pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 11 sierpnia 2022
  • 4 września 2022
  • wyświetleń: 10092

[ZDJĘCIA] Dożynki gminy Pawłowice odbyły się w Golasowicach

Dożynki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. W tym roku za pracę i trud rolników gmina Pawłowice dziękowała w Golasowicach.

Reklama

Dożynki gminne w Golasowicach - 04.09.2022 · fot. Krzysztof Wobik


Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Golasowicach, któremu przewodniczył ks. bp Marcin Makula. Na zakończenie proboszcz parafii ewangelickiej oraz ks. Waldemar Pawlik - proboszcz parafii katolickiej Narodzenia NMP pobłogosławili dwa bochenki chleba upieczone z tegorocznej mąki, które do kościoła przynieśli starostowie dożynek Urszula Twardzik i Kamil Doleżyk.

Korowód dożynkowy miał do pokonania wyjątkowo długą trasę. Prowadząca wszystkich Orkiestra Górnicza KWK "Pniówek" wraz z bryczką wiozącą starostów dożynkowych, zaproszonymi gośćmi, pocztami sztandarowymi, chórem parafialnym i członkami zespołów śpiewaczych w strojach regionalnych, wyruszyła sprzed kościoła. Przy szkole do pochodu dołączyły dzieci z miejscowego przedszkola i szkoły, hodowcy ryb i długowłosych owczarków niemieckich wraz z pokaźnym stadem psów, motocykliści, rolnicy z nowoczesnymi maszynami i urządzeniami rolniczymi, a także pojazdy Wodociągów Pawłowice oraz wóz OSP Golasowice. Plac dożynkowy znajdował się przy strażnicy. Pod namiotem i wzdłuż ulicy zebrały się tłumy. Częstowano kołoczem, chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Szereg stoisk gastronomicznych, wśród nich gofry od KGW Pawłowice, zaspokajały największe apetyty.

Dożynki gminne w Golasowicach - 04.09.2022
Dożynki gminne w Golasowicach - 04.09.2022 · fot. Krzysztof Wobik


Po odśpiewaniu hymnu starostowie wręczyli chleby gospodarzom dożynek Wójtowi Gminy Pawłowice Franciszkowi Dziendzielowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Damianowi Hermanowi. Pokrojonymi na kawałki bochenkami zostali poczęstowani wszyscy dożynkowi goście. W swoim wystąpieniu wójt życzył rolnikom sił, odwagi i cierpliwości, zwracając uwagę na fakt, że bez wysiłku rolników wszystkim zabraknie chleba i codziennego pożywienia. Wójt podziękował również mieszkańcom sołectwa za zaangażowanie w przygotowanie gminnego święta plonu, a szczególnie radzie sołeckiej z sołtysem Krzysztofem Woryną.

Przed publicznością wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Golasowicach, Dziecięcy Zespół Regionalny z Pawłowic i chór Viola, a w części folklorystycznej Jarząbkowianki i Pielgrzymowianie. Do zabawy zagrzewali Grzegorz Pakura i Celina Piwko, którzy po śląsku i z poczuciem humoru prowadzili rozmowę z publicznością i ze sobą. Na zakończenie zagrała kapela góralska Bajeranty, a do tańca - Bella Musica.

Golasowice miały jeszcze dwie dodatkowe okazje do świętowania. W 2022 roku Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Przyjaźń" obchodzi 70 lat swojego istnienia. To ubiegłoroczna laureatka gminnej nagrody Firma z Tradycjami. Kolejnym jubilatem była Ochotnicza Straż Pożarna z Golasowic. Wprawdzie okrągłą rocznicę 110 lat istnienia świętowała rok temu, ale pandemiczne obostrzenia nie pozwoliły na obchody w szerszym gronie. Wójt Franciszek Dziendziel oraz Przewodniczący Rady Gminy Damian Herman złożyli gratulacje i wręczyli kwiaty oraz pamiątkowy dyplom dla spółdzielni i tablicę dla strażaków ochotników. W imieniu RSP "Przyjaźń" gratulacje odbierał kierownik produkcji Maciej Kościelny, natomiast w imieniu strażaków - prezes Tomasz Lazar.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.