Wiadomości

  • 15 lipca 2022
  • wyświetleń: 236

Czym jest technologia RPA i jakie ma zastosowanie?

Materiał partnera:

Na rentowność biznesu we współczesnym świecie wpływa przede wszystkim fakt dysponowania nowoczesnymi technologiami. W przypadku, gdy firma posiada odpowiednie narzędzia cyfrowe, wówczas dotarcie z przekazem do klientów oraz rozwiązywanie rozmaitych problemów jest znacznie ułatwione. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się robotyzacja procesów biznesowych, w skrócie RPA. Dzięki temu narzędziu podmioty mogą szybciej, efektywniej i taniej osiągać wytyczone cele biznesowe. W poniższym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym jest technologia RPA i jakie ma zastosowanie.

Czym jest technologia RPA i jakie ma zastosowanie?


RPA - Robotic Process AutomationRPA, czyli Robotic Process Automation - robotyzacja procesów biznesowych, to wyspecjalizowana technologia, dzięki której można usprawnić wykonywanie powtarzalnych zadań w danym przedsiębiorstwie. Implementacja RPA powoduje, że czynności, które dotychczas były wykonywane przede wszystkim przez ludzi, mogą być realizowane przez roboty, boty lub też wirtualnych asystentów.

Robotyzacji w ramach RPA mogą podlegać dowolnie wybrane procesy charakteryzujące się występowaniem w nich powtarzalnych sekwencji. Roboty, które wykorzystuje się do RPA, są odpowiednio zaprogramowywane w taki sposób, aby przedsiębiorca miał pewność, że wszystkie zadania zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi. Urządzenia te wykonują odpowiednie obliczenia, co gwarantuje precyzyjność realizacji powierzonych im czynności.

Inwestycja w RPA pozwala na zastąpienie pracy ludzi, a co za tym idzie - zmniejszenie kosztów operacyjnych w danym przedsiębiorstwie. Możliwości oferowane przez systemy RPA są właściwie nieograniczone. Dostawcy tego oprogramowania cały czas pracują nad jego usprawnieniem oraz inwestują w kolejne nowatorskie elementy sztucznej inteligencji. Obecnie z rozwiązań RPA korzysta się podczas wprowadzania automatyzacji zadań typu front-office i back-office.

Więcej informacji na temat korzynści i wytycznych w zakresie optymalnej implementacji RPA w przedsiębiorstwie jest dostępnych na stronie https://mindbox.pl/pl/intelligent-processes/#rpa.

Jakie korzyści wiążą się z implementacją RPA w przedsiębiorstwie?W wielu firmach konkretne zadanie realizowane jest wyłącznie przez jednego pracownika. W przypadku, gdy dana osoba nie pojawi się w pracy z powodu choroby czy innego wypadku losowego, cały proces biznesowy może zostać znacząco zakłócony. Dodatkowo, człowiek wykonujący tę samą pracę przez wiele godzin dziennie może również popełnić błąd. Wszystko to sprawia, że taka specyfika pracy zwiększa prawdopodobieństwo powstawania przestojów i tzw. wąskich gardeł.

Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie robotyzacja procesów biznesowych. Jeśli powierzymy realizację konkretnych, powtarzalnych zadań robotom, wówczas będziemy mieli nie tylko pewność, że zostaną one wykonane ze stuprocentową precyzją, ale również odniesiemy szereg innych korzyści. Mowa tutaj o tym, że roboty mogą wykonywać powierzone zadania nawet przez 24 godziny na dobę, ponieważ nie potrzebują przerw czy urlopów.

Co istotniejsze - maszyny nie zażądają podwyżki, co jest także wyjątkowo ważne z punktu widzenia opłacalności prowadzonego biznesu. Wdrożenie RPA w firmie to inwestycja o charakterze długoterminowym, która przynosi przedsiębiorcom całą masę korzyści - zarówno w zakresie efektywności procesów jak i oszczędności funduszy.

Jaki proces może podlegać robotyzacji?Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dany proces mógł podlegać robotyzacji? Przede wszystkim dany proces powinien być już wcześniej realizowany wyłącznie z użyciem cyfrowych zasobów przedsiębiorstwa - baz danych, systemów zarządzania działami czy zewnętrznych źródeł cyfrowych.

Druga niezwykle istotna kwestia polega na tym, że proces musi wyróżniać się powtarzalnością. Nie może także posiadać zbyt wielu ścieżek decyzyjnych, ponieważ wpłynęłoby to negatywnie na wydajność realizacji całego procesu. Proces podlegający robotyzacji musi mieć także istotne znaczenie z punktu widzenia rentowności prowadzonego biznesu.

Jak widać, wytypowanie procesów do robotyzacji wcale nie jest takie proste. Przy wprowadzaniu RPA warto skorzystać z merytorycznego wsparcia ekspertów w tej dziedzinie. Jedną z najbardziej znanych i profesjonalnych firm świadczących kompleksowe usługi w zakresie implementacji systemów RPA w firmach jest Mindbox. Na stronie https://mindbox.pl/ są dostępne szczegółowe informacje na temat jej oferty.