pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2022
  • 4 maja 2022
  • wyświetleń: 12977

[ZDJĘCIA] 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pszczynie!

Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. 101 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło także III Powstanie Śląskie. Zobaczcie fotorelację z uroczystości w Pszczynie!

Uroczystości 231-rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pszczynie - 03.05.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Dziś obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - pierwszego takiego dokumentu w Europie, ustawy zasadniczej, która wprowadziła trójpodział władzy i nowe rozwiązania w celu stworzenia silnego, nowoczesnego państwa w centrum naszego kontynentu.

Konstytucja 3 Maja to niezwykle ważny dokument w historii polskiej demokracji. Przyjęta przez Sejm Czteroletni w 1791 roku niosła nadzieję na przemiany, była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. 101 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło także III Powstanie Śląskie. To ważna data dla Ślązaków, bo dzięki poświeceniu przodków Górny Śląsk ostatecznie wrócił do Polski.

O godzinie 10:30 została odprawiona msza w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy uroczystości - włodarze, radni, harcerze, uczniowie i mieszkańcy przemaszerowali wraz z Pszczyńską Orkiestrą Diverto pod tablicę pamiątkową przy Urzędzie Miejskim w Pszczynie, gdzie zostały złożone wiązanki. Niezwykle wzruszającym momentem było złożenie kwiatów przez mieszkańców Buczy, którzy uciekając z Ukrainy, znaleźli schronienie w gminie Pszczyna.

- Świętujemy dziś 231. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja. W tym roku mijają 104 lata od odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu tego roku będziemy obchodzić setną rocznicę przyłączenia ziemi pszczyńskiej i części Śląska do Polski - mówił burmistrz Dariusz Skrobol. - Dla nas wszystkich - Polaków i Ślązaków - powinien to być czas dumy, radości i zadowolenia. Mieszkamy w wolnej, suwerennej Polsce, pięknym kraju. Jesteśmy obywatelami Europy. Nasza Ojczyna przynależy do Unii Europejskiej. Jest członkiem NATO - podkreślił.

Starosta Barbara Bandoła wspomniała, że podczas gdy Polacy świętują, trwa 69. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Widzimy Ukrainę odważną, gotową do walki o wolność na śmierć i życie. Pomoc naszym wschodnim sąsiadom jest konieczna, to moralny obowiązek - tam toczy się walka o jej suwerenność i wolność innych narodów. Za każdy przejaw tej pomocy serdecznie dziękuję mieszkańcom Powiatu Pszczyńskiego. Na miarę swoich możliwości włączamy się w ten sposób w walkę o zwycięstwo demokracji nad imperialistycznymi zapędami Rosji - mówiła Barbara Bandoła.

- W ostatnich latach dotyka nas wiele trudnych sytuacji, ale solidarność, empatia, szczodrość i otwartość na człowieka, który jest w potrzebie to coś co wyróżnia Polaków, Ślązaków, mieszkańców powiatu pszczyńskiego. W ten sposób okazujemy łączność z naszymi przodkami i robimy wszystko, by nie zaprzepaścić pracy, jaką pokolenia Polaków włożyły w to, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością - dodała starosta pszczyńska.

Również burmistrz Dariusz Skrobol wspomniał o tragedii narodu ukraińskiego. Zaznaczył, że na tym radosnym świętowaniu cieniem kładzie się to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

- To już 69. dzień trwa straszna, brutalna , bestialska wojna w Ukrainie. Wojna, której ofiarami są tysiące osób, w tym również kobiety i dzieci. Wojna, która uderza w naród ukraiński i jego miejscowości, zarówno w duże metropolie, jak i w mniejsze, między innymi takie jak Bucza - nasze miasto partnerskie - zwrócił uwagę. - Jako społeczność wrażliwa i doświadczona tragedią wojen XX wieku my, Pszczyniacy, Polacy staramy się pomagać dotkniętym przemocą ze wszystkich sił. Przyjmujemy uchodźców w naszym mieście, w naszych domach. Udzielamy im schronienia. Organizujemy zbiórki i transporty potrzebnych Ukraińcom rzeczy. Z tego miejsca wszystkim osobom zaangażowanym w tę pomoc chcę jeszcze raz bardzo podziękować - zwrócił się do mieszkańców.

- Tak więc nasze świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja łączy się z zadumą i refleksją: że nic na zawsze nie jest nam dane, że o swoje państwo, niepodległość, niezawisłość należy dbać, że trzeba jej chronić - zaznaczył Dariusz Skrobol.

Burmistrz dodał, że należy też doceniać i szanować to, co robili nasi przodkowie. Brać przykład z tych, którzy 231 lat temu, pierwsi w Europie ustanowili Konstytucję, wprowadzili trójpodział władzy i nowe rozwiązania w celu stworzenia silnego, nowoczesnego państwa w centrum Europy.

- Naszym moralnym i historycznym obowiązkiem jest także pamiętać o tych, którzy nie szczędzili ofiary, walcząc o naszą wolność, o niepodległość. Tutaj, w tym miejscu należy pamiętać też o powstańcach śląskich. To ich bohaterstwo dało nam wolną, demokratyczną Ojczyznę. To dzięki nim - dzisiaj możemy stanąć i powiedzieć - jesteśmy wolnymi ludźmi! Współtworzymy europejską społeczność! Możemy pomóc innym w dążeniach do niezależności - zaakcentował burmistrz. - Pamiętając o tym, że droga, którą przebył nasz naród była bardzo długa i wymagała ogromnego poświęcenia, nawet własnego życia, także zróbmy wszystko, aby kolejne pokolenia mogły być z niej, z nas i z naszej Polski dumne. Niech się święci 3 maja! - zakończył przemówienie.

- Jesteśmy dzisiaj razem na uroczystościach w sercu powiatu pszczyńskiego, bo nie jest nam obojętna nasza historia. Bo doceniamy zarówno historyczne znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak i wartości, które ze sobą niosła - wolność, demokrację, jedność, możliwość decydowania o sobie, rozwój społeczeństwa - dodała Barbara Bandoła.

ab, ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.