Wiadomości
- 1 sierpnia 2022
- wyświetleń: 13680
Radny Henryk Kopiec interpeluje w sprawie wadliwych inwestycji
Radny Henryk Kopiec wystosował do burmistrza Pszczyny interpelację z zapytaniami dotyczącymi inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach na terenie gminy Pszczyna. Jak wskazuje samorządowiec, chodzi o inwestycje "oddane do użytku z ogromnymi błędami projektowymi oraz wadliwym wykonaniem". Burmistrz Dariusz Skrobol wyjaśnia kwestię prac naprawczych. Część z nich jest obecnie w toku lub już została wykonana. W sprawie jednego z obiektów toczy się postępowanie przed sądem.
Henryk Kopiec wśród inwestycji wadliwie wykonanych wymienił m.in.:
- Boisko Orlik w Łące,
- Stadion Miejski im. Larysza w Pszczynie,
- Wodny Plac Zabaw przy ul. Bramkowej,
- Rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie (problemy z sufitami),
- Wymianę nawierzchni wokół rynku w Pszczynie i na ul. Wojska Polskiego).
Jak stwierdza radny w treści interpelacji, "żadna z tych inwestycji nie była oddana do użytku w terminie".
- Wiele czasu tym inwestycjom poświeciliśmy na komisjach, włącznie z komisją rewizyjną. Ciągle informuje się radnych o pracach naprawczych, a czas ucieka. Niepokojący jest fakt, że prace naprawcze pokrywamy z pieniędzy mieszkańców. W wielu przypadkach chyba na dzień dzisiejszy pozostaje nam tylko domagać się poprawy stanu inwestycji poprzez sądy - pisze Henryk Kopiec.
- Dlatego zwracam się do pana burmistrza o systematyczne informowanie radnych na comiesięcznych komisjach o podejmowanych działaniach. Ważne są terminy, rodzaj wykonywanych prac i przez kogo, kwoty przeznaczone na naprawę i czy (są przeprowadzane - przyp. red) w ramach gwarancji oraz jakie osoby z ramienia Urzędu będą kontrolowały ich realizację - domaga się radny.
- Gra na czas i odwlekanie wszelkich działań nie zakończy problemów związanych z nieprawidłowo wykonanymi inwestycjami. Mam nadzieję że następne inwestycje w naszej gminie będą wykonywane rzetelnie w określonym czasie bez dodatkowych nakładów - pisze H. Kopiec w interpelacji.
Burmistrz wyjaśnia, na jakim etapie są prace naprawcze
Burmistrz Dariusz Skrobol w odpowiedzi na interpelację odniósł się do każdego z przypadków i udzielił wyjaśnień, m.in. dotyczących prac naprawczych.
Stadion im. Larysza w Pszczynie
Obiekt został oddany jesienią 2020 roku. Niestety w okresie zimowym zauważono, że na stadionie pojawiły się usterki. Wobec tej sytuacji burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zażądał wykonania prac naprawczych. Przygotowany został dokument pozwalający określić rodzaj oraz przyczynę usterki, a także zakres niezbędnych prac do wykonania z kolejnością ich realizacji w celu sprawnego i skutecznego zlikwidowania powstałych wad. W marcu 2021 roku wyznaczono harmonogram oraz zakres prac naprawczych, została przygotowana również ekspertyza dotycząca przyczyn usterek, które pojawiły się na bieżni tartanowej.
Wykonawca przebudowy im. Jana Larysza 14 czerwca 2022 roku przystąpił do wykonywania napraw bieżni w ramach prac gwarancyjnych. Zakończenie prac związanych z wykonywaniem nacięć zaplanowane było do 8 lipca 2022 roku. Po tym terminie, zgodnie z określoną przez projektanta technologią wykonania naprawy, firma po odczekaniu minimum 14 dni, planowała przystąpić do wykonywania kolejnego etapu naprawy, związanego z uzupełnianiem ubytków w nawierzchni.
Park Aktywności przy ul. Bramkowej w Pszczynie
W 2021 roku, zaledwie kilka dni po otwarciu Parku Aktywności, jedna z atrakcji na terenie obiektu przy ulicy Bramkowej została wyłączona z użytkowania. Pisaliśmy o tym w artykule Park Aktywności: problem z odwodnieniem na placu zabaw. Po opadach deszczu grunt nie był w stanie przyjąć dużej ilości wody, przez co wokół placu zabaw utworzyły się sporej wielkości kałuże. Administrator obiektu, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, ogrodził taśmami teren wokół zjeżdżalni i drabinek.
Burmistrz Dariusz Skrobol wyjaśnia, że w terminie od 16 maja do 31 maja br. zrealizowane zostały prace związane z wymianą nawierzchni oraz udrożnieniem drenażu pod urządzeniem zabawowym "zamek" .
Boisko w Łące
Końcem listopada 2018 roku dokonano odbioru końcowego nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią w Łące. Wystąpiły jednak wątpliwości co do zastosowanych materiałów przy realizacji inwestycji. Do Urzędu Miejskiego w Pszczynie wpłynęło pismo podważające ich jakość.
"W nawiązaniu do naszych wcześniejszych rozmów oraz wizji lokalnej na obiekcie i spisanego na tę okoliczność protokołu, informujemy z pełną stanowczością. że zamontowana państwa obiekcie nawierzchnia syntetyczna nie spełnia wymagań dokumentacji przetargowej. Zarówno Wykonawca, jak i producent nawierzchni syntetycznej wprowadza państwa w błąd twierdząc, że ułożona nawierzchnia posiada parametry zgodne ze specyfikacją. Niezgodność polega na zainstalowaniu trawy o mniejszej ilości włókien. Dodatkowo nagannie została wykonana sama zasypka trawy syntetycznej" - wskazywał w piśmie do UM Przemysław Duraj, Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Projektowo-Budowlanego z Bielska Białej. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Wątpliwości wokół boiska w Łące. Czy użyto właściwych materiałów?
Burmistrz Dariusz Skrobol w odpowiedzi na interpelację Henryka Kopca wskazał krótko, że "Sprawa związana z inwestycją pn. Przebudowa nawierzchni boiska sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Łące toczy się przed Sądem Okręgowym Katowicach".
Boisko jest jednak przez cały czas otwarte i użytkowane.
Nawierzchnia jezdni wokół rynku i na ul. Wojska Polskiego
Burmistrz odpowiada, że w celu naprawy ul. Rynek w drugiej połowie 2021 roku wykonana została ekspertyza, określająca przyczyny powstałych uszkodzeń jezdni. W oparciu o ekspertyzę został opracowany projekt naprawczy i w kwietniu 2022 roku uzyskano pozwolenie na roboty budowlane. 1 czerwca wykonawca ostatecznie odmówił jednak wykonania robót naprawczych w oparciu o zatwierdzoną dokumentację projektową, ponieważ wykonuje wyłącznie pilne roboty w celu utrzymania bezpieczeństwa ruchu na drodze. Wydział prawny UM przygotowuje wnioski o odszkodowania od projektanta i od wykonawcy robót budowlanych.
Więcej na ten temat piszemy w artykule: Fuszerka wokół Rynku i na Wojska Polskiego. Nie wykonają naprawy.
Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie
Od września 2020 roku młodzież z klas od VI do VIII uczy się w nowej dwukondygnacyjnej części szkoły. Pojawił się jednak problem z sufitami. Jak poinformował nasz rzecznik UM, Oskar Piecuch, w 2020 roku przeprowadzono oględziny i badania przyczepności tynków systemowych wykonanych w budynku szkoły. Badania ujawniły nadmierne zawilgocenie stropów.
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i pracowników niezwłocznie, tj. jeszcze jesienią 2020 roku, przeprowadzono prace naprawcze. Działania polegały na skuciu tynków, wyczyszczeniu powierzchni sufitu i impregnacji. W porozumieniu z dyrekcją szkoły, projektantem oraz wykonawcą podjęto decyzję o wykończeniu sufitów w postaci betonu w klasach technicznych, w systemie sufitów podwieszanych w klasach humanistycznych, a w pozostałej części szkoły w systemie modułowym.
W okresie od 4 do 12 lipca 2022 roku, w ramach napraw gwarancyjnych, wykonawca wykonał pozostałą część sufitów w nowej części Szkoły Podstawowej nr 2, tj. w pomieszczeniach pokoju nauczycielskiego, gabinecie zastępcy dyrektora oraz w holu i w łączniku pomiędzy budynkami szkoły.
Ulica Żeglarska i zjazd z ul. Polne Domy
Henryk Kopiec w swoim wniosku wskazał również na dwa inne problemy:
- "Brak realizacji uchwały dotyczącej ul. Żeglarskiej z 2010 roku, a obecnie przystąpienie do przywrócenia fragmentu przez gminę",
- "Realizację zjazdu z DK-1 na ul. Polne Domy z pominięciem zachowania bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów".
W przypadku pierwszego zagadnienia, burmistrz zauważa, że w zakresie ul. Żeglarskiej Rada Miejska w 2010 roku nie podejmowała uchwał. Dodaje jednak:
"Jeżeli przedmiotem interpelacji jest porozumienie zawarte przez ówczesnego Burmistrza Pszczyny Krystiana Szostaka, jako zarządcy dróg gminnych z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jako zarządcą drogi krajowej nr 1, to pragnę wyjaśnić, że swoje stanowisko prezentowałem wielokrotnie na wniosek Komisji Gospodarki, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, podczas kontroli Komisji Rewizyjnej oraz w odpowiedzi na pana interpelacje, i stanowisko to nadal podtrzymuję".
Poinformował też, że w sprawie przejęcia przez gminę nieruchomości zajętych pod drogę zbiorczą równoległą do DK nr 1 na odcinku od skrzyżowania z ul. Bieruńską do skrzyżowania z ul. Polne Domy w Pszczynie, wystąpiono do Wojewody Śląskiego z wnioskiem o przekazanie na rzecz Gminy Pszczyna części tzw. "drogi zbiorczej" tj. nieruchomości Skarbu Państwa oznaczonych działkami:
- 5983/313 i 6019/132, po których przebiega droga gminna nr 340 165 S - ul. Studzienicka,
- 3514/289, 5985/299, 5989/306, 5993/307 (część), 5987/306, 5991/307 i 3508/300, po których przebiega droga gminna nr 340 158 S - ul. Piechurów.
Jak informuje D. Skrobol, do dnia dzisiejszego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach nie zawiadomił gminy o wszczęciu postepowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie.
Jeśli zaś chodzi o realizację zjazdu z DK-1 na ul. Polne Domy, burmistrz zaznaczył, że Urząd Miejski nie realizował zjazdu z DK-1 na ul. Polne Domy, ani też przebudowy skrzyżowania tych dwóch dróg publicznych.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.