Wiadomości
- 6 lutego 2022
- wyświetleń: 768
Nadmierny apetyt i napady głodu: co robić, aby się z tym uporać? 5 sposobów
Materiał partnera:
Nadmierny apetyt to jedna z przyczyn problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Aktywność fizyczna i jakość spożywanych produktów mają ogromne znaczenie, jednak kluczowym elementem utraty masy ciała jest deficyt kaloryczny. Ten zaś trudno osiągnąć, gdy włada tobą nieokiełznana potrzeba podjadania. Jak jej zaradzić? Poznaj 5 skutecznych sposobów na nadmierny apetyt.
Apetyt często mylony jest z głodem, co stanowi poważną przeszkodę na drodze do utraty kilogramów. Nieustanna potrzeba jedzenia towarzyszy często osobom otyłym, ale nie tylko. Zjawisko to wynika z kilku czynników, które warto poznać, zanim rozpoczniesz walkę z nadmiernym apetytem.
Przyczyny nadmiernego apetytu
Nadmierny apetyt to, krótko mówiąc, potrzeba częstego podjadania. Zjawisko skutecznie utrudnia kontrolę wagi i sprzyja tyciu. Co ciekawe, nie wszyscy jesteśmy jednakowo podatni na popadanie w taki stan. Niektórym osobom znacznie trudniej regulować apetyt. Dlaczego?
Po pierwsze - cukier. Spożywanie węglowodanów prostych negatywnie wpływa na poziom glukozy we krwi. Ma to ogromne znaczenie w regulacji odczucia głodu, bowiem pod wpływem rosnącej ilości cukru we krwi trzustka zaczyna produkować insulinę. Ta obniża poziom glukozy. W przypadku, gdy twój posiłek jest zbilansowany i zawiera składniki złożone, ilość cukru we krwi rośnie stopniowo, powoli także opada. Niestety po spożyciu cukrów prostych poziom glukozy rośnie błyskawicznie i równie szybko spada. Wówczas we krwi znajduje się insulina, która sygnalizuje potrzebę zjedzenia. W ten sposób nakręca się błędne koło mechanizmu, który notorycznie pobudza twój apetyt.
Inną przyczyną napadów głodu są nieregularne posiłki. Leżą one u podstaw rozregulowania procesów związanych z przemianą materii i wykorzystaniem jej w celach energetycznych lub budulcowych.
Nadmierny apetyt to także efekt uzależniającej żywności wysokoprzetworzonej. Spożywanie produktów tego typu powoduje, że ciało domaga się kolejnych dawek tłuszczu, cukru oraz innych substancji w nich ukrytych. Artykuły tego rodzaju mogą mieć potencjał uzależniający i stanowią jedną z głównych przyczyn otyłości. [1]
Sięganie po żywność ubogą w składniki odżywcze powoduje, że mamy do czynienia ze swoistym paradoksem, w którym mimo przyjmowania dużej ilości kalorii, odczuwasz ciągły głód. Twoje ciało nie otrzymuje bowiem dostatecznej ilości wartościowych substancji, więc sygnalizuje potrzebę zjedzenia.
Kolejną przyczyną kłopotów z napadami głodu jest nierozważne stosowanie restrykcyjnych diet, ubogich w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Organizm pobudza wówczas apetyt, by nadrobić straty kaloryczne oraz zdobyć niezbędne substancje i pierwiastki.
Ostatecznie nadmierny apetyt może być także wynikiem problemów natury emocjonalnej, depresji czy innych zaburzeń, podczas których zachwiana zostaje gospodarka hormonalna.
Jak uporać się z napadami głodu i nadmiernym apetytem?
Napady głodu i nadmierny apetyt to poważne problemy, z którymi zdecydowanie należy walczyć. Szczęśliwie istnieją skuteczne sposoby na to, by zmniejszyć ich intensywność, a nawet całkowicie wyeliminować.
1.Jedz regularnie
Jak wspomnieliśmy, brak regularności w spożywaniu posiłków przyczynia się do rozchwiania apetytu. Jak uporać się z tym problemem?
Zdecydowanie najłatwiej będzie planować posiłki. Najlepiej raz w tygodniu sporządzić listę na kolejne dni, a następnie zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Nie tylko pomoże to uregulować sposób, w jaki się odżywiasz, ale także ograniczy marnowanie produktów.
Jedz w regularnych odstępach. To, ile posiłków będziesz spożywać zależy od potrzeb twojego organizmu. Mogą to być 3 dania, w razie potrzeby zaplanuj także niewielkie, zdrowe przekąski. Nie przekraczaj 5 posiłków dziennie.
2. Pij dużo wody
Woda jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu, a także pomaga ujarzmić apetyt. Wymagana ilość zależy od twojej wagi oraz poziomu aktywności fizycznej. Zwykle wynosi od 1,5 do 2 litrów dziennie.
Poza czystą wodą warto sięgnąć także po zioła, które z jednej strony doskonale gaszą pragnienie, z drugiej zaś, wspomagają kontrolę apetytu. Napary z takich roślin, jak mniszek lekarski, morwa biała czy liście malin ułatwiają utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie, ograniczają potrzebę podjadania. Warto pić także pokrzywę wspomagającą oczyszczanie ciała oraz rumianek czy melisę, działające uspokajająco i pomagające regulować nastrój.
Jeden z posiłków, na przykład kolację, możesz także zastąpić zdrowym koktajlem. Najlepiej przygotować go na bazie warzyw bądź owoców o niższym indeksie glikemicznym. Dzięki temu nasycisz się, a jednocześnie nie wywołasz gwałtownego skoku glukozy we krwi.
3. Jedz sycące produkty
Napady głodu zwalczysz także dzięki sycącej żywności. Są produkty, które nie powodują uczucia najedzenia nawet, gdy "pochłoniesz" spore ilości. Przyczyniają się do tycia i utrudniają kontrolę masy ciała. Na drugim biegunie znajduje się żywność, która syci już w niewielkich porcjach i to one powinny stanowić podstawę twojego jadłospisu.
Do produktów sycących należą:
- pieczywo pełnoziarniste
- warzywa strączkowe
- płatki owsiane
- jaja
- makaron i ryż pełnoziarnisty
Artykuły te przedłużają uczucie sytości na wiele godzin, a co więcej, nie powodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi.
4. Ogranicz spożycie cukru
Nagłe skoki poziomu glukozy we krwi sprzyjają napadom "wilczego głodu" oraz znacznie utrudniają kontrolowanie tego, co jesz. Dlatego zdecydowanie warto zmniejszyć bądź zupełnie wyeliminować cukier z diety. Oznacza to zastąpienie jego rafinowanej postaci zdrowymi, naturalnymi słodzikami, jak ksylitol czy erytrol oraz unikanie produktów wysokosłodzonych.
Pamiętaj, cukier znajduje się w bardzo wielu produktach, które nawet nie muszą być słodkie. Poza tym jest go mnóstwo także w owocach, a to zdecydowanie lepsze źródło, niż ciastka czy cukierki.
5. Stosuj tabletki hamujące apetyt
Uzupełnieniem wymienionych powyżej sposobów mogą być także tabletki hamujące apetyt. W tym wypadku niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na ich skład. Pamiętaj, by wybierać jedynie takie, które zawierają bezpieczne i naturalne substancje. Ich skuteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo powinno być przetestowane naukowo.
Świetne zestawienie skutecznych tabletek na zahamowanie apetytu znajdziesz w serwisie Silniejszy: https://silniejszy.pl/tabletki-na-zmniejszenie-apetytu/.
Unikaj tabletek wypełnionych sztucznymi dodatkami i silnymi chemicznymi związkami, które mogą wywołać efekty niepożądane.
Istnieje wiele sposobów na zahamowanie nadmiernego apetytu. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie ich wszystkich - wówczas efekty przyjdą zdecydowanie szybciej.