Wiadomości

  • 14 stycznia 2022
  • 15 stycznia 2022
  • wyświetleń: 3747

Mieszkańcy gminy przeciw smogowi. Ile inwestycji wykonali w 2021?

Około 1600 wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów, montażu instalacji fotowoltaicznych i termomodernizacji budynków w 2021 roku złożyli mieszkańcy gminy Pszczyna. To oznacza, że średnio każdego dnia co najmniej cztery gospodarstwa występowały o dodatkowe środki na proekologiczne inwestycje. Pszczyński magistrat przygotował podsumowanie minionego roku.

smog, ekologia, dachy, budynki, domy, osiedle
Mieszkańcy gminy przeciw smogowi. Ile inwestycji wykonali w 2021? · fot. freeimages.com


Podsumowanie 2021 roku w liczbachProgram Ograniczenia Niskiej EmisjiW 2021r. zostały zrealizowane inwestycje w ramach III etapu gminnego Programu Ograniczanie Niskiej Emisji. Przeprowadzono modernizacja źródła ciepła, w tym: kocioł na biomasę (1 sztuka), kocioł gazowy (253 sztuki), pompa ciepła (19 sztuk). Dodatkowo w ramach programu wymieniono okna lub drzwi w 36 budynkach, w 20 budynkach przeprowadzono docieplenie stropu/stropodachu, a w 10 budynkach docieplenie ścian. Łącznie w ramach trzech edycji PONE zrealizowano ponad tysiąc inwestycji!

Program Czyste PowietrzeW 2021 roku mieszkańcy gminy Pszczyna złożyli 901 wniosków w programie Czyste Powietrze, w tym 547 za pośrednictwem Referatu ds. Jakości Powietrza. Większość tych wniosków obejmuje wymianę kotła węglowego na kocioł gazowy.

Program Pilotażowy dla budynków wielorodzinnychGmina Pszczyna była jedyną pojedynczą gminą w Polsce objętą Programem Pilotażowym, w ramach którego można było uzyskać dofinansowanie do wymiany nieefektywnego źródła ciepła w budynku wielorodzinnym. W programie tym mieszkańcy złożyli 22 wnioski.

Gminne dofinansowanie do programu Czyste Powietrze i Programu PilotażowegoW celu zwiększenia atrakcyjności programu "Czyste Powietrze" oraz Programu Pilotażowego dla budynków wielorodzinnych podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej porozumienie, w którym zobowiązała się udzielić dofinansowania mieszkańcom Gminy, którzy w terminie od 16.04.2021 roku do 31.01.2022 roku złożą wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Pilotażowego oraz Programu Czyste Powietrze i podpisali w tym zakresie umowę z WFOŚiGW. W 2021r. gmina Pszczyna podpisała 147 umów na kwotę 735 800,00 zł.

Słoneczna Gmina PszczynaProgram "Słoneczna Gmina Pszczyna" obejmuje działania związane z budową infrastruktury służącej do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Pszczyna. Projekt obejmie 400 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy elektrycznej 1,364 MW. W wyniku przeprowadzonego naboru wniosków w okresie 23.07 - 21.08.2021r, w ramach projektu "Słoneczna Gmina Pszczyna - Etap I" podpisano blisko 300 umów. Wobec nie wykorzystania limitu przewidzianej liczby dotacji w ramach programu, jesienią 2021r. przeprowadzony został uzupełniający nabór wniosków, którego wyniki poznamy w połowie stycznia 2022r.

Program STOP SMOG realizowany w latach 2020-2023W pierwszym etapie przeprowadzono kwalifikację wniosków. 86 sztuk znajduje się na liście podstawowej, a 11 sztuk na liście rezerwowej. W 2021 r. została przeprowadzona weryfikacja osób wpisanych na listy zakwalifikowanych uczestników projektu, weryfikacja mieszkańców w terenie (zakwalifikowane 94 wnioski) oraz audyty energetyczne. Obecnie trwają konsultacje prac wynikających z audytów z mieszkańcami. W tym roku zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy etapu I.

W 2021r. został przeprowadzony II nabór programu STOP SMOG. W II naborze zakładana jest realizacja 100 wniosków.

Wymienianych jest coraz więcej starych kotłów węglowych, zwiększa się liczba bardziej ekologicznych źródeł ciepłaNadrzędnym celem realizowanych na terenie gminy programów jest poprawa jakości powietrza. Jak pokazują cykliczne zestawienia, wymienianych jest coraz więcej starych kotłów węglowych, zwiększa się liczba bardziej ekologicznych źródeł ciepła, a z każdym kolejnym krokiem liczba dni smogowych maleje. Działania podążają w dobrym kierunku i - co podkreśla burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol - będą kontynuowane.

- W minionym roku przeprowadziliśmy szereg działań informacyjno-edukacyjnych, aby mieszkańcy naszej gminy orientowali się w założeniach przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej. Przede wszystkim, aby zapoznali się z terminami wymiany najstarszych kopciuchów - mówi Dariusz Skrobol.

Jak dodaje burmistrz, przełożyło się to na bardzo duże zainteresowanie programami opartymi na atrakcyjnych dofinansowaniach.

- W 2021 roku gmina Pszczyna była w gronie najaktywniejszych samorządów realizujących programy związane z poprawą jakości powietrza. Mieszkańcy mogli pozyskać środki na wymianę kotłów, montaż pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych oraz termomodernizację. Beneficjentami mogli być zarówno indywidualni właściciele budynków jednorodzinnych, jak i wspólnoty w obiektach wielolokalowych - zaznacza.

Największa popularnością w 2021 roku cieszył się program "Czyste Powietrze"Zdecydowanie największa popularnością w 2021 roku cieszył się program "Czyste Powietrze", w ramach którego mieszkańcy złożyli 901 wniosków. Dokumenty można było składać bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach lub za pośrednictwem utworzonego w lutym 2021 roku Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

- Za naszym pośrednictwem mieszkańcy złożyli 547 wniosków do programu "Czyste Powietrze". Zdecydowana większość dotyczyła wymiany starych kotłów węglowych, ale nie brakowało także zgłoszeń w temacie ociepleń budynków - podsumowuje ostatnich kilkanaście miesięcy Magdalena Polok, kierownik referatu.

- Wiele osób zgłaszało także zapytania w sprawie pozostałych programów. Często wspólnie z mieszkańcami analizowaliśmy możliwości i pomagaliśmy w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań proekologicznych, a następnie w wypełnianiu formularzy wniosków - dodaje.

8 tysięcy konsultacji. W 2021 roku powstał specjalny Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu MiejskiegoOlbrzymie zainteresowanie proekologicznymi inwestycjami znalazło również swoje potwierdzenie w liczbie kontaktów z Referatem ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego. Przez niespełna 11 miesięcy funkcjonowania referatu trzyosobowy zespół udzielił ponad 8000 konsultacji. W okresie od 8 lutego do 31 grudnia 2021 roku Referat ds. Jakości Powietrza było to dokładnie 8122 konsultacji, w tym 4696 w formie bezpośrednich spotkań oraz 3426 przez telefon. Dodatkowo sześć razy zorganizował punkty plenerowe podczas weekendowych wydarzeń w Pszczynie oraz przeprowadził trzy spotkania informacyjne w sali sesyjnej ratusza.

- W 2022 roku kontynuujemy działania związane z programem "Czyste Powietrze". Ponadto jeszcze do końca stycznia można składać wnioski o dodatkowe, gminne dofinansowanie w ramach Programu Pilotażowego oraz programu "Czyste Powietrze". Dotyczy to mieszkańców, którzy podpisali w tym zakresie umowę z WFOŚiGW. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z referatem - zaprasza Magdalena Polok.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj