pless.pl

Wiadomości

 • 20 lipca 2022
 • wyświetleń: 168

System WMS - jak może go wykorzystać go Twoja firma?

Materiał partnera:

System WMS zwiększa potencjał firmy oraz pozwala na jej dynamiczny rozwój. Usprawnia on pracę magazynu, dzięki czemu możesz zwiększyć wydajność oraz skalowalność swojego przedsiębiorstwa. A wszystko to możliwe jest dzięki temu, że porządkuje on procesy odbywające się w magazynie i pozwala zarządzać szeroko pojętą gospodarką magazynową.

Linkhouse


System WMS - co to jest?System WMS (ang. Warehouse Management System) to złożone oprogramowanie pozwalające zarządzać, rejestrować i śledzić różnego rodzaju czynności odbywające się w magazynie, na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Profesjonalny system WMS przygotowany jest do współpracy z systemami ERP. Przy jego wdrażaniu należy uwzględnić faktyczne potrzeby biznesowe danego przedsiębiorstwa.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu WMSOto kilka istotnych korzyści wynikających z wdrożenia systemu WMS.

Zmniejszenie liczby pomyłekTam, gdzie pracują ludzie, zdarzają się pomyłki - trudno je całkowicie wyeliminować. Można jednak zmniejszyć ich liczbę w magazynie, odpowiednio konfigurując system WMS. Wpłynie to na znacznie lepszą jakość obsługi klientów, co z kolei przełoży się na ich większe zadowolenie oraz pozytywne nastawienie wobec Twojej marki.

Optymalizacja przestrzeni magazynowejSystem WMS dla e-commerce oraz innych branż pozwala lepiej wykorzystywać przestrzeń magazynu. Dzieje się tak dlatego, że oprogramowanie dobiera możliwie jak najbardziej efektywne reguły rozlokowywania towarów. To z kolei przekłada się na łatwiejszą kompletację oraz lepszy dostęp do towarów, które szybko rotują np. ze względu na sezonowość.

Szybsza kompletacjaIm szybciej przebiega proces kompletacji, tym szybciej zamówienie dociera pod adres klienta. Jest to o tyle istotne, że jest to dość skomplikowany proces. System WMS, przy pomocy złożonych algorytmów, jest w stanie jednak maksymalnie go uprościć m.in. poprzez dobieranie najefektywniejszej metody kompletacji - niezależnie od tego, czy chodzi o obsługę zamówień jednopozycyjnych, czy też wielkopaletowych.


Odciążenie pracowników z wielu obowiązkówSystem magazynowy WMS odciąża pracowników, jak i samego kierownika, z wielu obowiązków - dzięki temu mogą się oni w pełni skupić na innych zadaniach. To z kolei podnosi wydajność firmy. Co więcej, oprogramowanie WMS pozwala monitorować wydajność poszczególnych pracowników, co jest bardzo istotne w ocenie ich pracy.

Optymalizacja kosztówSystem WMS dla e-commerce oraz innych branż pomaga wyeliminować obieg papierowych dokumentów, a tym samym zaoszczędzić na wydatkach eksploatacyjnych. Co więcej, dzięki niemu można obniżyć koszt realizacji usług oraz wszelkich operacji logistycznych. Zwykle zwrot z inwestycji w oprogramowanie zwraca się już po 2 latach, choć jest to kwestia bardzo indywidualna.

Funkcjonalności systemu WMSSystem magazynowy WMS pozwala m.in.:
 • przyjmować i wydawać towary na podstawie numeru partii,
 • drukować etykiety i umieszczać je na asortymencie,
 • optymalizować stany magazynowe,
 • określać progi magazynowe,
 • zapewniać pełną identyfikowalność towarów,
 • wdrażać nowych pracowników w krótszym czasie,
 • dokonywać szybszej inwentaryzacji,
 • zapewniać aktualne dane na temat dostępności towarów,
 • bezbłędnie pakować towary,
 • zdalnie blokować lokalizacje,
 • obsługiwać drukarki mobilne,
 • kontrolować produkcję dzięki powiadomieniom o nieprawidłowościach.


Komu przyda się system WMS?System WMS sprawdzi się doskonale we wszystkich firmach posiadających magazyny wysokiego składu. Doskonale spisze się w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz wszelkiego rodzaju centrach logistycznych, jak również i w sklepach internetowych. Z pewnością doceni go kadra zarządzająca, ponieważ daje on wgląd w aktualny stan zapasów oraz pozwala generować rozmaite raporty. Przyda się on również pracownikom magazynów, ponieważ zapewnia dostęp do informacji o towarach w czasie rzeczywistym. Zadowoleni z niego będą także operatorzy i dostawcy logistyczni, którzy obsługują dużą liczbę przesyłek.