Wiadomości

  • 19 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 760

Dom maklerski — co to jest i do czego służy?

Materiał partnera:

Dom maklerski to taka organizacja, której potrzebuje osoba decydująca się na zarabianie na giełdzie. Maklerzy mogą być licencjonowani i samozwańczy. Jak więc nie popełnić błędu przy wyborze pośrednika i nie wpaść w pułapkę oszustów?

pixabay.com


Kim jest makler?



Makler jest pośrednikiem między giełdą a osobą fizyczną lub organizacją chcącą kupić i sprzedać akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe na giełdzie.

W obrocie na rynku papierów wartościowych mogą brać udział wyłącznie pośrednicy będący osobami prawnymi (organizacjami), czyli domy maklerskie.

Makler otrzymuje prowizję za bezpośredni udział w transakcjach kupna i sprzedaży na rynku papierów wartościowych w imieniu klienta. Wynagrodzenie przekazywane jest ze środków klienta domu maklerskiego.

Czym zajmuje się dom maklerski?



Dom maklerski dostarcza klientowi narzędzia techniczne, organizacyjne i prawne, aby mógł wejść na giełdę i rozpocząć na niej handel, czyli kupno lub sprzedaż akcji, obligacji i innych aktywów finansowych.

Zwróćmy uwagę na główne punkty interakcji pomiędzy maklerem a klientem:
  • Makler kupuje lub sprzedaje akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe na koszt klienta, zgodnie z instrukcjami klienta i w jego interesie.
  • Makler otwiera dla każdego klienta konto handlowe, z którego gracz działa na giełdzie.
  • Klient na podstawie własnej decyzji i strategii składa zlecenie kupna lub sprzedaży waluty, papierów wartościowych, natomiast makler przekazuje tę decyzję bezpośrednio na giełdę i realizuje transakcję.
  • Makler przekazuje otrzymane środki na konto klienta, zatrzymując określoną w umowie prowizję.
  • Jako dodatkowe funkcje makler prowadzi bieżącą analizę, przedstawia klientowi rekomendacje dotyczące strategii postępowania na giełdzie oraz sprawdza niezbędną dokumentację pod kątem zgodności z wymogami prawnymi.


Dlaczego zwykły człowiek potrzebuje domu maklerskiego?



Usługi biura maklerskiego są niezbędne, jeśli zwykły człowiek podjął decyzję o zarabianiu na giełdzie papierów wartościowych.

Sprawa wygląda tak, że na rynku papierów wartościowych i walutowym mogą działać tylko profesjonalne, wyspecjalizowane firmy. Zwykli ludzie (osoby fizyczne) mogą kupować i sprzedawać na giełdzie tylko poprzez pośrednika — maklera.

Makler z reguły nie korzysta z własnych środków, a jedynie dysponuje powierzonym przez klienta kapitałem, biorąc pod uwagę jego instrukcje. Niektórzy duzi inwestorzy stosują zarządzanie powiernicze, nie wchodząc w szczegóły handlu. W tym przypadku kompetentny makler sam podejmuje decyzje o kupnie lub sprzedaży, odpowiadając inwestorowi tylko w formie raportu zysków.

Rynek papierów wartościowych nie przewiduje klasyfikacji biur maklerskich. Wszystkie one współpracują zarówno z osobami prawnymi, jak i z osobami fizycznymi o różnym poziomie inwestycji.

Gdzie znaleźć i jak wybrać wiarygodny dom maklerski?



Wystarczy otworzyć tę samą listę licencjonowanych biur opublikowaną na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Następnie warto przeczytać informacje na oficjalnej stronie internetowej i, jeśli jest to konieczne, skontaktować się z zespołem wsparcia, aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Często po rejestracji menedżer kontaktuje się z potencjalnym klientem, aby poinformować go o organizacji, taryfach i wymaganiach technicznych firmy.

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę do maklerstwa aktywów finansowych, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Upewnić się, że dom maklerski posiada ważną licencję;
  • Sprawdzić publicznie dostępne informacje o ewentualnych pozwach, w tym związanych z postępowaniem upadłościowym osoby prawnej;
  • Sprawdzić, czy dostępne jest wsparcie techniczne i doradcze, najlepiej całodobowe i w razie potrzeby telefoniczne.


Na początkowym etapie, jeszcze przed rejestracją, należy zadać jak najwięcej pytań obsłudze technicznej operatora. Da to potencjalnemu klientowi pełny obraz pracy firmy, a także ujawni poziom kompetencji pracowników.

Klient może w każdej chwili zmienić dom maklerski. Jeżeli współpraca nie jest satysfakcjonująca z uwagi na jakiekolwiek parametry, klient ma prawo rozwiązać umowę i zawrzeć ją z innym biurem maklerskim.