Reklama

Wiadomości

  • 27 czerwca 2022
  • 4 lipca 2022
  • wyświetleń: 26844

[ZDJĘCIA] Ruszyła budowa 50 mieszkań przy Cieszyńskiej!

Właśnie ruszył pierwszy etap budowy osiedla Luiza przy ul. Cieszyńskiej na granicy Pszczyny i Łąki! Powstają dwa 6-kondygnacyjne budynki wielorodzinne. W połowie maja rozstrzygnięto przetarg, a roboty rozpoczęto w ubiegłym tygodniu.

Rozpoczął się pierwszy etap budowy osiedla Luiza w Łące - 27.06.2022 · fot. pless.pl


Po ponad trzech latach wraca temat budowy osiedla Luiza. Przypomnijmy: 2018 roku w trzech przetargach nie udało sie wyłonić wykonawcy. Okazało się, że koszty budowy znacząco przewyższają możliwości Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (PTBS).

- Przy ulicy Cieszyńskiej powstaną dwa budynki po 25 mieszkań. Będą to przede wszystkim mieszkania trzypokojowe, 63-metrowe. W każdym budynku będzie jedno mieszkanie do osób niepełnosprawnych oraz po pięć mieszkań 30-metrowych - zapowiada Wojciech Studzieński, prezes PTBS sp. z o.o. Jak dodaje, będą to 6-kondygnacyjne budynki wyposażone w windę, a każde mieszkanie będzie miało balkon. W piwnicach będą części przynależne, rowerownie, wózkownie i suszarnie.- Podpisana właśnie przez pszczyński PTBS umowa to zwieńczenie wieloletnich starań o środki finansowe na budowę całkowicie nowego osiedla Luiza. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie ogromnej liczby mieszkań komunalnych i socjalnych. Warto dodać, że te mieszkania, poza tym, że będą doskonale zlokalizowane, będą miały zaplecze w postaci parkingów i terenów zielonych - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Przetarg na "Budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych na działkach 165/28, 166/28 położonych w Łące przy ul. Cieszyńskiej - zgodnie z pozwoleniem na budowę nr 881/16 z dnia 27.09.2016r - I Etap" Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło w styczniu 2022 roku. Termin otwarcia ofert minął 23 lutego.

Osiedle Luizy, tablica budowy
Osiedle Luizy, tablica budowy - 27.06.2022 · fot. pless.pl


Oferty złożyły następujące firmy:

  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Budmex Sp. z o.o. z Nowego Sącza - 18 mln 480 tys. 75 zł,
  • F-Bud Fibic s.j. z Wodzisławia Śląskiego - 18 mln 825 tys. 604 zł,
  • Remar z Gołkowic Górnych - 17 mln 874 tys. 455 zł,
  • Building Enterprise sp. z o.o. z Jawiszowic - 17 mln 395 tys. 839 zł,
  • Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud S.A. z Katowic - na kwotę 22 mln 116 tys. 827 zł.


Osiedle Luizy w Pszczynie
Osiedle Luizy - wizualizacja · fot. PTBS Pszczyna


Początkiem kwietnia w postępowaniu przetargowym wybrano firmę Remar z Gołkowic Górnych, jednak 11 kwietnia wpłynęło odwołanie wniesione przez Building Enterprise sp. z o.o. z Jawiszowic. Ostatecznie, po ponownej ocenie ofert, 12 maja wybrano ofertę firmy Building Enterprise jako najkorzystniejszą. Przedsiębiorstwo wyceniło koszt budowy na 17 mln 395 tys. 839 zł. Środki, jakie przed otwarciem ofert zamierzał przeznaczyć PTBS, to zaś 18 mln zł brutto.

Osiedle Luizy, PTBS
Wizualizacja Osiedla Luizy · fot. PTBS Pszczyna


Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Dariusz Skrobol poinformował o podpisaniu umowy z wykonawcą w dniu 21 czerwca.

I Etap inwestycji zakłada budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych na działkach 165/28 i 166/28. Planowany okres realizacji prac wynosi 18 miesięcy. Zakończą się więc w grudniu 2023 roku. Przewiduje się oddanie mieszkań do użytku w styczniu 2024 roku.

Osiedle Luizy w Pszczynie
Osiedle Luizy w Pszczynie · fot. PTBS Pszczyna


Powstają 2 bloki mieszkalne typu A z 50 mieszkaniami w standardzie "pod klucz" o łącznej powierzchni mieszkalnej 2845,9 m2. Budynki będą miały 5 kondygnacji nadziemnych oraz jedną kondygnację podziemną.

Inwestycja obejmuje także wykonanie: przyłączy technicznych (wod.-kan.gaz, elektryczne oraz teletechniczne), zagospodarowanie terenu (drogi, chodniki, oświetlenie terenu, elementy małej architektury, zieleń urządzona niska i wysoka). Budynki oraz miejsca parkingowe będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia całkowita budynków: 5 852,16 m2 (w tym: komunikacja, pomieszczenia techniczne, gospodarcze oraz komórki lokatorskie, balkony).

Pozwolenie na budowę, które zostało wydane we wrześniu 2016 roku, obejmuje budowę łącznie sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zlokalizowanych na działkach 183/28, 165/28 oraz 166/28 przy ul. Cieszyńskiej w Łące.

Nieudane przetargi w 2018 rokuW styczniu 2016 roku uzyskano zgodę Rady Miejskiej na przekazanie spółce działki gminnej nr 183/28 zlokalizowanej przy ulicy Cieszyńskiej. 29 stycznia 2016r. ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej osiedla budynków mieszkalnych z zagospodarowaniem terenu zlokalizowanych w Pszczynie - Łące przy ul. Cieszyńskiej (Sznelowiec), a następnie zlecono wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej, która została ukończona w maju 2017r.

Decyzję o pozwoleniu na budowę osiedla PTBS uzyskało w dniu 17 października 2016r. W dniu 29.09.2017r. złożono w Banku Gospodarstwa Krajowego dwa wnioski o udzielenie kredytu w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Po jego weryfikacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego spółka uzyskała w dniu 29.12.2017r. pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej. Do sfinalizowania umowy kredytowej pozostał wówczas wyłącznie wybór najkorzystniejszej cenowo oferty wykonawczej. To się jednak nie udało.

Warto wspomnieć, że oferta 195 mieszkań o powierzchni od 30 m2 do 64 m2 w standardzie "pod klucz", którą upubliczniono w styczniu 2018r. spotkała się z dużym zainteresowaniem. W krótkim czasie PTBS zawarło umowy rezerwacyjne na ponad połowę mieszkań, co potwierdziło celowość planowanej inwestycji.

Osiedle Luizy / Zielone

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Osiedle Luizy / Zielone" podaj

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Nieruchomości w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.