pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 18 lipca 2022
  • 29 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 100966

[GALERIE ZDJĘĆ] Dożynki Gminno-Powiatowe w Ćwiklicach

Uroczystości dożynkowe, tak w przeszłości, jak i obecnie są okazją do złożenia podziękowań za uzyskane plony. W tym roku rolnicy z całego powiatu pszczyńskiego świętowali zakończenie żniw w sobotę, 27 sierpnia podczas Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach. Zapraszamy do oglądania zdjęć - artykuł będzie aktualizowany.

Reklama

Msza dożynkowa Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Dożynki Gminno-Powiatowe w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Tradycyjne obrzędy dożynkoweDożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Marcina w Ćwiklicach. Następnie barwny korowód dożynkowy wspólnie z orkiestrą Diverto przemaszerował na miejsce uroczystości dożynkowych - na teren przy OSP.

Dożynki to oddanie hołdu mozolnej, wykonywanej w pocie czoła pracy rolnika. Od zawsze towarzyszy im chleb, wieniec dożynkowy oraz nastrój radości po ciężkiej pracy. Zgodnie z tradycją dożynkową, gospodarze uroczystości otrzymali z rąk starostów dożynkowych, Krystyny Witosz i Jerzego Sajdoka chleby wypieczone z mąki z tegorocznych zbiorów.

Starosta Barbara Bandoła podziękowała rolnikom za dar chleba powszedniego. - Jak patrzymy, w tym czasie na pola i przechodzimy obok nich to czujemy, że pachną chlebem, tym chlebem, którym dzisiaj się dzielimy. To dzięki ciężkiej pracy rolników, hodowców, leśników i pszczelarzy możemy codziennie zasiadać do stołu z rodziną do wspólnego posiłku - mówiła Barbara Bandoła.

- Dziękujemy za plony, za wszystko, co rolnicy i branże okołorolnicze robią, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować, szczególnie w tym trudnym okresie. Musimy sobie zdawać sprawę, że tym chlebem, którym dzielimy się w Ćwiklicach, w Polsce - szczególnie w tej części przylegającej do Ukrainy - będziemy musieli podzielić się dalej - mówił Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Scenki rodzajowe korowodu dożynkowego Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2002 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Loading...


Ozdoby dożynkowe w Ćwiklicach - 26.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Statuetka Żubra PszczyńskiegoUroczystości dożynkowe to okazja, aby uhonorować rolników. Statuetką Żubra Pszczyńskiego wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Nagrodę otrzymali: Paweł Libera, Sylwia i Leszek Szczotkowie, Grażyna i Daniel Godźkowie oraz Otylia Trojanowska, w której imieniu statuetkę odebrała Irena Lipus.

Otylia Trojanowska jest sercem, duszą i ciałem Studzieńczanką. Promuje śląską kulturę, tradycję i gwarę. W 2009 roku wywalczyła tytuł "Ślązaczki Roku". Została odznaczona też orderem Serca - Matkom Wsi. W tradycyjnym stroju śląskim odwiedza przedszkola i szkoły przekazując kolejnym pokoleniom wiedzę o historii ziemi pszczyńskiej. Od wielu lat angażuje się w życie społeczne wsi, aktywnie uczestniczy w Kole Gospodyń Wiejskich w Studzionce, jest członkiem zespołu "Studzieńczanie".

Paweł Libera od urodzenia jest mieszkańcem Góry. Pierwsze doświadczenie jako rolnik zdobywał pracując w gospodarstwie rodziców. Po studiach na Akademii Rolniczej w Krakowie założył rodzinę i rozpoczął swoją pracę zawodową, prowadząc jednocześnie z żoną Zofią gospodarstwo rolne nastawione początkowo na hodowlę owiec, obecnie to drobny inwentarz i produkcja roślinna. Jest jednym z założycieli Zespołu Śpiewaczego Górzanie, z którym od ponad 30 lat prezentuje folklor śląski ze szczególnym uwzględnieniem pieśni z rejonu powiatu pszczyńskiego. Współpracuje z Piłkarskim Klubem Sportowym w Dankowicach oraz działa w Stowarzyszeniu Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie.

Sylwia i Leszek Szczotkowie swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Ćwiklicami. Zajmują się uprawą pieczarek i hodowlą kur. Pomimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych - wychowują czterech synów - Państwo Sylwia i Leszek Szczotkowie zawsze potrafią znaleźć czas dla innych, udzielając się społecznie. Pan Leszek od 10 lat aktywnie uczestniczy w pracach Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolnych. Pełni też funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Pszczynie. Pani Sylwia współpracuje z Ośrodkiem Kultury w Ćwiklicach.

Grażyna i Daniel Godźkowie prowadzą jedno z największych obszarowo gospodarstw rolnych na terenie gminy Pawłowice w miejscowości Warszowice. Wspólnie wychowują sześcioro dzieci. Są właścicielami 130 ha użytków rolnych. Całość produkcji nastawiona jest na produkcję mleczną i roślinną. W trakcie ich gospodarowania gospodarstwo powiększyło się o 40 ha użytków rolnych.

Podczas uroczystości wręczono też Nagrodę Burmistrza Pszczyny za wyjątkową działalność rolniczą, którą otrzymali Anna i Jerzy Sajdokowie z Ćwiklic.

Część oficjalna Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Dożynki Gminno-Powiatowe w Ćwiklicach - 27.08.2022 · fot. Powiat


Występy artystyczne i gwiazda wieczoruW części artystycznej wystąpili m.in. dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ćwiklicach, Zespół Ludowy "Ćwikliczanie", Zespół Śpiewaczy "Górzanie" oraz Mażoretki Fresh z Pszczyny. Wieczorem mieszkańcy bawili się podczas śląskiej biesiady z Mirkiem Szołtyskiem. Do późnych godzin trwała zabawa z zespołem Medium.

Na uczestników dożynek czekały też dodatkowe atrakcje m.in. pokazowe zawody jeździeckie, wystawa maszyn rolniczych oraz wystawa ptaków ozdobnych. Organizatorzy dożynek przygotowali atrakcje dla dzieci i konkursy dożynkowe z nagrodami.

Występy artystyczne w czasie Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Koncert Mirka Szołtyska - gwiazdy wieczoru Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Gry i zabawy w trakcie Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Wieczorna zabawa taneczna na zakończenie Dożynek Gminno-Powiatowych w Ćwiklicach - 27.08.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Promocja Lokalnej Marki Ziemi PszczyńskiejPodczas wydarzenia można było zaopatrzyć się w lokalne, naturalne produkty, które uzyskały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, wytwarzane przez miejscowych rolników, rzemieślników i przedsiębiorców. Na stoiskach promowano m.in. kozie i krowie sery, pszczyńskie grzybki, woreczki z lawendą, miody, borowinę i solankę, naturalne jogurty oraz kopę pszczyńską.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Ćwiklicach - 27.08.2022
Dożynki Gminno-Powiatowe w Ćwiklicach - 27.08.2022 · fot. Powiat


Nieodpłatna pomoc prawnaMieszkańcy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób na terenie powiatu pszczyńskiego mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy radcy prawnego, adwokata, doradcy obywatelskiego bądź mediatora. Na miejscu na pytania odpowiadał prawnik ze Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma" oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.