Wiadomości
- 17 sierpnia 2022
- wyświetleń: 4782
Dom bez zezwolenia w Pszczynie - na jakich warunkach?
Materiał partnera:
Podobnie jak we wszystkich innych miejscowościach i regionach w kraju, również w Pszczynie istnieje możliwość wybudowania domu bez pozwolenia. Jakie warunki trzeba w tym celu spełnić i jakie parametry powinna mieć nieruchomość? Jeśli interesują Cię te kwestie, wyjaśnienia znajdziesz w poniższym artykule.
Budowa bez pozwolenia - dlaczego warto
W odpowiedzi na potrzeby mieszkaniowe Polaków rząd zdecydował się na wprowadzenie w życie przepisów, które pozwalają na zbudowanie domu w Pszczynie i każdym innym miejscu w Polsce bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. To z kolei wiąże się z brakiem konieczności zatrudniania kierownika i prowadzenia dziennika budowy. Uproszczone procedury przekładają się na krótszy czas realizacji i niższy koszt inwestycji, a to w warunkach szalejącej inflacji szczególnie istotne.
Co istotne, nieruchomość wybudowana bez pozwolenia może mieć charakter domu zarówno całorocznego, jak i letniskowego. Jeśli interesuje Cię ta druga, rekreacyjna opcja, pamiętaj, żeby wykupić ubezpieczenie domku letniskowego (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domku-letniskowego-to-musisz-wiedziec), np. na wypadek włamania i kradzieży czy zniszczenia z powodu warunków atmosferycznych. Przejdźmy zatem do właściwych rozważań i omówmy warunki, jakie trzeba spełnić, żeby móc postawić dom bez pozwolenia.
Formalności i wymagania związane z budową bez pozwolenia
Zacznijmy od procedur, których jest mniej niż w przypadku. Pierwszy krok to zgłoszenie budowy do nadzoru budowlanego, które powinno obejmować:
- informacje dotyczące daty i miejsca rozpoczęcia inwestycji,
- projekt architektoniczny,
- potwierdzenie własności gruntu,
- oświadczenie o przeznaczeniu powstającej nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe,
- oświadczenie o odpowiedzialności inwestora za nadzór nad pracami, jeżeli odbywają bez udziału kierownika budowy.
W związku z powyższym nie ma konieczności oczekiwania na wydanie pozwolenia, a to stanowi barierę dla wielu osób rozważających budowę. To jednak nie koniec wymagań, bo określone kryteria musi spełniać nieruchomość. Jakie? Podstawowa kwestia dotyczy rodzaju budynku, tzn. dopuszczalna jest jedynie konstrukcja wolnostojąca. Jeżeli obejmuje wyłącznie parter, maksymalna powierzchnia użytkowa może wynosić 70 mkw., podczas gdy obiekty z poddaszem mogą osiągać 90 mkw. powierzchni użytkowej. Ubezpieczenie na dom (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/) tego typu jest co prawda dobrowolne, ale zdecydowanie warto je wykupić.
Kolejne kryteria określone w przepisach prawnych wskazują, że na jednej działce o powierzchni do 500 mkw. można postawić wyłącznie jedną taką nieruchomość - jeżeli teren jest większy niż 1000 mkw., dozwolone są dwa domy, a przy 1500 mkw. trzy itd. Sam budynek może osiągać rozpiętość do 6 m, a wysięg wsporników nie powinien przekraczać 2 m. Inwestor musi pamiętać ponadto o odpowiednim oddaleniu nieruchomości od granicy działki o 4 m lub 3 m w zależności od tego, czy jest do niej zwrócona ścianą z drzwiami i oknami, czy bez.
Tyle o ustawowych wymaganiach, ale nie można zapominać, że są jeszcze lokalne regulacje, do których również trzeba się dostosować. Chodzi o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który nie może wykluczać budowy nieruchomości tego rodzaju - w przeciwnym razie należy z niej zrezygnować. Podobnie jak wówczas, gdy przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zostanie wydana przez urząd miejski w Pszczynie odmowna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Również osoby, które rozważają wynajem powstałego bez pozwolenia budynku, nie mogą skorzystać z budowy bez pozwolenia. Po więcej praktycznych informacji na temat wynajmu nieruchomości zapraszamy na stronę https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najemca-a-ubezpieczenie-mieszkania.