Wiadomości

  • 12 stycznia 2022
  • wyświetleń: 443

Konto firmowe w 2022 roku. Na co zwrócić uwagę?

Materiał partnera:

Rachunek firmowy jest niezbędny do prowadzenia biznesu, tak jak koła potrzebne są w samochodzie, aby móc jeździć. Zarówno konto, jak i opony powinny być dopasowane do potrzeb. Dzięki temu droga, czy ta biznesowa, czy asfaltowa, będzie łatwiejsza.

offsite


Otwierasz nową działalność? A może masz dość wysokich opłat w swoim dotychczasowym banku? Zobacz ranking kont firmowych i znajdź coś tańszego lub bardziej odpowiedniego dla Twojej firmy! Na rynku często są przetasowania w ofertach. Nie musisz chwytać każdej. Przede wszystkim to nie praktyczne i generuje dużo pracy. Niemniej jednak co pewien czas, gdy dotychczasowy usługodawca dokłada kolejne opłaty i prowizje, można pomyśleć o zmianie lub dodatkowym rachunku. Dlaczego warto?

Zupełnie nowe kontoZdarza się, że przedsiębiorcy po perypetiach z daną instytucją finansową praktycznie z dnia na dzień zamykają konto. Zwykle obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Daje to czas na załatwienie formalności w innym banku i poinformowanie kontrahentów o zmianach. Księgowość przez pewien czas będzie miała więcej pracy, ale finalnie cel uda się osiągnąć. Tak kończą się burzliwe rozstania lub znaczące ograniczenia dalszego rozwoju współpracy np. ze względu na branżę.

Dodatkowe konto w innym bankuPomyśl o tym rozwiązaniu, jako zabezpieczeniu. Możesz na nim realizować obroty np. tylko z nowymi kontrahentami, z jednym konkretnym podmiotem lub wykorzystać je do obsługi przetargu. Możesz także podzielić obroty i część z nich przekierować na drugi rachunek.  Jeśli nie masz wygórowanych obwarowań kredytowych (klauzula obrotów) to taki proces, jest banalnie łatwy. Zastosowań jest wiele, a jakieś z pewnością znajdzie się w Twojej firmie. 

Po co to robić? Załóżmy, że firma ma kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Gorszy rok może negatywnie wpłynąć na ocenę przedsiębiorstwa przez ryzyko banku. Najczęściej oznacza to konieczność dodatkowego zabezpieczenie transakcji (nie zawsze jest czym), a nawet konieczność spłaty zobowiązania. Inne banki, jeśli nie mają o firmie żadnych informacji poza danymi finansowymi, nie zawsze angażują się w takie projekty. Jeśli jednak Twoje "zapasowe" konto jest w miarę aktywne, to szanse na szybkie znalezienie finansowania są dużo wyższe.

Poza "obrotówką" istnieją także inne rozwiązania. Jedną z nich jest faktoring dla firm — co musisz o nim wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę wybierając konto dla firmy?Istnieje kilka podstawowych opłat, o których dobrze pamiętać. Nie trzeba bać się gwiazdek, jeśli doskonale wiesz, co się za nimi kryje. Czasami to wysokość średniomiesięcznych obrotów, a innym razem liczba transakcji. Jeśli spełnisz określone warunki, wówczas np. rachunek firmowy, karta czy wypłaty w bankomacie będą darmowe.

Gotówka czasami jest niezbędna. W związku z tym przyda się dostęp do bankomatów. Upewnij się, w których miejscach wypłacisz środki bez opłat, a gdzie zostanie naliczona prowizja. Przelewy do ZUS i US za 0 zł zawsze są mile widziane. Jeśli planujesz transakcje walutowe, dopytaj o opłaty z tym związane, a także platformę wymiany. Wiele parametrów można  z bankiem negocjować. Warto o to dopytać.

Konto firmowe to absolutna podstawa w prowadzeniu działalności. Warto wybrać rozwiązanie, które nie koniecznie będzie najtańsze, ale najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby. Czasami będą to darmowe wypłaty z bankomatów, a innym razem przelewy do ZUS lub US za 0 zł. Pamiętaj, że dobrze mieć "koło ratunkowe" w postaci dodatkowego rachunku w innym banku. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.