Wiadomości
- 19 kwietnia 2022
- wyświetleń: 3049
Olga Tokarczuk - jakie nagrody otrzymała?
Materiał partnera:
Olga Tokarczuk oprócz nagrody Nobla zdobyła wiele innych wyróżnień, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jej książka znalazła się w gronie 100 najlepszych książek 2019 roku według magazynu "Time", żeby powtórzyć ten sukces w 2020 roku we francuskim "Lire". Poznaj największe nagrody i kryjące się za nimi perełki literatury.
"Podróż ludzi księgi" z nagrodą Polskiego Towarzystwa Książek
Pierwotnie odrzucona przez szereg wydawnictw debiutancka powieść Tokarczuk pod tytułem "Podróż ludzi księgi" w 1997 roku zdobyła krajowy laur — nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek. Zaledwie 31-letnia pisarka stanęła na podium obok sław — Ryszarda Kapuścińskiego, Marka Hłasko i Jana Lechonia. Sama książka zachwyciła bogactwem motywów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakich źródeł czerpała noblistka, sięgnij po tę pozycję.
Kolejne książki Olgi Tokarczuk często stawały się bestsellerami zachwalanymi przez krytyków, jak i przez czytelników.
Wysyp krajowych nagród za "Prawiek i inne czasy"
Osadzona w XX wieku książka Olgi Tokarczuk jest uważana za jedną z najważniejszych powieści współczesnych. Skąd ten fenomen? Według Kingi Dunin "ta książka jest metaforą świata, sporem filozoficznym o różne interpretacje rzeczywistości". Różne wątki składają się na uniwersalną opowieść o ludzkim losie i przemijaniu.
O popularności książki niech świadczy fakt jej przekładu na ponad 30 języków. Powieść ta już w roku wydania zdobyła Paszport "Polityki", a rok później Nagrodę Fundacji imienia Kościelskich. Co ciekawe ta ostatnia jest przyznawana młodym twórcom, poniżej 40 roku życia (z kilkoma wyjątkami). Jej laureatami są m.in. Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Wisława Szymborska, a z młodszego pokolenia Jacek Dukaj i Szczepan Twardoch.
"Bieguni" z Bookerem
Sukces tej powieści był początkiem marszu po Nagrodę Nobla. Po drodze była tylko krajowa Nagroda Nike i brytyjska Nagroda Bookera. Zdobywcami prestiżowego Bookera zostali między innymi William Golding, J.M. Coetzee, Kazuo Ishiguro, zresztą późniejsi nobliści.
Skąd ten wybór jury? "Bieguni" to hipnotyzująca opowieść o prawosławnej sekcie, która ujarzmiała zło ruchem. Autorka zabiera czytelników w podróż do ciekawych zakamarków świata, traktuje o historycznych i współczesnych podróżnikach. Ile podróżnika masz w sobie? Olga Tokarczuk pomoże Ci to odkryć - w pasjonujący sposób.
"Księgi Jakubowe" z najwyższą literacką nagrodą
Rok 2014 przyniósł monumentalną powieść. Tym razem autorka cofa czytelnika w czasie do wielokulturowej Rzeczpospolitej w przeddzień rozbiorów. Tokarczuk rozbiera na czynniki pierwsze fenomen Jakuba Franka — żydowskiego mistyka, który ogłasza się prorokiem.
Akademia Szwedzka, przyznając Tokarczuk Nagrodę Nobla za 2018 rok, tak uzasadniła swój wybór: "za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że prezentuje, że przekraczanie granic jest formą życia".
"Czuły narrator" - naturalne następstwo Nagrody Nobla
Mowę noblowską autorka przekuła w kolejny sukces — następną w swoim dorobku książkę. To zbiór 12 esejów i wykładów pod tytułem "Czuły narrator", który pozwala zajrzeć czytelnikowi za kulisy twórczości noblistki. Znajdziesz tu ważne dla niej lektury, prześledzisz proces poszukiwań i snucia fabuły.
Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk ma tytuł "Empuzjon". Akcja książki ma miejsce ponad sto lat temu, w sanatorium da osób chorujących na gruźlicę. Rozmowy kuracjuszy to nie wszystko. W pobliskich górach dochodzi do serii tragicznych wypadków.