Wiadomości

  • 16 maja 2022
  • wyświetleń: 1339

Siedzący tryb życia - jak zadbać o swój organizm

Materiał partnera:

Czy zawód, który wykonujesz to głównie praca przy biurku? Aktywność fizyczna nie jest twoją mocną stroną? A może jedno i drugie? Sprawdź, jakie może nieść to za sobą konsekwencje oraz jak zadbać o swoje zdrowie.

Siedzący tryb życia - jak zadbać o swój organizm


Jakie są najczęstsze dolegliwości przy siedzącym trybie życia?



W dzisiejszym szybkim i zautomatyzowanym świecie bez odpowiedniej motywacji ciężko prowadzić w pełni zdrowy i aktywny tryb życia. Pracujemy dużo i długo, oprócz tego mamy też wiele innych obowiązków. W naszej codzienności brak nam czasu na regularne, zbilansowane posiłki, często sięgamy więc po opcje typu fast food. Nie za dobrze jest także z odpowiednią ilością ruchu. Najczęściej poruszamy się autem/komunikacją miejską, rzadziej rowerem czy na pieszo. Po kilkunastu latach takiego funkcjonowania, mogą spotkać nas przykre konsekwencje.

  • Nadwaga - siedzący tryb życia wiąże się najczęściej z małą ilością ruchu i niezdrową dietą, co sprzyja odkładaniu dodatkowych kilogramów.
  • Żylaki - to także częsta dolegliwość spowodowana bezruchem. Gdy nie pracują mięśnie nóg, unieruchomiona jest pompa mięśniowo-zastawkowa, co prowadzi do zalegania krwi w żyłach.
  • Problemy jelitowe - spędzając większość czasu siedząc, doprowadzamy do tzw. ucisku jelit. Konsekwencją są problemy z wypróżnianiem, co prowadzi do zaparć.
  • Nadciśnienie - to kolejna konsekwencja naszego zaniedbania w kwestii braku ruchu, może prowadzić do poważnych chorób serca, np. chorób wieńcowych.
  • Ból pleców - najczęstszymi dolegliwościami pojawiającymi się przy siedzącym trybie życia, są schorzenia kręgosłupa. Problemy z kręgosłupem możemy najczęściej odczuwać w okolicach szyi, krzyża i barków. Więcej o przyczynach bólu kręgosłupa, możesz przeczytać na: https://sleepinghouse.pl/artykul/jakie-sa-przyczyny-bolu-kregoslup.


jakie-sa-najczestsze-dolegliwosci-przy-siedzacym-trybie-zycia


Jak sobie pomóc?



Zdrowa, zbilansowana dieta

Otyłość bardzo często sprzyja problem z kręgosłupem. Bardzo ważnym czynnikiem jest ustalenie pory posiłków. Dzięki spożywaniu ich o stałych porach, regulujemy pracę jelit i stabilizujemy poziom cukru we krwi. Warto zadbać o wysoką ilość wapnia w diecie, który jest budulcem kości. Pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu, aby ograniczyć ryzyko zaparć i bólu brzucha. Co oznacza zbilansowana dieta? Zadbaj w niej przede wszystkim o pełnowartościowe białko, kwasy tłuszczowe i odpowiednią porcję warzyw i owoców dziennie.

Suplementacja

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, ale warto je uzupełnić o dodatkowe składniki odżywcze, które możemy znaleźć właśnie w suplementach. Pamiętaj jednak, jeśli leczysz się na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, dodatkową suplementację skonsultuj z lekarzem.



Aktywność fizyczna

Zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu dziennie to podstawa. Zagospodarujmy swój czas wolny, około 30-40 minut dziennie na ulubioną aktywność. Przy bólach pleców szczególne pomocne będzie: pływanie, streching lub joga.

Dobry sen

Istotną kwestią, aby zniwelować różne dolegliwości bólowe, jest to, na czym śpimy. Często nasze łóżka zamiast dawać ukojenie po całym dniu, przysparzają jeszcze więcej kłopotów. Pomóc mogą nam w tym materace w Jastrzębiu Zdroju renomowanej marki Hilding Anders. Dzięki szerokiemu asortymentowi, który łączy w sobie innowacyjne rozwiązania, a także ciekawy design, każdy może dopasować dla siebie odpowiedni produkt. Osoby, które potrzebują bardziej specjalistycznych rozwiązań, w ofercie znajdą także modele o właściwościach medycznych: https://sleepinghouse.pl/artykul/problemy-z-kregoslupem-jaki-materac-wybrac. Takie materace zapewniają idealne odprężenie dla mięśni i stwarzają warunki dla ich regeneracji. Warto zapewnić sobie lepszą jakość snu, a tym samym komfort życia.

jak-sobie-pomoc