pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 16 lipca 2022
  • 17 lipca 2022
  • wyświetleń: 4314

Odpust w Brzeźcach. Historia obrazu MB Szkaplerznej

Za nami:

Odpust parafialny w Brzeźcach odbędzie się w niedzielę 17 lipca. W tym dniu nasz wzrok kierujemy na strzelistą wieżę neogotyckiego kościoła, która widoczna jest z najdalszych okolic. Świątynia wpisana jest na listę zabytków, ale największy skarb ukryty jest w jej wnętrzu. Duży i robiący wrażenie barokowy wizerunek Matki Boskiej Szkaplerznej znajduje się w głównym ołtarzu. Poznajcie jego historię.

Kościół w Brzeźcach
Kościół w Brzeźcach · fot. Parafia Brzeźce


Obraz został sprowadzony do Brzeźc w 1740 roku przez ks. proboszcza Pawła Husińskiego. W tym samym roku w parafii założono bractwo szkaplerzne. Było pierwszym bractwem na Górnym Śląsku, które przyjmowało w swoje szeregi również chłopów. Wspomniane wydarzenia miały miejsce 282 lat temu, lecz sama parafia w Brzeźcach jest dużo starsza.

W 1326 roku nazwa Brzeźce pojawiła się w wykazie parafii uiszczających opłatę na rzecz papiestwa. Kroniki odnotowały, iż na miejscu obecnego murowanego kościoła były jeszcze dwa kościółki drewniane.

Właśnie z drewnianego kościoła pochodzi kolejny skarb tego kościoła - XV- wieczny tryptyk "Sancta Conversatione - Święta Rozmowa". Tryptyk powstał jeszcze przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Więcej o wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej z Brzeźc i Szkaplerzu świętym można przeczytać na dedykowanej stronie: szkaplerzna.eu/

W niedzielę 17 lipca, po mszy św. o godz. 15:00 będzie okazja do przyjęcia szkaplerza świętego - stosowne deklaracje można już odbierać w zakrystii.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.