pless.pl

Wiadomości

  • 14 lipca 2022
  • wyświetleń: 7262

Ekogroszek kontra pellet - czym lepiej palić w piecu? Sprawdź porównanie tych dwóch paliw

Materiał partnera:

Gdy nadchodzi jesień, ponownie zbliża się dylemat, czym palić w piecu. Oczywiście często zupełna zmiana paliwa wymusza wymianę pieca. Wiele osób zastanawia się, czy korzystniej jest przejść na dość tanie i kaloryczne źródło energii, czyli ekogroszek, czy też przejść na ekologiczny pellet. Za tym wyborem kryją się finanse, a szczególnie stosunek jakości i trwałości ciepła do ceny. Czym więc palić w piecu? W tym wpisie poznasz bliżej zalety stosowania ekogroszku i pelletu.

węgiel,opał


Czym jest ekogroszek? Oto cechy tego specjalnie przygotowywanego paliwaEkogroszek to paliwo stałe, które produkuje się z węgla kamiennego. W realiach polskich często sięga się po produkt polskich kopalni spełniający odpowiednie parametry pod kątem granulacji i właściwości. Węgiel, który ma stać się ekogroszkiem, na początku przechodzi proces selekcji. To konieczne, aby jego kryteria stały na odpowiednim poziomie. Ekogroszek musi cechować się niską zawartością siarki, popiołu oraz jak najmniejszą spiekalnością RI. To właśnie dlatego analiza paliwa jest istotna.

Sama produkcja polega na kruszeniu surowca na mniejsze części. Następnie przesiewa się je przez sito, aby pozbawić produkt wszystkich niepotrzebnych elementów, a proces kończy się na dodatkowym czyszczeniu. Rezultat tego doceniają wszyscy. Brak miału i zbyt dużych części sprawia, że ekogroszek idealnie nadaje się także do automatycznych dozowników węgla. Niska zawartość popiołu i siarki (maksymalna wartość to 1%) ogranicza wpływ na atmosferę, a także pozytywnie działa na długość eksploatacji kotła. Kwasy siarkowe bowiem, jak wiadomo, powodują korozję.

Czym jest pellet? Poznaj zestawienie cech tego paliwaPellet to nic innego, jak paliwo w postaci cylindrycznych granulatów, które pozyskiwane są z biomasy z odpadów drzewnych. Innymi słowy: to rezultat sprasowania pod dużym ciśnieniem trocin i rozdrobionego drewna bez chemicznych klejów i innych substancji tego rodzaju. Jako że to paliwo pozyskuje się właśnie z odpadów z tartaków, zakładów obróbki drewna czy też z leśnych zrębek, to pellet uznawany jest za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych. Pellet świetnie nadaje się nie tylko do instalacji, ale także do domowych kominków.

Z cech szczególnych pelletu na uwagę zasługuje niska emisja spalin, a także wytwarzanie małej ilości popiołu. To paliwo chętnie wykorzystują do ogrzewania właściciele budynków jednorodzinnych, ale także większych nieruchomości usługowych. Niezależnie od tego, czy postawisz na pellet, czy ekogroszek, warto sięgać po paliwo od renomowanych i rzetelnych dostawców. Takim jest Skład Opału "STACH", której ofertę znajdziesz na stronie internetowej https://wegiel-stach.pl/. Co więcej, pod wskazanym linkiem dostępne są również informacje o kaloryczności i innych istotnych parametrach spalania pelletu i ekogroszku. Koniecznie odwiedź stronę tego dostawcy, aby poznać szczegóły!