pless.pl

Wiadomości

  • 8 lipca 2022
  • wyświetleń: 266

Jak poprawnie się golić? Prawidłowa pielęgnacja przed i po goleniu

Materiał partnera:

Wydawać by się mogło, że golenie twarzy to banalna sprawa. Jednak wystarczy niewłaściwa technika albo niepoprawna pielęgnacja, aby Twoja skóra nie była jedwabiście gładka, ale pokryta rankami i podrażnieniami. Być może myślisz, że jesteś w kwestii starym wyjadaczem, ale... czy na pewno?


Przygotowanie skóry, czyli pielęgnacja przed goleniem

https://pixabay.com/pl/service/license/


Pierwszy krok to nawilżenie skóry. Najłatwiej golić twarz, kiedy ta jest lekko wilgotną (warto zrobić to nawet pod prysznicem), ponieważ woda doskonale zmiękcza zarost. Możesz też przyłożyć do skóry ciepły, wilgotny ręcznik na 1-2 minuty. Umyj skórę żelem do twarzy albo wykonaj peeling, aby usunąć sebum, zanieczyszczenia i martwy naskórek. Dzięki temu golenie będzie dużo bardziej komfortowe, a ryzyko wrastania włosków po goleniu się zmniejszy. 


Teraz nałóż kosmetyk do golenia - np. kremy do golenia. Rozprowadź go równomiernie na całej powierzchni pokrytej włoskami, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej zmiękczasz zarost i gwarantujesz ostrzu maszynki dobry poślizg. Ten krok pomoże Ci to uniknąć nieprzyjemnych podrażnień i skaleczeń.


Zanim przystąpisz do golenia upewnij się, czy ostrze nie jest stępione, a paski nawilżające wyblakłe lub zużyte. Jeśli tak - wymień je na nowe. Pamiętaj - golenie się tępą maszynką to koszmar! Zamiast ścinać włoski, szarpią je i ciągną skórę, co skutkuje zaczerwienieniem, podrażnieniami albo wysypką. Upewnij się więc, że wybrany trymer do włosów spełnia wymagania jakościowe.


Wrastające włoski po goleniu - jak temu zapobiec?


Jeśli dotyczy Cię bolesny problem wrastających włosków, jednym z elementów przygotowania twarzy do golenia może być szczotkowanie zarostu za pomocą miękkiej szczotki. Dokładnie oczyszcza ona mieszki włosowe z martwych komórek i podnosi zarost, co świetnie przygotowuje go do golenia. Poza tym:  • nie przyciskaj zbyt mocno ostrza do skóry,

  • rozważ możliwość golenia się rzadziej, np. co drugi dzień,

  • wypróbuj golenie na sucho za pomocą elektrycznej maszynki rotacyjnej.


Sposób golenia


Wykonuj lekkie, delikatne pociągnięcia maszynką. Dobrze, jeśli Twój model ma ruchomą główkę, ponieważ wtedy dużo lepiej dostosowuje się do kształtu twarzy. W trakcie golenia często płucz ostrza, aby usunąć krem i ścięte włoski (ale nie stukaj nią o umywalkę albo wannę, ponieważ możesz uszkodzić maszynkę). Nie pociągaj maszynką wielokrotnie w tym samym miejscu - ten powtarzalny ruch może podrażnić Twoją skórę.


Pamiętaj, że poszczególne włoski rosną w różnych kierunkach. Możesz się golić zarówno z włosem, jak i pod włos - Ty sam zdecyduj, który sposób jest dla Ciebie najbardziej komfortowy. Niektóre maszynki mają też specjalny trymer w tylnej części, który umożliwia precyzyjne przycięcie baczków lub usunięcie włosków bardzo blisko nosa.


Jak golić wrażliwą skórę?


Jeśli masz wrażliwą skórę, odczekaj z goleniem kilka minut po nałożeniu kremu lub pianki do golenia. Oprócz tego - najbardziej delikatne miejsca (np. wokół ust i nad górną wargą) zostaw na sam koniec. Dlaczego? Im dłużej kosmetyk go golenia będzie miał kontakt z zarostem, tym lepiej go zmiękczy, a w rezultacie jego usunięcie sprawi Ci mniej trudności (i bólu). Poza tym przed, w trakcie i po goleniu korzystaj z kosmetyków dedykowanych skórze wrażliwej.


Po zakończonym goleniu umyj twarz chłodną wodą i osusz. Koniecznie wmasuj odpowiedni krem po goleniu, który nawilży twarz, złagodzi podrażnienia i przywróci skórze ochronną warstwę lipidową. Nie pomijaj tego kroku! W czasie golenia razem z włosami usuwasz też cały zrogowaciały naskórek i resztki sebum, dlatego Twoja twarz staje się bardzo podatna na podrażnienia.


To wszystko! Możesz już podziwiać swoją gładko ogoloną twarz. W tym celu pomoże ci np. zestaw do brody, który znajdziesz w profesjonalnych drogeriach i sklepach internetowych.