Wiadomości
- 28 lutego 2022
- wyświetleń: 793
Jakie kolory najczęściej stosuje się w druku cyfrowym?
Materiał partnera:
Zamawiając wydruk w profesjonalnej firmie poligraficznej, warto uprzednio sprawdzić, z jakich modeli kolorystycznych korzysta dane przedsiębiorstwo. Dzięki temu łatwiej jest określić, jak będzie wyglądał zrealizowany projekt i czy spełni nasze oczekiwania. Drukarnie używające technologii cyfrowej wykorzystują przede wszystkim paletę CMYK. Może być ona jednak rozszerzona.
Podstawowe kolory CMYK
Druk cyfrowy cieszy się ogromną popularnością. Jego niebywałą zaletą jest możliwość szybkiego przygotowywania wydruków (również spersonalizowanych), i to w dobrej cenie. Wielu klientów zastanawia się jednak, jak wyglądają barwy w druku cyfrowym. Nic więc dziwnego, że często wpisywaną frazą w wyszukiwarkach internetowych jest hasło "drukarnia kolory". Warto więc nieco wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie w tym względzie.
Drukarnie cyfrowe korzystają z popularnego modelu kolorystycznego, jakim jest tzw. CMYK. Skrót ten pochodzi od nazw konkretnych kolorów stosowanych w palecie:
- C - cyjan, czyli nieco wypłowiała odmiana barwy niebieskiej; nieco podobne są do niego odcienie błękitu, szafiru i turkusu;
- M - magenta, czyli kolor purpury, przypominający nieco fuksję i karmazyn. Po wymieszaniu go z innymi odcieniami z modelu CMYK można uzyskać barwę czerwieni oraz czekolady;
- Y - yellow, czyli kolor żółty (nieco bledszy niż typowa żółta barwa). Pozwala na uzyskanie odcieni zielonych i pomarańczowych;
- K - kontur, znany także jako black, czyli kolor czarny.
Paleta kolorystyczna CMYK jest najbardziej powszechna. W wielu drukarniach wykorzystuje się ją do przygotowywania ponad ¾ wszystkich realizacji. Poprzez zmieszanie czterech barw, przy zachowaniu odpowiednich proporcji, można bowiem uzyskać naprawdę dobre efekty. Czasami jednak klienci oczekują czegoś więcej. Do wykonania konkretnych zamówień można więc rozszerzyć paletę CMYK o dodatkowe kolory.
Dodatkowe opcje kolorystyczne
Dość popularnym rozwiązaniem jest dodanie do CMYK barwy białej. Jej rolą jest zazwyczaj pokrycie podłoża. Czasami pełni też funkcję tła dla innych kolorów. Taką paletę nazywa się wówczas CMYK+W (white).
Istnieją także inne, bardziej złożone opcje. Wśród nich na uwagę zasługują takie modele kolorystyczne, jak:
- paleta CMYK+O/V/G, zawierająca dodatkowo pomarańcz (orange), fiolet (violet) oraz kolor zielony (green). Takie połączenie pozwala na doskonałe odwzorowanie większości barw;
- paleta CMYK + Pantone, zawierająca konkretne odcienie z modelu Pantone, co umożliwia idealne dopasowanie koloru do wizji klienta.
W zależności od potrzeb klienta, paletę CMYK można nie tylko rozszerzyć, lecz także okroić. Wówczas powstaje model CMY. Wykorzystuje się go wtedy, gdy to nie wysoka jakość wydruku, a korzystna cena stanowi dla zamawiającego priorytet.
Jak widać, kolory w druku cyfrowym można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Aby mieć pewność, że odpowiadają naszym oczekiwaniom, przed zleceniem pełnego zamówienia warto także skorzystać z opcji druku próbnego. Obecnie niektóre firmy poligraficzne oferują jego wykonanie za darmo.