Wiadomości
- 29 stycznia 2022
- wyświetleń: 5092
Bicie rekordu w morsowaniu dla WOŚP w Łące!
Za nami:
Pszczyńskie Morsy Bosaki serdecznie zapraszają wszystkich chętnych w sobotę, 29 stycznia o godz.11.00 na bicie rekordu w liczbie osób morsujących w łąckim akwenie!
Impreza organizowana jest dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - na miejscu będzie obecny wolontariusz z puszką na datki. Uczestnicy spotykają się na parkingu, a następnie rozpoczną morsowanie przy drewnianym molo koło Baru "Decha u Lecha" (ul. Piotra Skargi 44) w Łące.
Każdy chętny do morsowania musi wypełnić stosowne oświadczenie. Telefon kontaktowy: 508 307 596.
Najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa morsowania z regulaminu grupy:
Pszczyńskie Morsy to nieformalna grupa, a każdy kąpiący się w Łące robi to na własną odpowiedzialność i oświadcza, że jest świadomy ryzyka, jakie niosą ze sobą kąpiele lub pływanie w zimnej wodzie. Za kąpiące się osoby niepełnoletnie odpowiedzialni są ich dorośli opiekunowie.
Podstawowym warunkiem morsowania jest dobry stan zdrowia, pozwalający na bezpieczne korzystanie z kąpieli w zimnej wodzie.
Bardzo ważne: nie powinno się morsować w przypadku występowania przeciwskazań zdrowotnych do morsowania. Kąpiel w zimnej wodzie może spowodować u osoby z przeciwskazaniami zdrowotnymi do morsowania: pogorszenie stanu zdrowia a nawet zagrożenie życia!
Przeciwskazania zdrowotne do morsowania to między innymi: choroby serca i układu krążenia, zaburzenia w krążeniu krwi, nadciśnienie, choroby naczyń mózgowych, rozległe zmiany żylakowe, choroby nerek i wątroby, cukrzyca, niektóre zaburzenia psychiczne, borelioza, padaczka. Przed kąpielą w zimnej wodzie każdy powinien się upewnić, czy nie ma zdrowotnych przeciwwskazań. W razie wątpliwości lub występowania choroby przewlekłej należy skonsultować się z lekarzem.
Zalecane jest korzystanie z czapek, rękawiczek i odpowiedniego obuwia w trakcie kąpieli, aby chronić części ciała najmniej odporne na wychłodzenie. Zalecane są neoprenowe buty do nurkowania (najlepsza ochrona stóp przed wychłodzeniem). Używanie obuwia w wodzie jest też zalecane ze względu na ochronę przed skaleczeniami. Nie powinno się morsować samotnie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa należy kąpać się w grupie. Zabronione jest wypływanie daleko od brzegu. Pływając blisko brzegu należy uważać na niebezpieczne wodorosty, w które można się zaplątać.
Zabroniona jest kąpiel pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Picie alkoholu przed i po kąpieli morsowej jest zabronione, ponieważ powoduje ryzyko niebezpiecznego wychłodzenia organizmu, a także może być szkodliwe dla zdrowia - dlatego nie powinno się rozgrzewać w taki sposób. Do bezpiecznego rozgrzewania organizmu po morsowaniu odpowiednie są bezalkoholowe ciepłe napoje (np. herbata).
Czas trwania kąpieli należy dostosować do swojego zdrowia, stażu (doświadczenia) morsowego i samopoczucia. Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy - należy natychmiast zakończyć kąpiel.
Uwaga! Nie należy przebywać w zimnej wodzie dłużej, niż przewidują czasy kąpieli zalecane dla poprawy zdrowia. Zbyt długie przebywanie w zimnej wodzie, a także próby bicia rekordów przebywania w zimnej wodzie są niebezpieczne dla zdrowia. Może to prowadzić do odmrożeń, hipotermii i innych problemów zdrowotnych łącznie z zagrożeniem życia.
Nie powinno się morsować częściej niż parę razy w tygodniu, ponieważ zbyt częste kąpiele w zimnej wodzie mogą doprowadzić do osłabienia odporności, ogólnego poczucia osłabienia i wystąpienia innych negatywnych skutków zdrowotnych. Powyżej opisana częstotliwość kąpieli w sezonie jest uśredniona.
Każdy powinien dostosować ilość kąpieli w zimnej wodzie do swojego stanu zdrowia, doświadczenia morsowego i zawsze uważnie obserwować reakcje swojego organizmu, nie ignorując niepokojących objawów.
Przed kąpielą w zimnej wodzie należy wykonać sportową rozgrzewkę. Po kąpieli należy jak najszybciej wytrzeć się i przebrać w suche ubranie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.