pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2022
  • 2 maja 2022
  • wyświetleń: 5791

[FOTO] Tradycyjne stawianie moika w pszczyńskim skansenie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

1 maja w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbyło się tradycyjne, widowiskowe stawianie moja. Niedzielne uroczystości uświetnił Zespół Regionalny "Pszczyna", a odwiedzający tego dnia skansen mogli także zrobić zakupu na specjalnym kiermaszu produktów lokalnych.

Stawianie moika w Skansenie oraz występy zespołów regionalnych - 01.05.2022 · fot. Andrzej Grynpeter


"Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi wstążkami. Pierwsze informacje o mojach w Europie pochodzą z XIII wieku. Stawiano je wówczas jako przejaw czci i życzliwości przed kościołami, ratuszami, domami zamożnych i poważanych osób, a także przed domami dziewcząt cieszących się szczególnym powodzeniem.

Ten nieco zapomniany obrzęd przypomniał Zespół Regionalny "Pszczyna" w widowisku opartym na zwyczajach wiosennych wsi pszczyńskiej, przeplatanych tańcami i przyśpiewkami "Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej". Zespół przedstawił również swój premierowy program "Pogrzebanie basa", stary regionalny zwyczaj kończący okres karnawału.

W trakcie niedzielnej imprezy zaplanowano także kiermasz produktów lokalnych. Wstęp do skansenu w czasie imprezy był bezpłatny.

ar, mp / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj