pless.pl

Wiadomości

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 171

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim weźmiesz hipoteczny kredyt konsolidacyjny

Materiał partnera:

Konsolidowanie posiadanych zobowiązań przy pomocy kredytu zabezpieczonego hipoteką to często dobry pomysł na to co zrobić, by nie spłacać wielu zobowiązań w równych terminach, ale płacić jedną miesięczną ratę. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak zadać sobie kilka pytań i upewnić się, że konsolidacja jest rzeczywiście dla nas korzystna, a wybrana oferta właściwa. Na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć?

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim weźmiesz hipoteczny kredyt konsolidacyjny


#1 Czy konsolidacja się opłaca?



Zaletą konsolidacji zobowiązań jest przede wszystkim szansa na zastąpienie wielu długów jednym. W rezultacie będziemy płacić tylko jedną ratę, która może być istotnie niższa niż suma obecnie płaconych rat. Dlaczego? Hipoteczny kredyt konsolidacyjny może być korzystniej oprocentowany niż kredyty, które będziemy przy jego pomocy spłacać. Nawet jeśli warunki są zbliżone, spłatę nowego kredytu możemy wydłużyć, dzięki czemu miesięczna rata może być niższa od tego co dziś łącznie spłacamy w różnych terminach, a nawet w różnych bankach.

#2 Czy mam odpowiednio wysoką zdolność kredytową?



Ubieganie się o konsolidację zobowiązań w kredyt hipoteczny konsolidacyjny wymaga posiadania zdolności kredytowej. Konieczne będzie tym samym nie tylko dostarczenie dokumentów dotyczących naszych zobowiązań do spłaty, lecz także dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody. Jeśli w ocenie banku będą one zbyt niskie lub nasza historia kredytowa nie jest najlepsza, może on odrzucić nasz wniosek. Bank, zanim bank wyda decyzję, przeprowadzi dokładną analizę naszej kondycji finansowej.

#3 Czym sugerować się, przeglądając oferty?



By doprowadzić do wyraźnej poprawy naszej sytuacji finansowej, dobrze przeanalizujmy dostępne oferty, by mieć pewność, że dokonujemy dobrej decyzji. Niewłaściwy wybór oferty będzie generował zupełnie niepotrzebne koszty. Zweryfikujmy RRSO aktualnych zobowiązań i zorientujmy się, jakie oferty są obecnie dostępne na rynku. W wyborze najkorzystniejszej pomoże ekspert kredytowo-ubezpieczeniowy Grupy ANG, z którym możesz umówić się na spotkanie tutaj https://grupaang.pl/kredyty-i-pozyczki/kredyt-konsolidacyjny/. Dlaczego warto korzystać z pomocy fachowców? Doskonale orientują się w ofertach i procedurach bankowych, pomogą nam w przygotowaniu wymaganych dokumentów, co może istotnie przyspieszyć cały proces ubiegania się o kredyt.

#4 Jak długo czeka się na decyzję kredytową?



Czas oczekiwania na decyzję kredytową bywa różny i w większości przypadków jest to kwestia indywidualna. Każdy bank ma własne procedury kredytowe i politykę oceny ryzyka, więc udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest proste.. Jeśli mamy wiele zobowiązań w różnych bankach, będzie to wymagało więcej czasu na weryfikację i ocenę ryzyka kredytowego. By proces przebiegł sprawnie, warto zadbać o zgromadzenie wszystkich wymaganych dokumentów - ewentualne braki niepotrzebnie wydłużą całą procedurę. Ważne też, by nasze zobowiązania były regulowane terminowo, bo zaleganie z płatnościami może powodować tym, że znajdziemy się na liście dłużników zgłoszonych do Biura Informacji Kredytowej. A to nie wróży nic dobrego.

#5 Czy umowa kredytowa jest dla mnie jasna?



Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, ale jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie kredytowej, upewnijmy się, że jej treść nie budzi naszych wątpliwości. Jeśli jakikolwiek zapis jest dla nas niejasny lub nie jesteśmy pewni, czy rozumiemy go w prawidłowy sposób, skonsultujmy to z ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym Grupy ANG.

Znając odpowiedzi na powyższe pytania, unikniemy wielu niepotrzebnych nerwów, dodatkowych kosztów i ewentualnych rozczarowań. Szczególnie że z dobrze dobranym hipotecznym kredytem konsolidacyjnym zyskamy szansę na istotne poprawienie swojej obecnej płynności finansowej - spłata posiadanych zobowiązań nie będzie tak uciążliwa.

Tekst powstał we współpracy z Grupą ANG