pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2022
  • wyświetleń: 8996

[ZDJĘCIA] Ukraińska młodzież już uczy się w Rolniczoku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W poniedziałek 21 marca w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie uruchomiony został oddział przygotowawczy dla ukraińskiej młodzieży na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Klasa liczy już 20 uczniów, a każdego dnia zapisywani są kolejni! Młodzież intensywnie uczy się języka polskiego.

Reklama

Zajęcia plastyczne w ramach oddziału przygotowawczego w PZS nr 2 - 03.2022 · fot. powiat


Oddział powstał przy IV LO z myślą o uczniach, którzy ukończyli 9. klasę w ukraińskim systemie i nie znają języka polskiego. Proces nauczania dostosowany jest tu do potrzeb i możliwości edukacyjnych młodzieży.

- To na ten moment najmniej stresująca forma kształcenia dla młodych ludzi z Ukrainy. Chcemy pomóc im odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. By jak najszybciej opanowali język polski, w nowej szkole mają 12 godzin zajęć z nauki tego języka tygodniowo, do tego przedmioty ogólne i zajęcia sportowe. Lekcje prowadzą nauczyciele PZS nr 2, ale uczniowie mają wsparcie osoby, która zna język ukraiński. Oddział przygotowawczy w PZS nr 2 jest pierwszym, w razie potrzeby będziemy uruchamiać kolejne w naszych pozostałych szkołach - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Piotr Cygan, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie informuje, że na ten moment do oddziału zapisano już 20 uczniów w wieku 14-17 lat.

- Są z różnych rejonów Ukrainy, w tym z Czernihowa, Zaporoża, Dniepru, a więc miast, w których bezpośrednio toczą się walki. Chcemy, żeby czuli się u nas jak najlepiej, aby zintegrowali się ze sobą i młodzieżą z naszej szkoły - mówi.

Uczniowie podczas zajęć artystycznych mówili, że tęsknią za domem i że na każdym kroku szukają czegoś, co przypomina im ich rodzinne miasta. Jest im miło, gdy widzą ukraińskie flagi. Czują wsparcie mieszkańców oraz uczniów i nauczycieli szkoły, w której zostali bardzo dobrze przyjęci.

Szkoła ściśle współpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pszczynie. Uczniowie mogą korzystać z obiadów, które ufundowało Stowarzyszenie "Omnibus".

Informacji w sprawie przyjęć do oddziału przygotowawczego na poziomie szkoły ponadpodstawowej udziela sekretariat PZS nr 2 (Pszczyna, ul. Szymanowskiego 12, tel. +48 32 210 37 79).

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj