty cyfrowe automatycznie przekazywane są do podmiotów zainteresowanych, czyli do ZUS i do pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienie można otrzymać od lekarza przyjmującego na NFZ lub prywatnie, przy czym wizyta stacjonarna nie jest jedyną dopuszczalną opcją. Od lekarza można dostać w razie potrzeby również L4 online, czyli zwolnienie przez Internet, wystawiane po konsultacjach zdalnych. Taka opcja ma swoje zalety i wady. Zaletą jest niewątpliwie szybkość kontaktu z lekarzem i to bez konieczności wychodzenia z domu i rezerwacji wizyty. Wadą natomiast jest to, że przy e-wizycie lekarz nie może pacjenta zbadać i bazuje jedynie na informacjach zebranych w wywiadzie.


Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online i co zawiera?



Obecnie L4 online przez Internet wystawia sporo placówek medycznych, w tym między innymi NaszaRecepta: https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-L4/. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online na takich portalach? Przede wszystkim należy uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny, który ma zastąpić wywiad ustny z lekarzem. Analiza tego formularza pozwoli lekarzowi podjąć decyzję o zasadności wystawienia L4 danej osobie, a także czasie trwania zwolnienia. L4 online na miesiąc, tydzień czy 3 dni musi mieć każdorazowo stwierdzone podstawy medyczne, inaczej lekarz go nie wystawi.

Zwolnienie wystawiane przez Internet nie różni się od tego, które wystawiane jest stacjonarnie. Oznacza to, że zawiera dokładnie te same informacje, podlega tym samym prawom i daje takie same uprawnienia. Również związane jest cyfrowo z numerem PESEL pacjenta, a w związku z tym zapisywane jest na jego IKP i w osobistym PUE ZUS. Trafia też automatycznie w momencie wystawienia do ZUS-u oraz do pracodawcy, o ile ten posiada konto PUE ZUS.

Jak sprawdzić L4 elektroniczne?



Bez względu na to, czy pacjentowi wystawiane jest elektroniczne zwolnienie na wizycie stacjonarnej, czy też w ramach e-wizyty, do dokumentu cyfrowego można mieć dostęp w dowolnej chwili. Jeśli zatem pacjent zastanawia się, jak sprawdzić, czy lekarz wystawił zwolnienie, wystarczy, że zaloguje się na swoje IKP lub profil PUE ZUS, a będzie mógł to szybko sprawdzić. Obsługa obu tych portali jest intuicyjna, więc każdy sobie z nią poradzi.

Pacjent ze swojego profilu będzie mieć dostęp do wszystkich ważnych informacji, które zawiera jego L4 online. Inaczej to wygląda w przypadku pracodawcy. Ten również otrzyma elektroniczną informację o zwolnieniu lekarskim pracownika, jednak nie będzie mieć wglądu do wszystkich danych zawartych w zwolnieniu, a do wersji okrojonej. Taka wersja jest wystarczająca do rozliczeń kadrowo-księgowych i jednocześnie chroni dane medyczne pacjenta, które nie powinny być udostępniane bez jego zgody.