pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 18 lipca 2022
  • wyświetleń: 443

[ZDJĘCIA] Delegacja z Kosowa w Pawłowicach

We wtorek, 12 lipca, do Urzędu Gminy Pawłowice zawitali przedstawiciele delegacji z Kosowa.

Delegacja z Kosowa w Pawłowicach - 12.07.2022 · fot. UG PaNa Śląsk przyjechało siedem osób reprezentujących urząd premiera, ministerstwo gospodarki w Kosowie, koncern energetyczny KEK i miasto Prisztina.

Trzydniowa wizyta w Polsce odbywa się w związku z realizacją programu wymiany między regionami węglowymi w ramach Inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz regionów górniczych w okresie transformacji na Zachodnich Bałkanach i w Ukrainie. W projekt zaangażowane jest Stowarzyszenie Gmin Górniczych, którego członkiem jest gmina Pawłowice, a wiceprzewodniczącym wójt Franciszek Dziendziel.

Podczas spotkania w urzędzie wójt krótko przedstawił gościom gminę, jej przemysłowy charakter oraz specyfikę wynikającą z prowadzonego wydobycia. Delegacja zobaczyła też krótki film o Pawłowicach. Przedstawiciel koncernu KEK zwrócił uwagę na różnice i podobieństwa pomiędzy regionami.

W gminie Pawłowice wydobywany jest węgiel kamienny, którego złoża znajdują się setki metrów pod powierzchnią, natomiast w Kosowie - węgiel brunatny, a wydobycie ma charakter odkrywkowy. Jednak i w jednym w drugim przypadku wyzwaniem jest przeciwdziałanie degradacji środowiska.

Wizyta w Pawłowicach była jednym z pierwszych punktów programu podczas trzydniowego pobytu. Przedstawiciele Kosowa odwiedzą również Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Bytom, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, a także zwiedzą zabytkową kopalnię Ignac i Muzeum Śląskie.

ar / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.