Wiadomości

  • 30 czerwca 2022
  • 3 lipca 2022
  • wyświetleń: 14629

Mija dokładnie 20 lat od wygranej Alicji Janosz w Idolu!

30 czerwca 2002 roku wyemitowany został w telewizji Polsat finał programu Idol! Pierwszą edycję show wygrała Alicja Janosz z Pszczyny. W czwartek minęło dokładnie 20 lat od jej sukcesu! Przypominamy nagrania jej występów w programie.

Alicja Janosz Idol
Alicja Janosz w programie Idol · fot. Polsat


20 lat temu, 30 czerwca 2002 roku siedemnastolatka z Pszczyny, uczennica gilowickiego liceum wygrała pierwszą edycję programu Idol. Nagrodą główną był kontrakt na nagranie płyty w wytwórni BMG.

Występy Alicji Janosz w Idolu - kompilacja:Występ Alicji Janosz w finale:Od wygranej w Idolu w domu Alicji Janosz w Pszczynie nie milkły telefony. Gratulacje fanów, włodarzy, dziennikarze proszących o zdjęcia... Pojawiły się też pierwsze propozycje koncertów. Pszczyńskie Centrum Kultury jeszcze przed finałem Idola zapraszało na wrześniowy koncert z Ryszardem Rynkowskim.

Wygrana w programie wiązała się dla młodej wokalistki z wydaniem debiutanckiej płyty "Ala Janosz" i z ogromnym szumem medialnym jaki rozpętał się wokół zwyciężczyni. Wkrótce słynny stał się jej singiel "Zbudziłam się", znany także jako "Jajecznica". Były zachwyty fanów, ale Alicja musiała zmierzyć się także z falą negatywnych opinii na temat utworu.Drugim przebojem, który promował debiutancki album była piosenka "Zmień siebie":Oprócz Alicji Janosz finalistami pierwszej edycji Idola byli m.in. Ania Dąbrowska, Tomek Makowiecki, Szymon Wydra i Ewelina Flinta, którym także udało się zrobić kariery muzyczne. Z ich udziałem powstał teledysk do utworu "Może się wydawać":Po sukcesie w Idolu Alicja koncertowała przez dwa lata, a następnie zdecydowała się zejść ze sceny, aby skupić się na studiach i na swoim muzycznym rozwoju.

Początki swojej kariery tak wspominała w programie Dzień Dobry TVN:

- Kiedy pierwszy raz spotykasz się tym, co niesie za sobą popularność i pewne tempo życia i narażanie się na konfrontację w sytuacjach, które są poza strefą komfortu - to wymaga ogromnego poczucia własnej wartości i tej umiejętności trwania przy sobie. Miałam 17 lat i nie miałam prawa wiedzieć rzeczy , które dzisiaj już wiem, bo je przeżyłam. Fajnie byłoby uczyć się na cudzych błędach i z cudzych doświadczeń.

Po 5 latach przerwy wróciła na scenę jako chórzystka w bluesowo-funkowym zespole HooDoo Band, uznawanym za jeden z najlepszych zespołów okołobluesowych w kraju.

Do solowej kariery powróciła autoską płytą, zatytułowaną "Vintage", na której dominuje stylistyka soulowa oraz brzmienia jazzu i bluesa. Singlami promującymi krążek były piosenki: Jest Jak Jest, I Woke Up So Happy oraz Nie Tak. Do udziału w nagraniach artystka zaprosiła wybitnego skrzypka Adama Bałdycha oraz równie znanego na światowej scenie harmonijkarza Bartka Łęczyckiego.

Jej trzecim, solowym krążkiem jest płyta "Retronowa", utrzymana w stylistyce Motown, bogata w energetyczne i melodyjne piosenki. Przy współpracy nad tym krążkiem brali udział muzycy z zespołu Alicji: Łukasz Damrych, Adam Kabaciński, Bartek Miarka i Bartosz Niebielecki oraz inni muzycy z Wrocławia.

Ważnym sukcesem dla młodej wokalistki była też wygrana w programie "Szansa na Sukces" z udziałem Kayah. Zaśpiewała utwory "Prawy do lewego" i "Fleciki".

Warto wspomnieć, że Alicja Janosz śpiewała od dziecka. Już od ósmego roku życia występowała na scenie, podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali (Włochy, Łotwa) piosenki dziecięcej i młodzieżowej, które najczęściej wygrywała. Jako dwunastolatka brała udział w musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, do libretta Jeremiego Przybory, pt. "Piotruś Pan". Musical wystawiany był w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, a 12-letnia wówczas Alicja grała jedną z głównych ról - Wendy.

Dziś Alicja Janosz spełnia się w roli mamy 7-letniego Tymka i żony Bartosza Niebieleckiego, który jest jednocześnie jej menadżerem artystycznym. Mieszka we Wrocławiu.

Loading...


Alicja Janosz skupia się teraz przede wszystkim na muzycznym projekcie dla najmłodszych "Alicja Janosz Dzieciom". Wydała płytę, gra również koncerty. Prowadzi warsztaty wokalne. Więcej na stronie: https://alicjajanoszdzieciom.pl/W ubiegłym roku wraz z mężem stworzyła utwór "Puść":Na początku przełomie lutego i marca rozpoczęła nagrywanie solowej płyty.

Przypominamy także archiwalne artykuły na portalu pless.pl, dotyczące wygranej pszczynianki w programie Idol:

ar, mp / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Alicja Janosz" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Alicja Janosz

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Alicja Janosz" podaj