Wiadomości
- 24 sierpnia 2022
- wyświetleń: 644
Jaki biznes otworzyć w 2022 roku?
Materiał partnera:
Najkorzystniejsze inwestycje wyróżniają się stabilnością i wysoką proporcją zysku do wkładu własnego. W ostatnim czasie realia biznesu zupełnie się zmieniły ze względu na trwającą już ponad dwa lata pandemię oraz pędzącą inflację - dlatego coraz częściej sięgamy po mniej oczywiste, ale sprawdzone rozwiązania.
Możliwości dla nowych przedsiębiorców - jaki biznes otworzyć na początek?
Istnieje wiele sektorów, w które lubią celować początkujący przedsiębiorcy. Mowa tu przede wszystkim o biznesach, które nie wymagają sporego wkładu własnego, dużego doświadczenia i specjalizacji w konkretnej branży. Dlatego też popularne są:
- Restauracje i inne punkty gastronomiczne - mimo kryzysu związanego z pandemią lokale tego rodzaju wciąż radzą sobie całkiem nieźle, głównie dzięki położeniu większego nacisku na dostawy do domu czy wybranej lokalizacji. Coraz większa liczba placówek sieci fastfoodowych jest doskonałym świadectwem potencjału takiego biznesu.
- Sklepy i sklepiki osiedlowe - w tym wypadku należy liczyć się z koniecznością tworzenia odpowiedniej sieci dostawców, chyba że interesuje nas franczyza.
- Przedmioty handmade - tworzenie produktów z różnego rodzaju materiałów w ramach rękodzieła. To jednak propozycja wyłącznie dla ludzi z odpowiednimi umiejętnościami.
- E-commerce - sklepy internetowe stają się coraz popularniejsze. Wiele osób stara się handlować mniej oczywistymi rzeczami - na przykład starymi grami konsolowymi czy biżuterią. Możemy spotkać także naprawdę ogromne sklepy z różnorodnym asortymentem.
Mając na uwadze te cztery sektory, wciąż musimy poznać ich silne i słabe strony, a także szanse i zagrożenia, jakie prezentuje każdy z nich. Wybór w dużej mierze zależy od tego, jakie mamy predyspozycje - prowadzenie restauracji to inny rodzaj pracy niż zarządzanie sklepem.
Jaki biznes otworzyć? Krótka analiza strategiczna najpopularniejszych propozycji
Zacznijmy od restauracji - tutaj niestety spotkamy się z wysoką barierą wejścia. Konieczny jest duży wkład własny, zatrudnienie odpowiedniej kadry i spora doza umiejętności w dziedzinie marketingu i promocji swoich usług. Oczywiście istnieje także potencjał na współpracę w ramach dużej sieci. Franczyza to nowe możliwości, ale w tym sektorze niełatwo znaleźć oferty dla początkujących - wiele marek wymaga już kierunkowego wykształcenia i doświadczenia. Daje ona jednak szanse na spory zarobek, a prowadzenie własnego lokalu gastronomicznego to unikatowe doświadczenie, przy którym można nauczyć się naprawdę wiele.
Jak pokazały lata 2020-2021 znaczącym zagrożeniem dla takiego biznesu może być niepewność związana z takimi zjawiskami jak pandemia - kolejne restrykcje (będące następstwem nowej fali zakażeń) mogą kompletnie zrujnować nasze plany. Wyjątkowe okoliczności są jednak jednocześnie okazją do odnoszenia sukcesów na innych polach, na przykład przez aktywne działanie online.
Franczyza sposobem na bezpieczeństwo
Sklepy i sklepiki osiedlowe dają ogromną szansę na rozwinięcie skrzydeł. Założenie takiego biznesu jest pod wieloma względami mniej wymagające niż prowadzenie restauracji. Nie inwestujemy umiejętności, a raczej czas na zdobycie uznania stałych klientów i wypracowanie sieci dostaw. Problemem jest jednak stabilność - wiele małych sklepików upada na pewnym etapie działalności.
Potencjał na rozwój jest spory, ale konkurencja dużych marketów potrafi naprawdę dać się we znaki. Atrakcyjną opcją może być współpraca w modelu franczyzowym. Franczyza to bardzo budujące doświadczenie, a jednocześnie okazja dla początkujących przedsiębiorców na rozpoczęcie biznesu w stabilnych warunkach ze wsparciem większej sieci.
Szanse w innych typach działalności
W przypadku handmade największym problemem mogą okazać się umiejętności. Nie wystarczy tylko własnoręczne tworzenie czegoś - trzeba mieć pomysł i własny styl, który będzie przyciągał klientów. Jeśli uda nam się to wypracować, jest to znakomity pomysł na biznes. W przypadku kryzysu, kiedy ludzie są mniej chętni do wydawania pieniędzy na dobra luksusowe czy mniej przedmioty mniej im przydatne, taka działalność nie jest jednak zbyt bezpieczna.
Sektor e-commerce jest bardzo rozbudowany. Z pewnością na pytanie "jaki biznes otworzyć" wiele osób odpowie, że właśnie sklep internetowy. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji zawsze musimy zmagać się z dużą konkurencją, która ma wypracowane odpowiednie umowy z dostawcami, a także z koniecznością wydania sporych pieniędzy na marketing.
E-commerce może dać nam naprawdę sporo - to ogromna szansa na rozwój i zarobek, jednak etap promocji może nas pogrążyć finansowo. Musimy zatem podchodzić do tego biznesu z ostrożnością.
Podczas zastanawiania się, jaki biznes otworzyć, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na swoje predyspozycje, umiejętności oraz zainteresowania. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa będzie znacznie przyjemniejsze i korzystniejsze finansowo w sektorze, w którym czujemy się po prostu dobrze lub, w którym marzymy się rozwijać.