pless.pl

Wiadomości

  • 28 lipca 2022
  • wyświetleń: 1011

Oszczędź na zakupach spożywczych! Porady jak taniej kupować w czasie inflacji

Materiał partnera:

Gazetki promocyjne to najlepszy sposób na poznanie cen w popularnych sieciach handlowych. W czasach szalejącej inflacji są one doskonałym sposobem na to, aby znaleźć najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Są one wydawane przez wszystkie sieci handlowe. Jeśli poświęcimy trochę czasu na ich przejrzenie, mamy ogromną szansę na to, aby zakupy zrobić naprawdę tanio.

Oszczędź na zakupach spożywczych! Porady jak taniej kupować w czasie inflacji
fot. Adobe Stock


Gazetki promocyjne mają obecnie bardzo różną formę. Te w papierowej formie można znaleźć w sklepach oraz w swojej skrzynce na listy. Dostępne są także w Internecie. Te dostępne online są bardzo wygodne, bo można je przejrzeć w każdej chwili. Co ważne, gazetki promocyjne, zarówno w papierowej, jak i online, wydają nie tylko sklepy spożywcze. Wydają je również sklepy odzieżowe, budowlane, drogerie. Oznacza to, że taniej można kupić nie tylko żywność, ale także artykuły wyposażenia wnętrz, kosmetyki i środki czystości, ubrania oraz obuwie. Od pewnego czasu ceny w sklepach są coraz wyższe. W obliczu rosnącej inflacji coraz więcej osób interesuje się gazetkami promocyjnymi. Nie ma w tym nic dziwnego - drożyzna uderza po kieszeni każdego, a najbardziej osoby o niskich dochodach.

Czym jest inflacja?Ceny towarów i usług stale się zmieniają. Jest to charakterystyczne dla gospodarki rynkowej. O inflacji mówi się jednak dopiero wtedy, gdy następuje powszechny wzrost cen. W Polsce już od kilku miesięcy drożeją paliwa, żywność (w tym także owoce i warzywa), dobra trwałe, takie jak komputery, pralki, odzież. Coraz więcej płacimy także za wynajem mieszkań, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, bilety komunikacji publicznej, czynsze. Inflacja w Polsce staje się z miesiąca na miesiąc coraz wyższa. Oznacza to, że za tę samą kwotę możemy kupić znacznie mniej. Wartość pieniądza zaczyna więc spadać. Rosnąca inflacja oznacza, że coraz większą część domowego budżetu musimy przeznaczyć na zakup żywności.

Przyczyny inflacji są bardzo różne. Wpływa na nią między innymi polityka monetarna, zwiększenie emisji pieniądza przez bank centralny, stan gospodarki. Na wysoki poziom inflacji wpływa nie tylko sytuacja w kraju, ale także międzynarodowa. Rosnące koszty importu towarów wpływają na wyższe ceny. Wyższe ceny żywności mogą być też skutkiem nieurodzaju. Wzrost cen surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktów także powoduje wzrost cen w sklepach. Jeśli cena mąki staje się wyższa, to naturalne jest, że za pieczywo i makarony trzeba zapłacić więcej. W czerwcu 2022 inflacja wyniosła w Polsce 15%. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej szukają rabatów i zniżek w sklepach.

gazetki-promocyjne
fot. Adobe Stock


Jak kupować taniej?W związku z coraz wyższymi cenami, każdy z nas powinien nauczyć się kupować taniej. Sposobów na tanie zakupy jest naprawdę sporo. Osoby, które robią zakupy w sklepach należących do wielkich sieci, czy w dyskontach powinny pamiętać, że ceny w nich są bardzo zróżnicowane. Chcą kupowania tanio musimy nauczyć się przeglądać gazetki promocyjne wydawane przez każdą sieć i każdy dyskont. Nauczymy się także wędrować po mieście - kupujmy w tych sklepach, w których dany produkt jest najtańszy. Oznacza to wprawdzie, że na zakupy będziemy musieli przeznaczyć znacznie więcej czasu. Zaoszczędzimy jednak za to sporą sumę pieniędzy. W jednym sklepie kupimy bowiem tańszą herbatę czy kawę. W innym w mniejszej cenie kupimy masło i cukier.

Możemy szukać także tańszych zamienników. Bardzo często mają one tak samo wysoką jakość jak markowe, znacznie droższe produkty. Wiele hipermarketów i dyskontów ma marki własne. Pod tymi markami sprzedawane są produkty spożywcze, środki czystości, odzież, obuwie i inne artykuły przemysłowe. Produkty, które są sprzedawane pod marką własną, a więc stworzoną na potrzeby danej sieci handlowej wytwarzane są przez różnych producentów. Ich jakość nie pozostawia żadnych wątpliwości. Możne je jednak kupić o wiele taniej. Przeglądając gazetki promocyjne, można zauważyć, że znajdują się w nich także produkty marek własnych. Tanią żywność można znaleźć także na specjalnych półkach w wielu dużych sklepach i dyskontach. Na półkach tych znajdują się produkty, którym kończy się termin przydatności do spożycia. Ceny tych produktów są znacznie niższe.

Jakie jeszcze są sposoby na tanie zakupy?Aby móc kupować w dobrych, a więc niższych cenach, musimy wiedzieć, ile co obecnie kosztuje. Potrzebna jest nam także wiedza o tym, o ile ostatnio zdrożał produkt, który zamierzamy kupić. Musimy też patrzeć na ceny w różnych sklepach. Są one bowiem ostatnio mocno zróżnicowane. Po zakup artykułów spożywczych nigdy nie należy wybierać się głodnym. Osoby głodne kupują więcej niż potrzebują. W efekcie za zakupy płacą wyższy rachunek.

Przed wyjściem na zakupy warto też zrobić listę potrzebnych produktów. To również najlepszy sposób na to, aby zbyt wiele nie kupić. Zaplanujmy też jadłospis na kilka dni do przodu i zróbmy listę. Oczywiście jej przygotowanie będzie miało sens tylko wtedy, gdy będziemy się jej trzymać. W ten sposób unikniemy kupowania produktów, które nie są nam potrzebne. Od czasu do czasu możemy też uzupełnić zapasy produktów sypkich i suchych. Kupując kasze, makarony, mąkę czy warzywne konserwy, korzystajmy z promocji. Znajdziemy je, przeglądając gazetki promocyjne w postaci papierowej lub w formie elektronicznej. Obejrzenie gazetki nie zajmuje wiele czasu. Można jednak wiele zyskać kupując w atrakcyjnych, niższych cenach.

porownanie-cen-produktow
fot. Adobe Stock


Jakie produkty warto kupować w promocji na zapas?Zdaniem specjalistów do produktów spożywczych, które warto kupować na zapas (ale tylko wtedy, gdy są w promocji) zalicza się dżemy i inne słodkie przetwory. Na jesieni ceny tych przetworów będą znacznie wyższe niż obecnie. Będzie się to wiązało z wyższymi cenami cukru. Cukier to kolejny produkt, który - jeśli jest w promocji - warto kupić na zapas. Na zapas można kupić także mąkę. Należy to jednak robić z umiarem, gdyż jest to jeden z produktów, który bardzo lubią mole spożywcze. O dłuższego czasu rosną ceny mięsa. Szczególnie mocno podrożał drób. Znajdując w gazetce promocyjnej schab, filet z kurczaka czy karkówkę - warto je kupić. Zamrożone mięso drobiowe może przechowywać przez trzy miesiące, wieprzowinę do pół roku, a wołowinę aż osiem miesięcy. Kupując je w promocyjnych cenach i zamrażając, można zyskać naprawdę spore oszczędności.

Wszystkie produkty, które można długo przechowywać (to między innymi konserwy, kasze, olej, makaron) opłaca się kupować w dużych opakowaniach. Dobrym sposobem na oszczędzanie są także zakupy w sklepach online. Wiele z nich na stałe niższe ceny niż sklepy stacjonarne. Ponadto sklepy online także organizują promocje. Sposobem na tańsze zakupy są również aplikacje mobilne. Dostęp do takich aplikacji oferuje dzisiaj większość sklepów. Informują one o aktualnych promocjach, umożliwiają korzystanie z kuponów promocyjnych i rozmaitych zniżek. W aplikacjach mobilnych dostępne są też aktualne gazetki promocyjne. Wystarczy więc tylko zainstalować apkę, aby nie wychodząc z domu w każdej wolnej chwili dowiedzieć się o wszystkich atrakcyjnych ofertach.