pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 czerwca 2006
  • wyświetleń: 2987

Szpital w programie zwalczania raka

Rak jelita grubego to numer jeden w Europie, jeśli chodzi o choroby nowotworowe. W tym roku zachoruje na niego 304 tysiące ludzi. Przekładając proporcje na warunki powiatu pszczyńskiego - pojawi się on u 35 do 40 osób - pisze Dziennik Zachodni. I wcale nie muszą o tym wiedzieć, bo ta choroba nie daje początkowo żadnych dolegliwości - mówi Marek Czyż, chirurg ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Doktor Czyż jest koordynatorem Programu Kolonoskopowego w Pszczynie. Szpital - jednym z 85 ośrodków medycznych w kraju, które realizują Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, pilotowany przez Centrum Onkologii w Warszawie.

Mogliśmy się o to ubiegać, bo mamy bardzo dobry sprzęt do badań i dobrze wyszkolonych lekarzy. Dwa wideokolonoskopy pozwalają nam przeprowadzać rocznie 900 do 1000 badań. Byle tylko ludzie chcieli się im poddać. Kolonoskopia, podobnie jak badania ginekologiczne, ciągle jest u nas zabiegiem, przed którym się bronimy, wstydliwym. Pora jednak przemóc to skrępowanie, bo ceną za nie może być nasze życie - przekonuje Marek Czyż.

Zagrożenie rakiem jelita grubego wzrasta z wiekiem. Po 50. roku życia warto poddać się kolonskopii. Szczególnie, jeśli mieliśmy w bliskim kręgu rodzinnym kogoś, kto chorował na ten nowotwór. Według statystyk szansę na wygranie z nim walki ma co czwarty chory.

Niestety, jesteśmy pod tym względem na szarym końcu w Europie. Bo choroba wykrywana jest za późno. Chory zwykle trafia do lekarza, gdy ten nie ma dla niego optymistycznych rokowań. Kolonoskopia daje szansę wykrycia zmian na ścianach jelita w bardzo wczesnym stadium. Żadna inna metoda na to nie pozwala, nawet tomografia.

Więcej czytaj w dzisiejszym wydaniu Dziennika Zachodniego.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.