Wiadomości
- 18 marca 2022
- wyświetleń: 1456
Najważniejsze rodzaje i typy naczep w transporcie drogowym
Materiał partnera:
Transport drogowy wykorzystuje różne rodzaje naczep, w zależności od typu przewożonych towarów i ich ilości. Towar transportowany za pomocą naczepy w dużej mierze zostaje ulokowany w ciągniku siodłowym. Możliwe jest przewożenie towarów o różnym stanie skupienia. Przykładowo w cysternach mogą znaleźć się rozmaite paliwa lub mleko. Najpopularniejszymi rodzajami naczep są chłodnia, wywrotka, cysterna, silos, niskopodwoziowa, podkontenerowa, betoniarka, skrzyniowo-plandekowa, izoterma.
Jakie rodzaje naczep wykorzystuje spedycja samochodowa?
Spedycja drogowa wykorzystuje przede wszystkim naczepy przeznaczenia ogólnego ze względu na ich uniwersalne zastosowanie. W ich przypadku można powiedzieć, że nadają się do transportu niemalże każdego rodzaju załadunku. Możliwe staje się przewożenie dóbr zarówno luzem, jak i w opakowaniach lub ustawionych na paletach. Naczepy ogólnego przeznaczenia można poznać również po plandece, chociaż nie każda będzie w nią wyposażona. Kolejną opcją do wyboru jest naczepa z funkcją chłodni, czyli przeznaczona głównie do przewożenia artykułów spożywczych, które wymagają niższych temperatur do zachowania trwałości. W tego typu naczepach przewozi się także leki, które mogłyby utracić swoje właściwości na skutek działania wysokich temperatur. W naczepach z funkcją chłodni znajdują się agregaty, które odpowiadają za utrzymanie stałej, niskiej temperatury. Warto od razu zaznaczyć, że izotermy są w stanie zachować optymalną temperaturę, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. W tym celu stosowana jest izolacja termiczna. Pozwala to na bezpieczne przewożenie towarów przez cały rok, nawet podczas upalnych dni. Naczepy z funkcją chłodni wykorzystuje się na trasach zarówno krótkich, jak i długich.
Różne rodzaje naczep
Dostępne są również naczepy specjalistyczne, po które sięga spedycja drogowa w konkretnych sytuacjach. Są one wykorzystywane do przewożenia zwierząt ze względu na wyposażenie ich w system wentylacji. Nie ma problemu z ich czyszczeniem, można też liczyć na ogrzewanie i specyficzne zadaszenie. Kolejnym typem naczepy specjalistycznej są modele z ruchomą podłogą. Na ich korzyść przemawia samoczynny załadunek i rozładunek. Świetnie sprawdzają się do przewożenia palet, worków, rolek, bali, materiałów sypkich. Cysterna również jest naczepą specjalistyczną. W jej przypadku transport dotyczy towarów mających stan ciekły. W cysternie można przewozić rozmaite artykuły spożywcze i materiały zaliczane do niebezpiecznych. Popularnym rodzajem naczepy w transporcie drogowym jest wywrotka. Wykorzystuje ją głównie branża budowlana. Służy do przewożenia materiałów sypkich i kopalin. Za jej pomocą można dostarczyć węgiel lub pellet. Na korzyść wywrotek przemawia to, że skracają czas potrzebny do wysłania towaru i mocno ułatwiają cały proces, przez co wszystko przebiega sprawnie.
Popularne naczepy w transporcie drogowym
Naczepy typu silos służą głównie do przewożenia materiałów spożywczych w formie sypkiej typu pasza, cukier czy mąka. Naczepy niskopodwoziowe zostały stworzone w celu bezproblemowego transportu pojazdów/maszyn o dużych gabarytach i sporej masie. Dostępne są też naczepy, które powstały w celu przewożenia szkła. Są one wyposażone w specjalne uchwyty, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zniszczenie szklanych towarów. Naczepy podkontenerowe są zaprojektowane w taki sposób, aby przewozić bezpiecznie kontenery transportowe. To właśnie dzięki nim można bez większych trudności dostarczyć kontener z towarami do portu przeładunkowego i odebrać go z niego. Tego typu naczepy wyróżniają się niskim podwoziem. Z kolei naczepy gruszki mają taką konstrukcję, aby móc przewozić beton i jednocześnie go mieszać, co zapobiega jego stężeniu i utracie właściwości. 0MDIzYzMuanM=')