Wiadomości

  • 21 stycznia 2022
  • 13 lutego 2022
  • wyświetleń: 4020

Poradnia dla młodzieży nadużywającej cyfrowych technologii

W poniedziałek, 17 stycznia w Pszczynie i Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęły działalność Poradnie Behawioralne dla Dzieci i Młodzieży. To pilotażowy program, który ma pomóc młodym ludziom problemowo korzystającym z nowych technologii.

młodzież, nastolatek, smartfon, telefon, internet
Poradnia dla młodzieży nadużywającej cyfrowych technologii · fot. pixabay.com


Poradnie Uzależnień Behawioralnych są częścią pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia i działają w ramach kontraktu z NFZ, który w województwie śląskim realizuje Śląska Fundacja Błękitny Krzyż.

- Program skierowany jest do dzieci i młodzieży, które nadużywają kontaktu z nowymi technologiami, czyli komputera, tabletu, komórki, nadużywają grania, mediów społecznościowych lub podobnych kwestii. W naszej poradni zdiagnozujemy, czy te oddziaływania są nadmierne, zaoferujemy pomoc psychologiczną, medyczną i terapeutyczną. Program realizujemy w oparciu o terapię grupową i indywidualną, mamy także przestrzeń na terapię rodzinną - mówi Roman Wojnar, dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż.

Poradnia wychodzi z ofertą przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców. - Dążymy w kierunku dzieci, które mają wyraźne szkody w procesie socjalizacji, a głównym kryterium będzie wydolność dziecka w szkole. Najbardziej skrajne przypadki są takie, kiedy dziecko przestaje chłodzić do szkoły, ponieważ jedyną rzeczą, którą chce robić, jest np. granie w gry - mówi Roman Wojnar.

- A z drugiej strony są niepokoje rodziców o nadużywaniu przez dzieci nowych mediów, które są albo obiektywne albo subiektywne. Zachęcam, by zgłaszać się do poradni - rolą terapii będzie postawienie diagnozy, a jeśli będzie to początek problemu, tym lepiej. Będziemy próbować pokazać rodzicom, że pewien poziom ograniczenia może być nawet za duży. Zdarza się, że rodzicie nie rozumiejąc bycia w sieci, stawiają takie granice, które dyskryminują dziecko w społeczności rówieśników. Dlatego wspólnie będziemy chcieli próbować wypracować to, co dla danego dziecka będzie normą - dodaje.

Program będzie trwał do czerwca 2023, a wnioski z jego przebiegu mają posłużyć do kolejnych działań skierowanych do dzieci i młodzieży, a także do określenia skali problemu związanego z używaniem nowych technologii. Ważne będzie oszacowanie na ile dzieci i młodzież korzystają z nowych technologii problemowo, na ile mają do czynienia z uzależnieniem, a na ile wystarczająca będzie profilaktyka. Fundacja została wytypowana jako jedna z 10 placówek w całej Polsce (i jako jedyna w naszym regionie) do realizacji tego zadania.

Błękitny Krzyż Pszczyna, Paderewskiego 3, Poradnia psychologiczna
Poradnia uzależnień behawioralnych znajduje się w Pszczynie przy Paderewskiego 3 · fot. pless.pl


Najważniejsze informacjeFormy terapii: terapia grupowa, terapia rodzinna, sesje psychoterapii indywidualnej, porady diagnostyczne.

Czas trwania leczenia: krótkoterminowa terapia do 3 miesięcy oraz terapia długoterminowa 6 i więcej miesięcy.

Oddziaływania terapii grupowej skierowane do dzieci i młodzieży w ramach 3 grup wiekowych:

  • I - do 4 klasy Szkoły Podstawowej
  • II - 5-8 klasa Szkoły Podstawowej
  • III - młodzież ze szkół ponadpodstawowych


W planach również grupa terapeutyczna dla rodziców.

W styczniu i lutym prowadzona jest rekrutacja do grup terapeutycznych. Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż zależy na dotarciu do szkół, rodziców, wszystkich instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Poradnie działają w ramach istniejących jednostek prowadzonych przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż w Czechowicach-Dziedzicach i w Pszczynie.

Poradnia Uzależnień Behawioralnych w Pszczynie działa w strukturze Poradni Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia mieszczącej się w Ośrodku Psychoprofilaktyki, ul. Paderewskiego 3 - tel. 515 804 156.

Poradnia Uzależnień Behawioralnych w Czechowicach-Dziedzicach działa w strukturze Poradni Leczenia Uzależnienia mieszczącej się w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień, ul. Nad Białką 1b - tel. 510 243 619.

Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z dyrektorem Błękitnego Krzyża o problemach młodzieży, nie tylko tych dotyczących cyfrowych technologii:
[WYWIAD] Dzieci i młodzież wołają o pomoc! Jakie mają problemy?

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.