pless.pl

Wiadomości

  • 2 lipca 2022
  • wyświetleń: 268

Maski antysmogowe - ich rodzaje oraz skuteczność

Materiał partnera:

Maseczki chirurgiczne mogą uchronić osoby w pobliżu przed zarażeniem ich wirusem, ale nie pomogą w przypadku smogu. Potrzebujesz więc skutecznych, jednocześnie wygodnych masek antysmogowych, które zostały przygotowane z myślą o tym, aby uchronić Cię przed toksycznymi substancjami znajdującymi się w powietrzu.

Whitpress


Rodzaje masek antysmogowychWyróżniamy kilka rodzajów masek antysmogowych. Pierwszym jest wersja do biegania, wyposażona w zaworek pozwala regulować przepływ powietrza. To wpływa na łatwiejsze dostosowywanie przepływu do aktualnego tętna lub zmęczenia. Co więcej, umożliwia regulowanie zużycia filtrów. Maska antysmogowa na rower to także produkt, który uwzględnia zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Polecamy wersję pełną, która chroni także oczy, pod wpływem zanieczyszczonego powietrza i dużej prędkości te mogą zacząć łzawić, doprowadzi to nawet do zapalenia spojówek. Spacerowa maska to z kolei ta najprostsza, zatrzymuje około 80% pyłów. Gdzie je kupić? Stacjonarnie w sklepach sportowych, jak i w internecie, np. na stronie DragonMask.


Maska przeciwpyłowa P1,P2 i P3 - kogo ochroni?


Maska przeciwpyłowa to alternatywa dla smogowej, wyróżniamy trzy wersje tego produktu. Pierwszą jest maska przeciwpyłowa p1, co oznacza, że zatrzymuje do 80% pyłów i przepuszcza te, które są mniejsze od 2,5 mikrometra. To podstawowy stopień ochrony, idealny na krótkie spacery między innymi w zimowym okresie, gdy smog jest często największy i najbardziej dotkliwy. Maski przeciwpyłowe p2 zatrzymują już więcej pyłów, co ważne, również te o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, a nawet do 94% pyłów o średnicy poniżej 0,5 mikrometra. Najczęściej korzysta się z niej podczas prac budowlanych i wykończeniowych. Maska przeciwpyłowa p3 jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, gwarantuje najpełniejszą ochronę, bo zatrzymuje powyżej 99,5% pyłów o średnicy 0,5 mikrometra. To dobry wybór dla biegaczy, rowerzystów, a także wszystkich osób z wrażliwym układem oddechowym.

Whitpress


Jakie filtry występują w maskach antysmogowych?Maski antysmogowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju filtry. Najpopularniejszym jest węglowy, który filtruje do 99,9% pyłów w rozmiarze 0,1 mikrometra. Chroni przed smogiem, ale również wirusami chorób zakaźnych. Warto dodać, że pochłania nieprzyjemne zapachy. HEPA z kolei to również często występujący w maskach filtr, który wyłapuje groźne drobinki naładowane elektrostatycznie. Filtr bioaktywny znajduje zastosowanie w maskach U-mask, wysoce skuteczny, a wszystko to za sprawą formuły bio-enzymów. Ten filtr nie filtruje i nie kumuluje wewnątrz szkodliwych związków, wirusów czy bakterii, a po prostu je degraduje. Maski antysmogowe mogą również mieć filtr łączony, który chroni przed chemią w formie aerozoli, kurzem czy roztoczami, ponadto chlorem i cząsteczkami większymi od 2,5 mikrometra.
Maski antysmogowe i ich skuteczność

Jak mogłeś przeczytać powyżej, skuteczność masek antysmogowych zależy przede wszystkim od zastosowanego filtra. Warto jednak pamiętać, że nawet ten najskuteczniejszy wymaga regularnej wymiany, aby zadbać o maksymalną ochronę każdego dnia. Ważne, aby filtry zastosowane w maskach spełniały określone standardy, dobrze, jeśli są także potwierdzone certyfikatami. Wersje węglowe/N99 są najpopularniejszym rozwiązaniem, polecamy wybierać te maski przede wszystkim do codziennego użytku. Ochronią przede wszystkim przed wirusami i smogiem, a więc przed tym, czego chcemy uniknąć w pierwszej kolejności. Dla wymagających dobrym wyborem będzie maska z filtrem HEPA lub bioaktywnym. Ostateczna decyzja należy już tylko do Ciebie.