pless.pl

Wiadomości

  • 6 października 2022
  • wyświetleń: 328

Jakie są najczęściej wybierane kierunki studiów?

Materiał partnera:

Wybór kierunku studiów jest decyzją, która może określić ścieżkę zawodową danej osoby. Przyszłym studentom bardzo ciężko wśród tysięcy różnych kierunków wybrać ten odpowiedni dla siebie. Dlatego warto przed decyzją, dowiedzieć się co nieco o tych najpopularniejszych kierunkach!

praca,kierunki studiów


Dlaczego warto iść na studia?Pracodawcy, którzy umieszczają swoje oferty na stronach typu Pracuj.pl, oprócz dotyczących wiedzy i doświadczenia, często chcą zatrudniać pracowników, którzy posiadają dyplom ukończenia specjalistycznych studiów, które pomogą na danym stanowisku. Nie zawsze jest to warunek konieczny, nie mniej często będzie mile widziane, gdyż jest potwierdzeniem wiedzy danej osoby. Dlatego też dzięki studiom Twoje szanse na zdobycie posady wzrastają.

Jaki kierunek studiów wybrać?Wybór kierunku studiów jest jedną z trudniejszych i równocześnie najważniejszych decyzji w życiu wielu osób, gdyż bardzo często determinuje przyszłą karierę. Dlatego przed zapisaniem się na studia warto sprawdzić, jakie kierunki są najpopularniejsze i z jakiego powodu. Jednocześnie staraj się również wybierać kurs pod kątem swoich własnych zainteresowań i umiejętności. Jeżeli nigdy nie lubiłeś matematyki, liczenia i analizowania, to studia na kierunkach inżynierskich, informatycznych itd. nie będą odpowiednią opcją dla Ciebie. Postaw na coś, co zaowocuje w przyszłości!

Najczęściej wybierane kierunki studiówDo najczęściej wybieranych przez uczniów kierunków studiów zaliczamy:

  • informatyka
  • prawo
  • ekonomia
  • psychologia
  • budownictwo
  • finanse i rachunkowość


Jak można zauważyć, są to w większości kierunki ścisłe. Kandydat na takie studia musi wykazywać się wiedzą z zakresu matematyki, logicznego myślenia czy analizy. Aby móc aplikować na te kierunki, dobrym pomysłem będzie zdanie matury na poziomie rozszerzonym z takich przedmiotów jak np. matematyka, chemia czy biologia.

Poznaj zawody związane z konkretnymi kierunkamiWybór tych kierunków przez studentów nie jest losowy. Są one oblegane przede wszystkim ze względu na atrakcyjne perspektywy zawodowe po zakończeniu edukacji. Nie mniej nie są to jedyne ciekawe kierunki. Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów warto też dowiedzieć się coś, na temat zawodów przyszłości, a także przeanalizować, jak może się w ciągu kilku lat zmienić rynek i jakie stanowiska będą ważne. Pamiętajmy jednak, że to nie ukończenie studiów jest gwarancją pracy, ale odpowiednia wiedza i umiejętności, które docenią pracodawcy!