Wiadomości
- 27 stycznia 2022
- wyświetleń: 139
Outsourcing czy własny dział kadrowo-płacowy - co się bardziej opłaca?
Materiał partnera:
Administracja wynagrodzeniami i zarządzanie dokumentacją personalną pracowników to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Choć wiele małych firm dokonuje rozliczeń samodzielnie, to w przypadku dużych przedsiębiorstw i międzynarodowych korporacji trudno wyobrazić sobie, że obowiązek ten spoczywa na kadrze zarządzającej. Pojawia się jednak pytanie: co jest bardziej opłacalne: zatrudnienie specjalistów ds. kadr i płac na etatach czy outsourcing tych usług? Podpowiadamy!
Własny dział ds. kadr i płac - wady i zalety
Stworzenie własnego działu kadrowo-płacowego to spora inwestycja. Dla wielu firm, zwłaszcza z sektora MŚP, to trudny do udźwignięcia wydatek. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko wypłacenie wynagrodzeń osobom zatrudnionym na etatach, ale także wyposażenie stanowisk pracy oraz regularnych szkoleń. Problematyczne może też być poszukiwanie właściwej osoby. W przypadku podjęcia współpracy z firmą outsourcingową nie trzeba dokonywać selekcji kandydatów, bo odpowiada za to agencja doradztwa personalnego.
Niewątpliwą zaletą posiadania własnego działu kadr i płac jest możliwość kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za Payroll Consulting w dowolnym momencie. W przeciwieństwie do outsourcingu nie zachodzi obawa, że zmieni się osoba kontaktowa, którą trzeba będzie ponownie wdrażać w strukturę firmy.
Outsourcing kadr i płac - wady i zalety
Powierzenie administrowania wynagrodzeniami oraz nadzorowania dokumentacji personalnej pracowników firmie zewnętrznej przynosi wiele korzyści. Jest to przede wszystkim spora oszczędność finansowa. Agencja HR specjalizująca się w outsourcingu kadr i płac rozlicza się w formie abonamentu lub za wykonaną usługę.
Pracodawca nie musi więc pokrywać kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników na etacie, czyli m.in. składek ubezpieczeniowych i emerytalnych. Nie ponosi także kosztów związanych ze stworzeniem i wyposażeniem stanowiska. Nie musi także dbać o regularne szkolenia pracowników.
Współpraca z firmą outsourcingową to także oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli obowiązki kadrowo-płacowe spoczywały dotychczas na barkach pracodawcy. Oddelegowanie ich do ekspertów pozwala skupić się na innych ważnych zadaniach związanych np. z rozwojem produktów lub poszukiwaniem nowych rynków zbytu.
Kadry i płace to dział, który ściśle współpracuje z kadrą zarządzającą. Powierzenie obowiązków kadrowo-płacowych wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej pozwala uniknąć kosztownych błędów. W profesjonalnych agencjach doradztwa zawodowego pracują eksperci doskonale znający branżę finansową.
Czy outsourcing kadr i płac ma jakieś wady? Największą obawą przedsiębiorców jest uzależnienie od firmy outsourcingowej, która może nieoczekiwanie zakończyć współpracę lub znacząco podnieść ceny za swoje usługi. Ryzyko to można zminimalizować, podejmując współpracę z profesjonalną firmą, która jest obecna na rynku od wielu lat i ma w portfolio wielu znanych klientów.