pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 10 maja 2022
  • 17 maja 2022
  • wyświetleń: 4212

Grzegorz Sztoler zaprasza na wędrówkę po brzeskim Zepłociu

W ubiegły weekend odbyła się promocja książki poświęconej przeszłości wsi i parafii w Brzeźcach, której autorem jest pochodzący z tej miejscowości historyk - dr Grzegorz Sztoler.

Promocja książki poświęconej przeszłości wsi i parafii w Brzeźcach dr Grzegorza Sztolera - 14.05.2022 · fot. powiat


Grzegorz Sztoler jest też autorem wydanej 23 lata temu monografii Brzeźc, do której w nowej publikacji o swojej rodzinnej miejscowości nawiązuje. Materiały do publikacji powstawały w czasie pandemii i w części były prezentowane na sołeckiej stronie internetowej i facebookowej.

- Było dla mnie miłe wrócić do pisania o rodzinnych stronach. To książka o dobrych ludziach, których w Brzeźcach nie brakuje. Ludzie są w tej publikacji najważniejsi - mówił autor publikacji podczas spotkania z mieszkańcami.

W książce opowiedział historię budowniczych brzeskiego kościoła, projektu znanego architekta Ludwiga Schneidera i młodego księdza Karola Cedzicha, który - podejrzany o defraudację pieniędzy - w atmosferze skandalu musiał opuścić parafię jeszcze przed oddaniem budynku do użytku. Sztoler podkreśla, że do defraudacji nie doszło, co wiemy dzięki dokumentom odnalezionym w archiwum brzeskiej parafii.

W dalszych rozdziałach skupia się na historii brzeskiej parafii i księży, którzy w niej posługiwali i z niej wyszli. - Brzeźce mają szczęście do dobrych duszpasterzy - mówił na promocji swojej publikacji, na której nie zabrakło bohaterów książki: Ryszarda Harazina - który przez 16 lat był sołtysem i 35 lat prezesem kółka rolniczego, dra Rafała Obetkona - historyka, który przekazał ciekawostki o brzeźczanach z początków XVII stulecia, Jana Nowaka - nestora rodu, mistrza piekarskiego, który przytoczył ponad 100-letnią tradycję piekarską Nowaków z Brzeźc.

Nie mogło też zabraknąć prof. Bogdana Goli, chórmistrza i dyrygenta, pracownika naukowego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Początki jego muzycznej drogi zaczęły się w brzeskim kościele, gdzie jako 13-latek zaczął grać na organach. W książce Sztolera prof. Gola wspomina swojego mistrza - księdza Ernesta Bijoka, który dostrzegł jego talent. Gościem promocji był także Józef Kłyk - twórca westernów i autor obrazów, które znalazły się na grafice okładki publikacji o Brzeźcach. Gratulacje autorowi i wydawcy składał wicestarosta Damian Cieszewski.

Grzegorz Sztoler w bardzo przestępny dla czytelnika sposób podaje historię sołectwa, a dzięki rozmowom z lokalnymi liderami, docenia aktualne inicjatywy i aktywność mieszkańców.

- Ta książka przypomina nam, że powinniśmy dbać o świadectwa dla potomności. Opisywać rodzinne albumy, nie wyrzucać starych zdjęć, pamiątek, które zawsze mogą zasilić nasza Izbę Pamięci - mówi Jan Paszek, prezes Kółka Rolniczego w Brzeźcach. To właśnie ta organizacja wydała publikację w ramach projektu grantowego, pozyskanego ze Stowarzyszenie LGD "Ziemia Pszczyńska" z funduszy unijnych. Publikacja została wydana w nakładzie 500 egzemplarzy. Była przekazywana uczestnikom spotkania bezpłatnie.

Promocję publikacji uświetniła grą na skrzypcach Amelia Sztoler.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.