pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 26 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1636

Program "Za życiem" - skorzystało blisko 400 dzieci

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to jedno z zadań realizowanych przez Powiat Pszczyński w ramach rządowego programu kompleksowego wsparcia rodzin. W latach 2017-2021 objęto nim w naszym powiecie blisko 400 dzieci. Program będzie kontynuowany.

Blisko 400 dzieci skorzystało z pomocy specjalistów - program "Za życiem"
Blisko 400 dzieci skorzystało z pomocy specjalistów - program "Za życiem" · fot. powiat


Powiat Pszczyński utworzył ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy, który działał przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie. Placówka udzielała pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami w wieku od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz ich rodzinom.

Podczas 5 lat realizacji programu "Za życiem" pomocą objęto 389 dzieci z terenu powiatu pszczyńskiego. Prowadzone były spotkania z rodzicami i badania diagnostyczne w celu dokonania oceny poziomu funkcjonowania dzieci. Dla każdego dziecka opracowany został plan wczesnego wspomagania jego rozwoju, prowadzono zajęcia terapeutyczne oraz udzielano wszechstronnego wsparcia specjalistów - psychologów, pedagogów, logopedów, fizjoterapeutów, tyflopedagogów i surdopedagogów.

- Każdemu dziecku przydzielaliśmy stosowną do jego potrzeb tygodniową liczbę godzin spotkań ze specjalistami. Łącznie rozdysponowywaliśmy pomiędzy dzieci ok. 7,5 tysiąca godzin rocznie - mówi Maryla Cygan, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie. Głównym celem prowadzonych działań było wspomaganie opóźnionego rozwoju dzieci w różnych sferach oraz udzielanie porad rodzicom, w jaki sposób mogą pracować z dziećmi w domu. W ramach programu na terenie powiatu zostały także przygotowane dwa pokoje dla uczennic w ciąży.

Powiat Pszczyński na realizację programu "Za życiem" w latach 2017-2021 otrzymał 1,8 mln zł z budżetu państwa. - Wspomaganie odbywało się nie tylko w Pszczynie, ale także w Woli i Pawłowicach dzięki czemu rodzice z najbardziej oddalonych miejscowości nie musieli dojeżdżać do Pszczyny - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Program będzie kontynuowany także w latach 2022-2026 na podstawie porozumienia, które zostanie podpisane pomiędzy Powiatem Pszczyńskim a Ministerstwem Edukacji i Nauki.

- Zależy nam, aby w kolejnej edycji programu objąć pomocą przede wszystkim najmłodsze dzieci w wieku od 0 do 3. roku życia. Im szybciej otrzymają pomoc, tym bardziej będzie ona skuteczna - mówi Maryla Cygan.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.