Reklama

Wiadomości

  • 26 czerwca 2022
  • wyświetleń: 9010

[FOTO] Kurkowe Bractwo Strzeleckie świętuje 30-lecie reaktywacji

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie w ten weekend świętuje jubileusz 30-lecia reaktywacji.

30-lecie reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego - 25.06.2022 · fot. Powiat


Inicjatorem reaktywacji pszczyńskiego bractwa był Władysław Frydel, wieloletni hetman, a obecnie hetman honorowy. Jak mówił podczas uroczystości, nie chce mu się wierzyć, ile przez te lata zmieniło się na strzelnicy przy ul. Katowickiej. - Tu była ruina, był gruz. Ale teraz po 30 latach jest pięknie, jest nas dużo. Oby nas było jak najwięcej i obyśmy strzelali jak najlepiej - podkreślał Władysław Frydel.

Na uroczystość przybyło mnóstwo zaprzyjaźnionych bractw, których członkowie wzięli udział w turnieju strzeleckim. Okrągłe urodziny były okazją do składania życzeń i gratulacji. Skierowane były one na ręce Magdaleny Piech pełniącej funkcję hetmana bractwa.

30-lecie reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego - 25.06.2022 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Jubileusz był okazją do odsłonięcia przez burmistrza Dariusza Skrobola jednej z trzech tablic ufundowanych przez Prezydenta RP. Warto dodać, że Kurkowe Bractwo Strzeleckie jest aktywnym uczestnikiem trwających w ten weekend w Pszczynie uroczystości 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski.

W wydarzeniu wziął także udział przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pszczynie. W imieniu mieszkańców wicestarosta Damian Cieszewski życzył członkom bractwa wielu kolejnych lat działań podejmowanych na rzecz lokalnej społeczności i krzewienia tradycji strzeleckich w powiecie pszczyńskim.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie tworzy dziś blisko 100 osób. To organizacja, która dba o zachowanie tradycji i obyczajów ziemi pszczyńskiej, podejmuje szereg inicjatyw, jest ważną częścią̨ historii naszej małej Ojczyzny.

mp / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński, UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.