pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 stycznia 2022
  • 13 stycznia 2022
  • wyświetleń: 4079

Nasze szkoły w rankingu "Perspektyw"! Mamy Srebrne Tarcze!

Czasopismo "Perspektywy" opublikowało najnowszy ranking uwzględniający najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. W rankingu jak co roku znalazły się szkoły ponadpodstawowe z Pszczyny, Gilowic i Pawłowic!

LO Gilowice
Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach uzyskało Srebrną Tarczę · fot. www.miedzna.pl


Zwycięzcy ogólnopolskiego rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).

Opublikowano łącznie 5 rankingów, w tym 2 główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących i Rankingu Techników. Powstały też 3 ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących, Ranking Maturalny Techników oraz Ranking Szkół Olimpijskich.

Szkoły powiatu pszczyńskiego w Rankingu PerspektywW rankingu 500. najlepszych liceów w kraju odnotowano I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, które zajęło w tym roku 248. miejsce w skali kraju i 27. miejsce w skali wojewódzkiej. Szkoła awansowała w rankingu krajowym z 272. miejsca, które zajęła w roku 2021.

W 2020 roku do Chrobrego należało 257. miejsce, a w roku 2019 - 282. miejsce. Kolejny rok z rzędu placówka zdobyła odznakę Srebrnej Tarczy, będącej potwierdzeniem wysokiej jakości pracy placówki.

W pierwszej pięćsetce zmieściło się też Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach w gminie Miedźna, które zajęło 497. miejsce, również zdobywając Srebrną Tarczę. W latach 2021, 2020 i 2019 szkoła plasowała się kolejno na 761, 576 i 609 miejscu.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie zajęło 941. pozycję, zdobywając Brązową Tarczę.

PZS nr 1, samochodówka
Technikum w Samochodówce (PZS nr 1) znalazło się w rankingu Perspektyw · fot. Powiat


W rankingu techników na 199. miejscu znalazło się natomiast Technikum w ZSO im. Jana Pawła II Pawłowicach, które również uzyskało Srebrną Tarczę. Przypomnijmy, że w 2021 roku szkoła zajęła 125. miejsce, w 2020 roku znajdowała się na 76. pozycji, a w 2019 roku na 50. miejscu.

258. miejsce należy zaś do Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie (dawnej Samochodówce). Pierwszy raz w zestawieniu placówkę odnotowano w roku 2021 na 387. miejscu. W tym roku odnotowano zatem bardzo duży awans - aż o 129 pozycji! Placówka również ma status Srebrnej Szkoły i zajęła 42. miejsce wśród najlepszych techników w województwie śląskim.

Technikum nr 3 Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie zajęło natomiast 475. miejsce w Polsce i 70. w województwie, otrzymując Brązową Tarczę.

Pełne zestawienia dostępne są na stronie Perspektyw:

Licea: 2022.licea.perspektywy.pl/rankings
Technika: 2022.technika.perspektywy.pl/rankings

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

W ocenie techników liczyły się następujące kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.