pless.pl

Reklama

Wiadomości

 • 8 czerwca 2022
 • 12 czerwca 2022
 • wyświetleń: 28557

Od sierpnia nowi proboszczowie w Pszczynie, Łące i Górze

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z 15 proboszczami, w tym trzema z terenu powiatu pszczyńskiego, którzy od sierpnia przechodzą na emeryturę. 8 czerwca ogłoszono, kto ich zastąpi!

Reklama

Spotkanie z proboszczami przechodzącymi na emeryturę
Spotkanie z proboszczami przechodzącymi na emeryturę - 06.2022 · fot. Archidiecezja Katowicka


Proboszczowie z powiatu pszczyńskiego przechodzący w tym roku na emeryturę to:

 • Ks. Romuald Adamski, parafia św. Barbary, Góra,
 • Ks. Alojzy Sobik, parafia św. Mikołaja, Łąka,
 • Ks. Alfred Tatarzyn, parafia Miłosierdzia Bożego, Pszczyna.


Podczas spotkania z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji. Przypomnijmy, że proboszczowie składają rezygnację z pełnionej funkcji wraz z osiągnięciem 67 roku życia.

Nawiązując do faktu, że wśród kapłanów są także budowniczowie nowych kościołów, arcybiskup podkreślił, że kościół murowany jest budowany przede wszystkim przez Kościół żywy, który jest najbardziej istotną budowlą, którą proboszczowie wznosili podczas swojej posługi mocą Ducha Świętego, poprzez sprawowane sakramenty. - W naszej posłudze najważniejsza jest troska o "zbawienie dusz". Dziękuję za podejmowanie tego wyzwania w duchu dyspozycyjności, wielkoduszności i współpracy - powiedział abp Wiktor Skworc.

Przypomniał, że przyjmujący sakrament święceń stają się kapłanami na wieki.

- Dzisiaj zostaje wam zdjęty ciężar odpowiedzialności za parafię w postaci urzędu proboszcza i administrowania parafią, ale zostaje wam kapłaństwo, którym będziecie mogli się cieszyć aż do końca swoich dni. Bez obowiązków administracyjnych będziecie mogli wyzwolić w sobie jeszcze wiele nowej energii, która będziecie mogli służyć sprawie ewangelizacji. Pozostajecie kapłanami na wieki - powiedział.

Zachęcił księży do dalszej posługi w archidiecezji katowickiej na miarę możliwości, zdrowia i sił.

- Proszę was o podejmowanie aktywności duszpasterskiej w konkretnych parafiach. Liczymy na waszą pomoc. Pozwalajcie się zapraszać do pomocy duszpasterskiej - zaapelował.

Nowi proboszczowie w parafiach w Górze, Pszczynie i ŁąceMetropolita katowicki wręczył już także dekrety proboszczom i administratorom, którzy od sierpnia rozpoczną nowe posługi w parafiach archidiecezji.

Metropolita katowicki wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom - 08.06.2022 · fot. Archidiecezja Katowicka


Nowi proboszczowie i administratorzy:

 • Ks. Tadeusz BUCZYŃSKI - Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wodzisławiu Śląskim - Wilchwach
 • Ks. Roman CHROMY - Parafia Miłosierdzia Bożego w Pszczynie
 • Ks. Krzysztof JONCZYK - Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce-Leszczynach - Czuchowie
 • Ks. Piotr KĘDZIOR - Parafia Świętej Anny w Świerklanach
 • Ks. Adam KIEDRZYN - Parafia Świętej Barbary w Górze
 • Ks. Leszek KOZIK - Parafia Świętego Mikołaja w Łące
 • Ks. Tomasz KUSZ - Parafia Świętego Józefa Robotnika w Katowicach - Józefowcu
 • Ks. Rafał LAR - Parafia Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach - Brzęczkowicach
 • Ks. Andrzej LEDWIN - Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piekarach Śląskich - Kozłowej Górze
 • Ks. Marcin MASZCZYK - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym
 • Ks. Mariusz NITKA - Parafia Świętego Jana Sarkandra w Rybniku - Paruszowcu
 • Ks. Łukasz PŁASZEWSKI - Parafia Bożego Ciała w Zabrzu-Kończycach
 • Ks. Mirosław RATAJ - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skrbeńsku
 • Ks. Dawid SZPEK - Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach - Szopienicach
 • Ks. Sławomir SZWETER - Parafia Świętej Anny w Lędzinach
 • Ks. Adam ZDEBEL - Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich - Przełajce.


Proboszczowie zmieniający miejsce posługi:

 • Ks. Jacek ŁUKOSZEK - posługa duszpasterska przy kaplicy św. Brata Alberta na Bradzie
 • Ks. Grzegorz WITA - Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach
 • Ks. Adam ZAKRZEWSKI - Parafia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich


Ks. Roman Chromy, który obejmie parafię Miłosierdzia Bożego w Pszczynie, po święceniach kapłańskich w 1997 roku posługiwał kolejno w następujących parafiach: św. Szczepana w Bogucicach (1997-2001), Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym (2001-2006) oraz św. Marii Magdaleny w Tychach (2006-2009), pełniąc jednocześnie zadania katechety. W latach 1998-2010 w okresie wakacyjnym posługiwał w diecezji nicejskiej (Francja) w następujących parafiach: Cannes, Valbonne, Biot, Sophia-Antipolis i Nicea. Pośredniczył w kontaktach biskupów J. Bonfils’a z Nicei i J.-L. Balsa z Viviers a kolejnymi arcybiskupami katowickimi celem oddelegowania do diecezji francuskich śląskich kapłanów jako fidei donum. W 2009 roku podjął zadania dziennikarza i dyrektora katowickiego oddziału "Gościa Niedzielnego". W 2012 roku został dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Ks. Leszek Kozik, który obejmie posługę w parafii Świętego Mikołaja w Łące, święcenia przyjął w 1993 roku. Następnie kolejno był wikariuszem w: parafii Bożego Narodzenia w Halembie, parafii św. Wojciecha w Radzionkowie, parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pawłowicach, parafii Ducha Św. w Chorzowie, parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu, parafii Ducha Św. w Siemianowicach-Bytkowie, parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie (1,5 miesiąca w 2013 roku), parafii M.B. Fatimskiej w Mysłowicach-Wesołej, parafii Św. Augustyna w Lipinach. Obecnie jest rezydentem w parafii w Rudzie Śląskiej-Goduli i posługuje w kaplicy w Rudzie Śląskiej-Chebziu.

Ks. Adam Kiedrzyn, który obejmie parafię Świętej Barbary w Górze, został wyświęcony na kapłana w 2004 roku. Obecnie posługuje jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Jastrzębiu-Zdroju. Jest katechetą w Zespole Szkół Handlowych. Pracował w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach, pełni funkcję Dyrektora Księgarni Św. Jacka w Katowicach.

ar / pless.pl

źródło: Archidiecezja Katowicka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.