Wiadomości
- 30 marca 2022
- wyświetleń: 564
Najczęstsze błędy przy wyborze drabiny
Materiał partnera:
Drabiny są nam potrzebne w wielu sytuacjach. Nie tylko na budowie, nie tylko w celach przemysłowych, ale także do domu, mieszkania i ogrodu. Wielu z nas ma już drabinę, wielu zastanawia się na jej zakupem. Postaramy się podpowiedzieć trochę o tym, jak wybrać dobrą drabinę.
Dobra drabina - co to znaczy?
Dobra drabina jest narzędziem przystosowanym do spełniania swoich funkcji. Podstawową funkcją drabiny jest umożliwienie nam operacji na wysokościach, do których nie moglibyśmy otrzymać dostępu, gdyby nie ta drobna pomoc. Drabina odpowiednio wybrana będzie więc umożliwiać nam sięgnięcie w miejsca położone poza zwykłym zasięgiem ludzkich ramion. Najlepsze przykłady takich drabin proponuje niemiecka firma Krause, która działa już niemalże od wieku i pozostaje niekwestionowanym liderem na rynku drabin w Europie i na świecie - oto bezpośredni link do strony dystrybutora w Polsce: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/.
Zasady wyboru dobrej drabiny. Jakich błędów unikać?
Niewtajemniczeni mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie każda drabina będzie dla nich odpowiednia. Kilka podstawowych czynników składa się na pojęcie "dobrej drabiny". Najważniejszym z nich jest przydatność dla naszych celów.
Drabina zbyt niska, zbyt wysoka
Proszę porównać wielką drabinę segmentową używaną przez jednostki straży pożarnej, z drabiną potrzebną gospodyni domowej do podlewania kwiatów w domu na wyższych półkach. Jako narzędzie pozwalające na dostęp do przestrzeni wyżej położonych drabina musi być odpowiednia pod względem wysokości. Podobnie czymś innym jest niewielka drabinka, która pozwala dziecku skorzystać z toalety, a czymś innym wysoka drabina pozwalająca przyciąć bluszcz na trzecim piętrze naszego domu.
Drabina niebezpieczna
Gdy wspinamy się po stopniach drabiny, czymś oczywistym staje się, że nikt z nas nie życzy sobie upadku z wysokości. A więc powstaje kwestia bezpieczeństwa jako jedno z kluczowych zagadnień przy wyborze drabiny. Bezpieczeństwo na drabinie to przede wszystkim jest stabilne utwierdzenie na poziomie gruntu. To także sprawa solidności jej konstrukcji i dodatkowych zabezpieczeń jak np. większa liczba mocowań lub stopnie antypoślizgowe.
Drabina nieodpowiednia do celu
Tę nieodpowiedniość możemy stwierdzić wtedy, gdy zakupiona przez nas drabina nie pozwala na dostęp do miejsc, do których usiłowaliśmy się dostać. Obecnie istnieje tak szeroki wybór drabin, iż z łatwością możemy zdecydować się na wybór właściwy. Przykładem sklepu ze świetnymi drabinami każdego typu jest Alve - europejska jakość produktu i niezwykła lekkość specjalnych stopów aluminiowych: https://www.alve.pl/.
Ryzyko zakupu drabiny bez certyfikatów
Stanowczo należy odradzić zakup drabiny od "firmy krzaka". Porządne drabiny spełniają bowiem nie tylko najprostsze wymagania dopuszczenia do sprzedaży rynkowej, ale są zaprojektowane tak, abyśmy nigdy nie wyrządzili sobie krzywdy. Poza tym drabiny solidnie atestowane są trwalsze i posłużą nam dłużej.
Nie wiem, gdzie przechować zakupioną drabinę
Miejsce przechowania drabiny może pojawić się jako kolejny kłopot. Po zakończonej pracy chcemy bowiem odstawić drabinę do szafy, na balkon, do piwnicy, do pomieszczenia magazynowego na terenie naszej posesji, albo też składować ją elegancko na budowie wśród innego sprzętu. Drabina zawsze posiada swoje fizyczne gabaryty - zadbajmy więc o to, aby po jej użyciu łatwo można było ją złożyć i przechować.
Przedstawione powyżej zasady doboru właściwej drabiny są uniwersalne i obowiązują bez względu na wielkość i typ sprzętu.